Jól kezdett a BUX

Határozott emelkedési trend alakult ki hétfőn a tőzsdéken; az optimista drágulási hullámot azok a PR gyanús hírek indukálták, melyek a SARS vírus terjedésének megtorpanásáról szóltak. Pesszimista elemzők azonban rámutattak, hogy amilyen gyorsan terjedt el az atípusos tüdőgyulladás kórokozója, olyan gyorsan nem lehet megállítani, így a kedvező hír vélhetően csupán a délkelet-ázsiai térség masszív próbálkozása.

2003. 05. 05. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tokiói piac és a londoni tőzsde hétfőn nem nyitott ki, a frankfurti és a New Yorki parkett viszont reagált a vírusról megjelent kedvező hírekre. A német piacon a Lufthansa a TUI AG., valamint a gépipari cégek részvényei húzták az indexet. Drágultak a Deutsche Telekom (DT) részvényei is, pedig az Európai Bizottság állítólag meg akarja büntetni a német távközlési céget versenyjogok megsértése miatt. A Brüsszeli Bizottság vezetője, Mario Monti szerint a DT túl magas árat szab meg versenytársainak a helyi hálózatok elérhetőségéért. Ugyanakkor viszont a távközlési óriáscég a fogyasztóktól, a végső felhasználóktól ehhez képest alig kér magasabb árat, így a versenytársaknak nem kifizetődő a piacra jutni – írta az MTI-ECO.

A tengerentúlon sem torpantak meg a részvényárak, a növekedés nyitástól kezdődően folyamatosnak tűnt, amit a beszerzői- menedzserindex értékének javulása is segített. Márciusban az USA-ban 47,9 ponton állt a szolgáltatás teljesítményét jelző indikátor, míg ez az érték márciusra 50,7 pontra javult. New York-ban amúgy néhány elemző azt állapította meg, hogy a technológiai szektorban a részvények többsége, de főként az internetes vállalkozásoké túlértékelt, míg a General Electric, a Pfizer, a Johnson and Johnson részvényei jobb teljesítményt nyújthatnak.

Az utóbbiak javulását vélhetően a SARS-vírus miatti egészségügyi költségek növekedése, valamint azt iraki segélyek és újjáépítés következtében elérhető nagyobb profit okozhatja. A piacokat nem nagyon érdekelte Challenger, Gray and Christmas áltak készített munkaügyi jelentés amiből az olvasható ki, hogy az amerikai cégek jelentős hányada bocsátott el munkaerőt. A kimutatás 70 százalékos leépítés növekedést jelezett.

Budapesten az idei év ötödik hónapja igen jól kezdődött, a BUX az előző értékét átlépve 136,55 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom 11,5 milliárd forintra nőtt, ebből a legnagyobb rész az OTP, a MOL és a Richter papírokra koncentrálódott. A nap nyertesei a spekulatívvá vált 995 forinttal dráguló Brau papírjai lettek, azt a Richter követte 3,2 százalékkal, majd az Antenna Hungária és az OTP állt a ranglistán.

A forint záráskor 11,27 százalékon állt a sáv erős oldalán, 21 bázisponttal magasabban, mint a legutóbbi kereskedés végén – írta az MTI-ECO.

Záró: 8302,87 Min: 8213,12 Max: 8308,95 Nyitó: 8213,12 Előző: 8166,32 Vált.: +136,55 pont (+1,67 százalék)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.