Míg a részvénytőzsdék nehezen viselték eddig a bizonytalanságot, addig a nyersanyag piacok érezhetően komoly hasznot kovácsoltak a huzavonából. Az iraki vezetés már az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozata előtt komoly gondot fordított a külső kommunikációra, ami végül a nyersolaj és a főbb nyersanyagok világpiaci árát magasra korbácsolta. Az iraki problémát az elmúlt héten sem sikerült megoldani, pedig már maga Bush amerikai elnök is vörösre kínlódta magát azért, hogy az iraki vezetést jobb belátásra bírja. A részvénypiacoknak nem igen tetszett a csütörtöki Bush beszéd, de Colin Powell amerikai külügyminiszter szerdai nyilatkozatát viszont túl „langyosnak” titulálták.
Már, már drámainak tűnt az elmúlt tőzsdei hét a Budapesten, de végül a pénteki emelkedő árfolyamú kereskedés csillapította a pesszimista hangulatot. Az elmúlt hét a Budapesti Értéktőzsdén néhány extrém kivétellel a nemzetközi trendeknek megfelelően zajlott. A hét elején a Richter gyorsjelentése erőteljes löketet adott az akkor még optimista piacnak, de a hét további részében – a péntek kivételével – nem tudtak győzedelmeskedni a vevők a gyengítő hatású nemzetközi trendek felett. A Pannonpalst volt még az a papír, amelyik az általános lassuló tendenciával szemben fel vehette a versenyt. A múlthéten a részvények többsége csökkenésen esett át, ez alól a blue chipek sem voltak kivételek.
Hétfő
Kedvező hangulatban az előrejelzésekkel megegyező irányba indult el a hét Budapesten, az akkor még napfényes, de hideg idővel együtt ébredhettek a piaci szereplők a Richter által közölt tavalyi évre vonatkozó eredményekre. A brókerek reggelire a tejeskávé és a croissant mellé a gyógyszergyártó cég gyorsjelentését kapták, míg fogyasztottak addig rájöhettek, hogy „ha hétfő akkor Richter” szlogen jegyében gyorsan cselekedni kell. Még azelőtt kellett lépni mielőtt a konkurens brókerek komolyabb drágulást nem idéznek elő vételi ajánlataikkal a Richter papírok árában. A hét első napján a Richter vitte a prímet, az amúgy 5 milliárd forintos forgalmú tőzsdei kereskedés során a gyógyszergyári papírok 2 milliárd forintnyi érdeklődés mellett 4,35 százalékkal drágultak. Mivel a gyorsjelentés semmi negatívot, sőt inkább kedvezőt adatokat tartalmazott ezért a piac úgy döntött, hogy a közeljövőben publikálásra kerülő többi blue chip eredménye sem lehet rosszabb mint a Richter-é. Az egymást gerjesztő hatás nem maradhatott el a befektetők, – már akik Richtert nem kaptak jobb áron mint azt elképzelték – megrohamozták a többi nagykapitalizációjú likvid részvényeket. A vételi oldal erősödésének az lett az eredménye, hogy a MOL, Matáv kettős is a növekedő árú papírok névsorában kötött ki. Sokak meglepetésére a korábban kisforgalmú Pannonplast kurzusa is komoly dráguláson esett át, egyes megfigyelők azt mondták, hogy a műanyagipari cégnél tulajdonosváltás történik, de mások Philips-szel kötendő szerződést nevezték, meg mint drágító tényezőt.
Kedd
Amit ma eladhatsz ne halaszd holnapra szlogen jegyében kedden piacra dobtak minden a magyar és a nemzetközi befektetők minden olyan részvényt amin valamennyi haszon volt, de nem egy esetben a háziasszonyszakasz még a veszteséges eladásoktól sem riadt vissza. Reggel egyből arra eszmélhettek a Deák Ferenc utcai befektetők, hogy már 15 centiméters a hóréteg vastagsága. Az elemzők sem, de még Aigner Szilárd sem nézett ki az ablakon akkor amikor hideg és csendes időt jósolt a népnek, a hó nőttön nőtt, a spakulánsok meg sorban adták el részvényeiket. Az előrelátók már reggel shortra mentek (gyengülésre spekuláltak), mivel látták, hogy az amerikai tőzsdék nem jobb lábbal fognak „felkelni”. A BUX nagy nehézségek árán szinte előző értékére tudott visszaemelkedni, de a korábbi napon olyan nagyon sztárolt Richtert ezúttal eladták a befektetők, – hasznot realizáltak, vagy csupán kiszálltak – így a gyógyszergyári cég részvényei komoly gyengítő hatást gyakoroltak a piacra. A Richter 2,58 százalékot csökkenve zárta a napot. Hasonlóan visszaesett a Matáv részvények árfolyama is. Az OTP-t már második napja nem kedvelték a piaci szereplők, a magyarázatot ugyan nem lehettet felfedezni, de elemzők szerint a szlovákiai leányvállalat miatt fordultak el a pénzintézettől a vevők. Sokan úgy vélték, hogy a korábban pletykaként felröppent UBS nevet már nagyon nem tudják össze illeszteni a magyarbankkal, így többen belátták, hogy egyszerű spekuláció volt a hír felröppentése. Hasonló információ volt a napokban az Inter-Európa Bank felvásárlásáról szóló pletyka és a Pannonplast tulajdonosi körében történt változás is.
Szerda
Szinte megállás nélkül zuhogott a hó a hét közepén, de a BUX sem volt rest gyengülni. A hó helyzet ugyan szerdáig nem hatott a tőzsdére, de a nemzetközi bizonytalanság és az egymást érő Irak ellenes nyilatkozatok erős gyengítő hatást okoztak. A magyar tőzsde indikátora újból lefelé görbülve zárt. A vezető részvények közül ezúttal a Richtert támasztották fel a befektetők. Talán kiderült, hogy mégsem érdemes eladni – már megvan az eredmény azt már nem veheti el senki – a gyógyszergyári papírokat, míg a többi blue chiptől a kétséges eredmények miatt meg kell szabadulni egy rövidebb időre. A spekulánsok pszichológiáját nem fejtheti meg senki sem, a Richter mindenesetre 0,56 százalékkal drágult, szemben a Matáv, MOL,OTP hármassal. Ahogyan a Richterbe, úgy a Pannonplastba is visszatért az élet, a „műanyagrészvények” 13,5 százalékkal drágultak. A nemzetközi parketteken eredményes korrekciós hatások érvényesültek, a DAX 3,53 százalékkal, míg a FTSE 2,5 százalékkal zárt előző értéke felett. A szakértők a korrekcióról azt nyilatkozták, hogy néhány napon belül újabb emelkedést nem érdemes várni. A várható csökkenéseket azzal indokolták az elemzők, hogy a Hans Blinx főfegyverzet ellenőr következő jelentéséig – ha csak nem dönt az USA és Nagy-Britannia az iraki katonai beavatkozás megkezdéséről – nem lesz komoly és többnapos tőzsdei emelkedés.
Csütörtök
Az elemzők jóslata bevált, a BUX és a többi nagy tőkepiac a hét utolsó kereskedési napja előtt újból bezuhant. A csütörtök azzal telt, hogy a spekulánsok újból eladtak minden kézzelfogható részvényt, a DAX 2,8 százalékot, a FTSE 2,2 százalékot zuhant, a BUX megúszta 1,2 százalékos gyengüléssel. A magyar piacon a 4,28 milliárd forintos forgalom során a vezető részvények ezúttal kivétel nélkül gyengültek. A Matáv 2,21 százalékkal 753, a Mol 2,37 százalékkal 5.140, az OTP 0,28 százalékkal 2.134, a Richter 0,04 százalékkal 13.495 forintra esett vissza. A tőkepiacok Bush amerikai elnök beszédének köszönhették bezuhanásukat. Az elnök eddigi legagresszívabban adta tudtára mindenkinek, hogy az amerikai nép nevében elhatározta magát az iraki háború megindítására. Sokan úgy vélik, hogy Bush és Husszein csupán szóbeli csatát vív és egyenlőre a bagdadi vezető áll nyerésre, valószínű a katonai akció alkalmával ez a felállás megváltozik, de annak időpontja még mindig homály fedi. A Bush beszéd csupán arra volt jó, hogy a nyersanyagpiacokon újból „fellángoljanak” az árak.
Péntek
Egy részvény – a Richter – kivételével az összes vezető részvény drágult hét utolsó tőzsdei kereskedési napján, a forgalom 2,6 milliárd forintot jelzett ami jól mutatta, hogy a piacot a befektetőket nem érdeklik. A Matáv 3,98 százalékkal, a Mol 1,17 százalékkal, az OTP 1,45 százalékkal erősödött. A Richter 1,78 százalékkal 13.255 forintra gyengült. Elemzők szerint a BÉT eleve elveszetette varázsát a befektetőkkel szemben akkor amikor kiderült, hogy Magyarország az Európai Unió tagja lesz. A magyar tőkepiacon általában bennfenntes kereskedésből, a felvsárlásból és az elhintett piaci pletykából lehet hasznot húzni. Ezekre a megállapításokra jó példa az OTP-vel kapcsolatos UBS ügy híre, a Inter-Európa Bank körüli pletykák, a Phylaxiával kapcsolatosan megjelent találgatások és az eddigi legszínvonalasabban megtervezett kommunikációs valós értékekket hiányló árfolyamfelhajtó Humet kampány. A magyar piacon lassan már csak az tőzsdézik aki legalább egy nappal korábban ismeri a Magyar Tőkapiacban megjelenő közlemények tartalmát, akik viszont még mindig a parkett közelében vannak azok vagy nagyon bölcsek és megfontoltak, vagy a tűzhelyet nem találó eltévedt háziasszonyok. Azok a befektetők akik korábban nagy hasznot húztak a befektetésekből azok mára vagy csődbe mentek, vagy nemzetközi porondokon kamatoztatják tapszatalataikat.
Halálra gázoltak egy hároméves gyereket és egy fiatal anyát Bag mellett