Magyarország részt vehet a verespataki környezeti hatásvizsgálatban

Románia hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország is részt vegyen a verespataki aranybánya várható környezeti hatásainak vizsgálatában – tájékoztatott a Környezetvédelmi Minisztérium. Persányi Miklós miniszter már a jövő héten elkezdheti az egyeztetéseket.

MNO
2005. 01. 11. 19:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Románia a magyar kormány többszöri kérésére hozzájárult ahhoz, hogy Magyarország is részt vegyen a verespataki aranybánya várható környezeti hatásainak vizsgálatában – tájékoztatott a Környezetvédelmi Minisztérium. A magyar hatóságok és civil szervezetek a románokhoz hasonló joggal vehetnek részt a sokat bírált beruházás hatásvizsgálati eljárásában – számolt be a Magyar Rádió.

Persányi Miklós miniszter már a jövő héten elkezdheti az egyeztetéseket, mivel román kollégája is tagja lesz a hétfőn Budapestre érkező román kormánydelegációnak – olvasható a tárca közleményében.

Korábban a Fidesz felhívta a kormányt: haladéktalanul kezdeményezzék az Európai Unió környezetvédelmi bizottságánál, hogy nemzetközi szakértők vizsgálják meg a tervezett létesítmény környezeti kockázatait, egyszersmind a felmerülő veszélyhelyzetet. A Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet ugyanis tegnap megkongatta a vészharangot: felhívták a figyelmet arra, hogy hazánk elveszítheti beleszólási jogát a verespataki aranybánya engedélyezésébe. A szervezet értesülései szerint a Rosia Montana Gold Corporation decemberben benyújtott technikai megvalósítási tanulmányában olyan adatok szerepelnek, amelyek alapján Magyarország kizárható az engedélyezési folyamatból: a dokumentum – amely a környezetvédelmi hatásvizsgálat első lépéseként készült – ugyanis azt sugallja, hogy a beruházásnak egyáltalán nem lennének nemzetközi hatásai. A tanulmánnyal kapcsolatban január 12-ig, azaz e hét szerdáig tehetnek észrevételt román és külföldi civil szervezetek és magányszemélyek – tette hozzá a Greenpeace.

A Greenpeace bejelentését követően Olajos Péter (MDF) európai parlamenti képviselő írásban tiltakozott az illetékes román Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztériumnál, az Alba Környezetvédelmi Ügynökségnél és a Sibiu Környezetvédelmi Ügynökségnél, mivel szerinte nem zárható ki annak veszélye, hogy szennyeződés éri a környező országokat. A képviselő továbbá felhívta a román illetékesek figyelmét arra, hogy az EP decemberben elfogadta jelentését „Románia előrelépéséről az uniós csatlakozás felé” címmel, melynek egyik pontjában komoly aggodalmát fejezte ki a környezetvédelemmel kapcsolatban, különös tekintettel a verespataki bányafejlesztésre, ami súlyos környezetvédelmi fenyegetés az egész régió számára. A képviselő, aki egyben az EU-Románia delegáció tagja, levelet intézett minden EP-képviselőhöz, hogy csatlakozzanak a tiltakozáshoz – derül ki az MDF közleményéből.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.