Castro már politikai hulla

A Frankfurter Allgemeine Zeitung részletesen foglalkozik azzal, milyen állapotokat hagy hátra Kubában a haldokló Fidel Castro. A Presse ismerteti a budapesti kormány pénzbehajtási ötleteit. A Bild Zeitung tudósít a Volkswagen botrány legújabb fejleményeiről.

2006. 11. 22. 12:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív napilapban Matthias Rüb Feszülten várják Kubában az elkerülhetetlent című cikkében találgatja meddig él még Fidel Castro. A 11,4 millió kubai július vége óta a bizonytalan várakozás állapotában él. 47 esztendő után visszavonhatatlanul véget ért Fidel Castro uralmának korszaka, hiszen alig valaki hiszi el, azokat a hivatalos nyilatkozatokat, miszerint december 2-án a „Maximo Lider” is részt vesz a Granma motoros jacht partraszállásának 50. évfordulóján.

Akkor Fidel 81 társával – közte Ernesto Che Guevara és fivérével Raúl Castroval – közel 2000 kilométeres hajóutat követően megfeneklettek Kuba délnyugati partjainál. Itt kezdődött az a forradalmi harc, mely 1959 újév napján Fulgencio Battista bukásához és a forradalmárok havannai bevonulásához vezetett. A kommunista vezetés akarata szerint december 2-i rendezvényekkel helyettesítik Fidel Castro augusztus 13-án elmaradt 80. születésnapjának megünneplését.

Ugyanakkor alig hisz valaki a hivatalos nyilatkozatoknak – miszerint Castro visszatérhet –, sőt olyan híresztelések is terjednek, miszerint a diktátor már nem éri meg az esztendő végét.

Ezek a spekulációk azonban már szinte semmilyen szerepet sem játszanak a kubaiak mindennapi életében. Mert Raúl Castronak sikerült az elmúlt három és fél hónapban ellenőrzése alatt tartani a helyzetet. Nem voltak az országban tüntetések, nem is beszélve a lázongásokról. Az országban nincs nyoma a nyugtalanságnak. Havannában dolgozó nyugati diplomaták egyfajta fegyverszünetről beszélnek a rezsim és kis létszámú ellenzéke között: Úgy tűnik mindannyian nyugton maradnak mindaddig, amíg Castro még él.

Ráadásul a mindennapos túléléshez elengedhetetlen az apró korrupció éppen úgy, mint a „konvertibilis peso” beszerzése. A párhuzamos valutát a „konvertibilis pesot” 1995-ben bevezették, miután 1993-ban az ország nemzeti fizetőeszköze gyakorlatilag összeomlott. Azóta kettős gazdasági rendszer működik az országban: minden, ami a minimális élelmiszer és ruházati ellátáson – ezt is főként jegyre kapják – túlmegy, azt konvertibilis pesoért kell megvásárolni. Ma 1:26-hoz arányban váltják a két pesót.

Csak a fizetés kis részét – az átlagkeresetek nagyjából tíz euróra (2700 Ft) tehetőek – kapják a dolgozók konvertibilis pesoban. A kubai pénzt nem lehet legálisan konvertibilis pesora váltani, azt csak dollárért, vagy euróért adják. Ráadásul a kubai állam az átváltáskor – a dollár 2004. novembere óta már nem hivatalos fizetőeszköz – 10 százalékot provízióként megtart magának.

A korrupció miatti kollektív bűntudat erősítése hozzátartozik a kommunista hatalmon maradási technikákhoz: Ha mindenki bűnöző és erről ők is tudnak, akkor ennek megfelelően fognak viselkedni, kerülik a feltűnést, s nyugodtan viselkednek az átmenet e fontos fázisában. Fidel Castro halálát követően aligha csökken majd a kommunista párt és a hadsereg szorítása. Az előttük álló két modell, az egy párti kínai kapitalizmus és az orosz rabló oligarchizmus. A legfontosabb feladatuk azonban a lakosság életfeltételeinek javítása lesz, mert a kubaiak türelme sem végtelen.

Bild Zeitung (bild.t-online.de)

A legnagyobb német bulvárlap A volt szakszervezeti vezetőt letartóztatták című cikkében ismerteti a Volkswagen-botrány legfrissebb fejleményeit.

A braunschweigi államügyészség letartóztatta a 64 éves Klaus Volkertet a német autógyártó óriáscég üzemi tanácsának egykori vezetőjét. Az államügység az őrizetbe vételt azzal magyarázta, hogy Volkert megkísérelte a vád egyik legfontosabb tanúját, Klaus-Joachim Gebauert vallomásának módosítására bírni.
Volkert 15 évig állt az üzemi tanács élén. Együttműködési készségét a Peter Hartz – Gerhard Schröder személyes barátja, róla nevezték el a vörös-zöld koalíció megszorító csomagjait – az igazgató tanács elnöke jelentős extra fizetéssel, kéj utakkal és bordély látogatással honorálta.

1995 és 2005 között – az eredeti foglalkozására nézve kovács – Volkert fizetésén kívül közel 2 millió eurónyi különleges jutatásban részesült. Brazil szeretőjének a Volkswagen 7600 eurót fizetett naponta. ( Ez nagyjából megfelel a Bundestag képviselők alapdíjazásának. Szerk.)

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Peter Martos „Az állam visszaél a törvény szövegével” című cikkében ismerteti a budapesti kormány legújabb adóelgondolásait. A cikk a Népszabadság november 18-i Megsarcolják az „illetéktelen” cégpénzeket című írása alapján készült.

A kormány háromszor veszi vissza az Audinak adott adókedvezményt, fogalmazott a szocialista miniszterelnökkel nem éppen ellenséges viszonyban lévő Népszabadság. Amennyiben tényleg megtörténnek mindazok a változtatások, amelyeket a kormány az illeték törvényen tervez, az akár százmilliárdokba is kerülhet a cégeknek.
Hónapok óta arról vitatkoznak, hogy Magyarország tekinthető-e még a külföldi tőke cél országának? Hiszen lassan közeledik a tőke telítődéséhez. A Nemzeti Bank statisztikái szerint a „nem honosak” minden értékpapírformában meghatározó pozíciót töltenek be. Kezükben van az államkötvények és a befektetési jegyek egy része.
Különösen jelentős a befolyásuk a budapesti tőzsdén, ahol külföldiek tartják kezükben a MOL 79,8 százalékát, az OTP 75,3 százalékát, a Richter Gedeon 66,2 és a Magyar Telekom 92,86 százalékát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.