Összesen 490 főt bocsátott el az elektronikai hulladékok feldolgozásával foglalkozó Rolfim Szövetkezet a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatására vonatkozó támogatási rendszer szigorodása miatt. Mint arról beszámoltunk, a kormány még december közepén alkotta meg azt a rendeletet, amelynek értelmében a megváltozott munkaképességűeket foglalkoztatóknak az idei évtől nem jár támogatás a tavalyi létszámnövekedés után. A költségvetés 2005-ben 10 milliárd forinttal kevesebbet fordít a csökkent munkaképességűek támogatására, mint 2004-ben. A január elsejétől bevezetett szabály éves folyósítási korlátot vezetett be, amelynek értelmében minden olyan szervezet, amely 2003-ban már működött, a 2003. decemberében megkapott összeg 12-szeresét használhatja 2005-ben, ami létszámveszteséggel jár, hiszen 2004-ben lényegesen magasabb létszám kapott támogatást, mint 2003 decemberében. A döntés következtében országszerte 17 ezer megváltozott munkaképességű alkalmazott foglalkoztatása került veszélybe.
Kovács Tamás, a Rolfim Szövetkezet ügyvezető elnöke elmondta: ez azokat a cégeket hozza nehéz helyzetbe, amelyek tavaly hajtottak végre fejlesztéseket. Ilyen iparág az elektronikai hulladékok feldolgozása. A Rolfim a környezetvédelmi szabályozás kiadása után 70-80-ról 560-ra emelte a dolgozói számát, ám a szigorítás után valójában a korábbi szintre álltak vissza 78 dolgozóval. A Rolfim a legtöbb dolgozót, 145 főt Kondoroson bocsátotta el, de leépített Gyulán, Szigetszentmiklóson, Pátyon, Polgárdiban és Budapesten is. Kovács Tamás úgy véli, a kormányzati megszorítás országszerte 5-17 ezer ember munkahelyét veszélyeztetheti.
Harrach Péter és Soltész Miklós fideszes képviselők már tavaly decemberben felhívták a figyelmet arra, hogy 2005-ben a kormány 10 milliárd forinttal kevesebbet szán a csökkent munkaképességű emberek foglalkoztatásának támogatására, ami a 2003. évi szintnek felel meg. A megváltozott munkaképességűeket alkalmazó vállalatok vezetői még december 20-án az Alkotmánybírósághoz fordultak, kérve az általuk több ponton is alkotmánysértőnek tartott rendelet semmissé nyilvánítását. A Fidesz két politikusa pedig felszólította a kormányt, vonja vissza a döntését, és biztosítsa az általános költségvetési tartalék terhére a sérült emberek foglalkoztatásának támogatásához szükséges összeget.

A Honvédelmi Minisztérium közzétette a Ruszin-Szendi Romuluszról szóló jelentés összefoglalóját