Még hátrányosabb helyzetben a csökkent munkaképességűek

Összesen 490 megváltozott munkaképességű alkalmazottját bocsátotta el az elektronikai hulladékokat feldolgozó Rolfim Szövetkezet, mivel foglalkoztatásukhoz sokkal kevesebb állami támogatást kapnak idén. A kormány megszorító intézkedése összesen 5-17 ezer munkahelyet veszélyezteti.

MNO
2005. 01. 11. 14:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Összesen 490 főt bocsátott el az elektronikai hulladékok feldolgozásával foglalkozó Rolfim Szövetkezet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására vonatkozó támogatási rendszer szigorodása miatt. Mint arról beszámoltunk, a kormány még december közepén alkotta meg azt a rendeletet, amelynek értelmében a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatóknak az idei évtől nem jár támogatás a tavalyi létszámnövekedés után. A költségvetés 2005-ben 10 milliárd forinttal kevesebbet fordít a csökkent munkaképességűek támogatására, mint 2004-ben. A január elsejétől bevezetett szabály éves folyósítási korlátot vezetett be, amelynek értelmében minden olyan szervezet, amely 2003-ban már működött, a 2003. decemberében megkapott összeg 12-szeresét használhatja 2005-ben, ami létszámveszteséggel jár, hiszen 2004-ben lényegesen magasabb létszám kapott támogatást, mint 2003 decemberében. A döntés következtében országszerte 17 ezer megváltozott munkaképességű alkalmazott foglalkoztatása került veszélybe.

Kovács Tamás, a Rolfim Szövetkezet ügyvezető elnöke elmondta: ez azokat a cégeket hozza nehéz helyzetbe, amelyek tavaly hajtottak végre fejlesztéseket. Ilyen iparág az elektronikai hulladékok feldolgozása. A Rolfim a környezetvédelmi szabályozás kiadása után 70-80-ról 560-ra emelte a dolgozói számát, ám a szigorítás után valójában a korábbi szintre álltak vissza 78 dolgozóval. A Rolfim a legtöbb dolgozót, 145 főt Kondoroson bocsátotta el, de leépített Gyulán, Szigetszentmiklóson, Pátyon, Polgárdiban és Budapesten is. Kovács Tamás úgy véli, a kormányzati megszorítás országszerte 5-17 ezer ember munkahelyét veszélyeztetheti.

Harrach Péter és Soltész Miklós fideszes képviselők már tavaly decemberben felhívták a figyelmet arra, hogy 2005-ben a kormány 10 milliárd forinttal kevesebbet szán a csökkent munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására, ami a 2003. évi szintnek felel meg. A megváltozott munkaképességűeket alkalmazó vállalatok vezetői még december 20-án az Alkotmánybírósághoz fordultak, kérve az általuk több ponton is alkotmánysértőnek tartott rendelet semmissé nyilvánítását. A Fidesz két politikusa pedig felszólította a kormányt, vonja vissza a döntését, és biztosítsa az általános költségvetési tartalék terhére a sérült emberek foglalkoztatásának támogatásához szükséges összeget.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.