Fényévekre egymástól az unió régiói

Szélsőségesen nagyok a különbségek az Európai Unió régiói között. Az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP különbsége akár nyolcszoros is lehet. Az Eurostat összehasonlító évkönyve a régiók turisztikai vonzerejét is vizsgálta, és a foglalkoztatási ráta is szerepelt a vizsgált mutatók között.

MNO
2005. 01. 14. 8:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A huszonöt tagú unió régiói között még nagyobbak a különbségek annál, mint amelyek az egyes tagországok között mutathatók ki – derül ki az unió 254 régióját összehasonlító évkönyvből, amelyet tegnap adott ki az Eurostat. Ami az unió regionális támogatásainak alapját, az egy főre jutó, vásárlóerő-paritáson számolt GDP-t illeti, a statisztikák alapján a legfejlettebb Belső-London és a rangsor végén álló Kelet-Szlovákia között nyolcszoros a különbség. Előbbi összterméke meghaladja az uniós átlag 289 százalékát, Szlovákia keleti részének GDP-je még a 40 százalékot sem éri el. Ha az Egyesült Királyságot és Szlovákiát vetjük össze, a GDP az uniós átlag 116, illetve 49 százalékát tette ki a vizsgált időszakban – írja a Világgazdaság.

Magyarország legfejlettebb régiója, Közép-Magyarország az átlag 89 százalékát teljesíti (ezzel a 147. a listán), a leggyengébb, Észak-Magyarország pedig 37 százalékon állt az évkönyv összegzése alapján.

A tanulmányban vizsgált mutatók közül a foglalkoztatási ráta is jócskán eltér az egyes régiók között. A legmagasabb kategóriába sorolt, 75 százaléknál is magasabb arányt felmutató 21 régió kivétel nélkül a régi tagországokban van. Ugyanakkor a legfiatalabb, a 15–64 éves korosztály kevesebb mint felét foglalkoztató 19 régió többségét is az alapító tagállamokban találjuk. Ebben a sorban ott van a Közép-Alföld is, ahol a lakosság 49,5 százalékának volt munkája a vizsgált időszakban.

Jól látszanak az eltérések az egyes régiók turisztikai vonzerejéről szóló adatok fényében is. Ha Spanyolországot nézzük, a Baleár-szigeteken ezer lakosra több mint 518 vendégágy jut, a Földközi-tenger észak-afrikai partján fekvő Melillában ezzel szemben csak tíz – kevesebb, mint az ebből a szempontból legkevésbé népszerű magyar régióban, a dél-alföldiben, ahol ez a szám 17,9.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.