A huszonöt tagú unió régiói között még nagyobbak a különbségek annál, mint amelyek az egyes tagországok között mutathatók ki – derül ki az unió 254 régióját összehasonlító évkönyvből, amelyet tegnap adott ki az Eurostat. Ami az unió regionális támogatásainak alapját, az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP-t illeti, a statisztikák alapján a legfejlettebb Belső-London és a rangsor végén álló Kelet-Szlovákia között nyolcszoros a különbség. Előbbi összterméke meghaladja az uniós átlag 289 százalékát, Szlovákia keleti részének GDP-je még a 40 százalékot sem éri el. Ha az Egyesült Királyságot és Szlovákiát vetjük össze, a GDP az uniós átlag 116, illetve 49 százalékát tette ki a vizsgált időszakban – írja a Világgazdaság.
Magyarország legfejlettebb régiója, Közép-Magyarország az átlag 89 százalékát teljesíti (ezzel a 147. a listán), a leggyengébb, Észak-Magyarország pedig 37 százalékon állt az évkönyv összegzése alapján.
A tanulmányban vizsgált mutatók közül a foglalkoztatási ráta is jócskán eltér az egyes régiók között. A legmagasabb kategóriába sorolt, 75 százaléknál is magasabb arányt felmutató 21 régió kivétel nélkül a régi tagországokban van. Ugyanakkor a legfiatalabb, a 15–64 éves korosztály kevesebb mint felét foglalkoztató 19 régió többségét is az alapító tagállamokban találjuk. Ebben a sorban ott van a Közép-Alföld is, ahol a lakosság 49,5 százalékának volt munkája a vizsgált időszakban.
Jól látszanak az eltérések az egyes régiók turisztikai vonzerejéről szóló adatok fényében is. Ha Spanyolországot nézzük, a Baleár-szigeteken ezer lakosra több mint 518 vendégágy jut, a Földközi-tenger észak-afrikai partján fekvő Melillában ezzel szemben csak tíz – kevesebb, mint az ebből a szempontból legkevésbé népszerű magyar régióban, a dél-alföldiben, ahol ez a szám 17,9.
Forrás: Világgazdaság

Egy speciálisan átalakított autót kapott a súlyosan megsérült balettművész