Leminősítették az adósságot – az MNB a fiskális politikát okolja

A Fitch A+-ról A-ra rontotta Magyarország hosszú távú forintadósságát a jelentős költségvetési hiány, a növekvő államadósság és a gazdasági egyensúlytalanságok miatt. A hitelminősítő szerint megkérdőjelezhető a gazdaságpolitika hitelessége.

MNO
2005. 01. 12. 11:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentős költségvetési hiány, a növekvő államadósság, a gazdasági egyensúlytalanságok és a gazdaságpolitika hitelességének csökkenése miatt Magyarország hosszú távú forintadósságát az eddigi A+-ról A-ra rontotta a Fitch. Az új forintadósság-besorolás kilátása stabil az eddigi negatív helyett. A hitelminősítő a devizaadósság osztályzatán nem változtatott, az továbbra is A besorolású.

A Fitch igazgatója szerint a jelentős költségvetési hiány, amely az államadósság növekedéséhez vezetett, rontja a magyar gazdaságpolitika hitelességét és késlelteti az euró magyarországi bevezetését is. A hitelminősítő honlapján megjelent közleménye hangsúlyozza: a tavalyi 5,3 százalékos GDP-arányos államháztartási hiány ugyan csökkenést jelent a megelőző év 6,2 százalékos deficitjéhez képest, de messze elmarad a kormány által eredetileg tervezett 3,8, majd tavaly januárban 4,6-százalékosra emelt célszámtól egyaránt. Mivel ez már a harmadik egymást követő év volt, amelyben a deficit messze felülmúlta a tervezetet, a hitelminősítő szerint megkérdőjelezhető a gazdaságpolitika hitelessége.

A közlemény ugyanakkor bátorítónak nevezi, hogy tavaly jelentősen bővült a beruházásokra fordított pénz és a kivitel, míg a magánfogyasztás- és a reálbér-növekedés üteme mérséklődött.

Draskovics Tibor pénzügyminiszter a Reutersnek adott nyilatkozatában bátorítónak tartja, hogy „a hitelminősítő elismeri: a magyar gazdaság alapjai jelentősen javultak és továbbra is javulnak, az ipari termelés, az export és a beruházások növekednek”.

– A Fitch lépése nyomán a kamatcsökkentési várakozásokat el lehet felejteni – jelentette ki Kolba Miklós. Az ING Bank üzletkötője valószínűnek tartja, hogy a többi hitelminősítő is hasonló lépésre szánja rá magát a közeljövőben, ami semmiképp sem erősíti a hazai fizetőeszköz pozícióját. A szakember szerint a forint túlzott gyengülésére a magas kamat miatt nem kell számítani, ám nem valószínű, hogy az euró jegyzése 247,00-247,50 alá kerüljön.




Adamecz Péter, az MNB alelnöke szerint a mai Fitch forintadósságra vonatkozó leminősítés többnyire a fiskális politika elmúlt időszakbeli hibáinak eredménye. Az MNB illetékese szerint a lépés kiemelt fontosságú, ugyanakkor megkérdőjelezhető, hogy mondanivalója mennyire jelent újdonságot a pénzügyi piacoknak – számolt be a Reuters a Bécsben tartózkodó Adamecz véleményéről.

(origo, napi.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.