A tokiói piac és a londoni tőzsde hétfőn nem nyitott ki, a frankfurti és a New Yorki parkett viszont reagált a vírusról megjelent kedvező hírekre. A német piacon a Lufthansa a TUI AG., valamint a gépipari cégek részvényei húzták az indexet. Drágultak a Deutsche Telekom (DT) részvényei is, pedig az Európai Bizottság állítólag meg akarja büntetni a német távközlési céget versenyjogok megsértése miatt. A Brüsszeli Bizottság vezetője, Mario Monti szerint a DT túl magas árat szab meg versenytársainak a helyi hálózatok elérhetőségéért. Ugyanakkor viszont a távközlési óriáscég a fogyasztóktól, a végső felhasználóktól ehhez képest alig kér magasabb árat, így a versenytársaknak nem kifizetődő a piacra jutni – írta az MTI-ECO.
A tengerentúlon sem torpantak meg a részvényárak, a növekedés nyitástól kezdődően folyamatosnak tűnt, amit a beszerzői- menedzserindex értékének javulása is segített. Márciusban az USA-ban 47,9 ponton állt a szolgáltatás teljesítményét jelző indikátor, míg ez az érték márciusra 50,7 pontra javult. New York-ban amúgy néhány elemző azt állapította meg, hogy a technológiai szektorban a részvények többsége, de főként az internetes vállalkozásoké túlértékelt, míg a General Electric, a Pfizer, a Johnson and Johnson részvényei jobb teljesítményt nyújthatnak.
Az utóbbiak javulását vélhetően a SARS-vírus miatti egészségügyi költségek növekedése, valamint azt iraki segélyek és újjáépítés következtében elérhető nagyobb profit okozhatja. A piacokat nem nagyon érdekelte Challenger, Gray and Christmas áltak készített munkaügyi jelentés amiből az olvasható ki, hogy az amerikai cégek jelentős hányada bocsátott el munkaerőt. A kimutatás 70 százalékos leépítés növekedést jelezett.
Budapesten az idei év ötödik hónapja igen jól kezdődött, a BUX az előző értékét átlépve 136,55 pontos emelkedéssel zárt. A forgalom 11,5 milliárd forintra nőtt, ebből a legnagyobb rész az OTP, a MOL és a Richter papírokra koncentrálódott. A nap nyertesei a spekulatívvá vált 995 forinttal dráguló Brau papírjai lettek, azt a Richter követte 3,2 százalékkal, majd az Antenna Hungária és az OTP állt a ranglistán.
A forint záráskor 11,27 százalékon állt a sáv erős oldalán, 21 bázisponttal magasabban, mint a legutóbbi kereskedés végén – írta az MTI-ECO.
Záró: 8302,87 Min: 8213,12 Max: 8308,95 Nyitó: 8213,12 Előző: 8166,32 Vált.: +136,55 pont (+1,67 százalék)
Rétvári Bence: Magyar Péter fejezze be az álhírgyártást!