APEH-es ellenvélemény az adósságbehajtások kiadásáról

Nem tartja jó megoldásnak külső szervezetek bevonását az APEH munkájába az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Dolgozók Országos Szakszervezeti Tanácsának (ADOSZT) elnöke - írja a Világgazdaság.

MNO
2005. 01. 10. 7:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michalkó Péter szerint sérülhet az adóhivatal intaktsága. A Világgazdaság korábban megírta: magánszemélyek és egyéni vállalkozók adósságát a jövőben bírósági végrehajtók is behajthatják.

Azért is indokolatlan éppen ebbe a feladatkörbe „idegeneket” bekapcsolni, mert az adóhivatal végrehajtással foglalkozó gárdája jól szervezett, kiemelkedő szellemi és szakmai kapacitásaik vannak. Éves bevételi előirányzatukat messze túlteljesítették – véli. Nem elszigetelt jelenségről van szó, az adózás rendjéről szóló törvény legújabb módosítása azt is lehetővé teszi, hogy az ellenőrzési feladatokra határozott idejű munkaszerződést kössön az adóhivatal kisegítő revizorokkal. A vám- és pénzügyőrök a felderítő munkába kapcsolódhatnak be – mondta Michalkó.

Divat a közigazgatás korszerűsítése jegyében átalakításokat elrendelni, de ezek mögött gyakran nem látni a koncepciót – jegyezte meg.

Az idén már nem lesznek leépítések az APEH-nél. Tavaly év végén 180 embert küldtek el, 12 ezer körül alakul a létszám. Az utóbbi két évben tízszázalékos létszámcsökkenés volt, ugyanakkor számos új feladat elvégzését rótták rájuk. Ma már a teljesítőképessége határára érkezett a hivatal – szögezte le Michalkó.




A tervezett 138 milliárd helyett 139,9 milliárd forint iparűzési adó folyt be tavaly Budapesten – tudta meg a Világgazdaság Deli Lajostól, a Főpolgármesteri Hivatal adóügyosztályának vezetőjétől. Az elmúlt évek dinamikus növekedése után 2003-ban fordult elő először a fővárosban, hogy az iparűzésiadó-bevétel nem érte el a tervezett összeget. Ám tavaly ismét élénkült a gazdaság: idegenforgalmi adóból 680 millió forintos bevételt tervezett a főváros, s 803 milliót sikerült teljesíteni.

A tavaly kiküldött 206 ezer iparűzésiadó-bevallási nyomtatványból az év végéig 200 ezer visszaérkezett, ami sokkal jobb arány a korábbiaknál. Folyamatosan nő az internetes bevallások aránya, tavaly már meghaladta a 42 ezret. A fővárosban egyébként 233 ezer vállalkozást tartanak nyilván. Az ügyosztályvezető szerint évente kevesebb cég, illetve egyéni vállalkozás szűnik meg, mint ahány bejelentkezik. Nagyobb mozgás az egyéni vállalkozók körében van, s ők a fegyelmezetlenebbek is.

A szigorodó ellenőrzés eredményeképpen a fővárosi adóhatóság mind több olyan vállalkozást ér utol, amelyek korábban nem adtak be bevallást, vagy nem fizettek adót. A benyújtott bevallások vizsgálata, illetve az előzetes ellenőrzési terv alapján 2004-ben az építőipari, az ingatlanforgalmazó és a szállítmányozással foglalkozó vállalkozásoknál tártak fel számottevő adókülönbözetet.

A kinnlevőséget fokozott behajtással próbálják lefaragni. A tavalyi, összességében mintegy 15 milliárd forintra becsülhető hátralékból az év végére 12,8 milliárdot behajtott az önkormányzat. Az utolsó negyedévben erre koncentrál az ügyosztály, a banki inkasszók többségét is ekkor nyújtják be. Deli szerint egyre hatékonyabban dolgozik a fővárosi adóhatóság, miután ma már a kinnlevőség keletkezésének időpontjától azonnal keresni kezdik a hátralékosokat.

Az önkormányzat két éve fokozottan él azzal a lehetőséggel is, hogy jelzálogjogot jegyeztet be a jelentősebb adósságot felhalmozó, a tartozás rendezésére hajlandóságot nem mutató vállalkozások tulajdonában lévő ingatlanokra. Tavaly mintegy száz ingatlanra jegyezték be a főváros jelzálogjogát, s 140 esetben kezdeményezték a cégbíróságnál a vállalkozás megszüntetését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.