BUX: enyhe plusz

A magyar tőzsdemutató 71 pontos emelkedéssel nyitotta napot, később az index további csekély javuláson esett át, de a nap végére a reggeli lendület elfogyott. A zárás pillanatában a BUX 7490,80 ponton állt, ami 31,02 pontos emelkedésnek felet meg.

2003. 02. 11. 17:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Visszafogott lélegzettel várták a tőkepiacok tegnap Alan Greenspan szenátusi meghallgatását. Az elemzők azon tanakodtak, hogy vajon milyen nagyhorderejű információval szolgáltat a Federal Reserve elnöke az illetékes Bankügyi bizottság előtt. – Mint mindig, a várakozások szempontjából a kamatok ügye és a gazdasági növekedés elősegítése az elsődleges téma, amit Greenspantől várnak, de az iraki krízissel kapcsolatos pénzügypolitika, sőt az adócsökkentési program sem elhanyagolandó – mondta a Merrill Lynch elemzője a New York-i tőzsdenyitás után. A piacok többsége korrekción esett át, sőt, amikor a Wall Street pozitív irányú elmozdulása már megjósolható volt akkor erőteljesebb hajrá keletkezett. A DAX és a FTSE egymással versenyezve erősödött.

A washingtoni idő szerint tíz órakor Greenspan a Szenátus előtt azt mondta, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben igen kockázatos megjósolni, hogy milyen útra tér a gazdaság egy esetleges iraki katonai akció következtében. A FED elnöke a geopolitikai kockázat mellett kiemelte, hogy a gazdaság jelenlegi állapota nem igényel további élénkítő beavatkozást, de a hosszúra húzódó iraki konfliktusnak negatív hatásai lehetnek. A gazdaságélénkítő, adócsökkentő programról a FED elnöke úgy nyilatkozott, hogy minden attól függ, hogy a csomag mely részletei kerülnek megvalósításra. A Bush elnök nevével fémjelzett gazdasági csomag ellen azonban sokan többek között tíz Nobel-díjas és 390 független közgazdász felszólalt. A tiltakozó gazdasági szakemberek és a kormányzat közötti vita odáig fajult, hogy a közgazdászok a New York Times egész oldalas fizettet hirdetésében kritizálják a programot. Joseph Stiglitz Nobel-dijas a BBC World Business-nek azt mondta, hogy a Bush program felelőtlen, szerinte a 600 milliárd dolláros keret helyett elegendő lenne 200 milliárd dollárt költeni az adócsökkentésre. A szakember kitért arra is, hogy az adócsökkentés legnagyobb részben a gazdagoknak kedvezne.

A nemzetközi emelkedő trend ellenére a BUX-nak nem sikerült komoly növekedést kicsikarnia magából. A magyar tőzsdemutató 71 pontos emelkedéssel nyitotta napot, később az index további csekély javuláson esett át, de a nap végére a reggeli lendület elfogyott. A zárás pillanatában a BUX 7490,80 ponton állt, ami 31,02 pontos emelkedésnek felet meg. A blue chipek táborából a Matáv és a Richter húzta a piac szekerét, de jól teljesített a MOL, az OTP, a Synergon és a BorsodChem is. A Synergon papírokat a ma publikálásra kerülő gyorsjelentés előtt tárazták be a befektetők. A bankközi devizapiacon a forint záráskor 11,19 százalékon a sáv erős oldalán, 39 bázisponttal erősebben, mint a korábbi napon.

Záró: 7490,80 min: 7483,10 Max: 7560,35 Nyitó: 7531,78 Előző: 7459,78 Vált.: +31,02 pont (+0,42 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.