Elmarasztalta saját panaszbizottságát az ORTT

Nyilatkozatban marasztalta el saját panaszbizottságát az Országos Rádió és Televízió Testület. Az ok: a panaszbizottság 10. számú eljáró tanácsa a műsorszolgáltató téves megjelölésével és az ügyrenddel ellentétesen állapította meg a médiatörvény sérelmét.

MNO
2005. 01. 13. 15:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) rendkívül sajnálatosnak tartja, hogy a testület által működtetett panaszbizottság – téves műsorszolgáltató megjelölésével – az Apám beájulna című film vetítését kifogásoló nézői panasszal kapcsolatban ügyrendjével ellentétesen eljárva állapította meg a médiatörvény rendelkezésének sérelmét – áll a közleményben.

A dokumentum a kifejti, hogy a panaszbizottságnak a beadványt az esetleges törvénysértés elbírálása érdekében a testülethez kellett volna áttennie, hiszen az ilyen ügyek az ORTT hatósági jogkörébe tartoznak. A panaszbizottság a kiegyensúlyozott tájékoztatás sérelmének megállapításán túl egyéb ügyekben a médiatörvény valamely rendelkezésének megsértésére vonatkozóan törvénysértés megállapítására nem jogosult, mivel az kizárólag a testület hatáskörébe tartozik.

A HavariaPress hírügynökség információi szerint ugyanakkor a panaszbizottságot elmarasztaló nyilatkozat nem hatálytalanítja a műsorszolgáltató elmarasztalását.

Mint arról tegnap beszámoltunk, a 10. számú eljáró tanács döntésében ráadásul műsorszolgáltatóként az RTL Klub helyett a Magyar Televízió szerepelt.

Emlékezetes: az Országos Rádió és Televízió Testület panaszbizottsága állampolgári bejelentésre indított vizsgálatot a december 12-én, este nyolc órakor vetített, Apám beájulna című film ügyében. A panaszbizottság egyhangúlag arra az álláspontra jutott, hogy a bepanaszolt műsorszám nem volt összhangban a jogszabályi előírásokkal, mivel a műsorszolgáltató nem a megfelelő korhatárjelzést alkalmazta.

Az indoklás úgy szólt, hogy a műsorszámok minősítésénél a műsorszolgáltatónak szem előtt kell tartania, hogy a gyerekek fejlődésében meghatározó jelentőségű a 12 és 16 év közötti életkor, mivel erre az időszakra tehető világképük és értékrendszerük kialakulása. Éppen ezért viszont – a testület szerint – nem alkalmasak eszményképnek, követendő példának olyan antiszociális, destruktív viselkedésformájú, televíziós „hősök”, mint a kifogásolt film egyes szereplői.

Az eljáró tanács egyöntetű véleménye szerint a műsorszolgáltató a műsorszám 12-es korhatárjelzésű sugárzásával súlyosan megsértette a médiatörvényt. Ez a döntés hatályban marad.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.