Megosztott hollandok

A Spiegel a szerdai választások eredménye alapján a holland társadalom megosztottságáról ír. A Junge Weltben egy egykori „szakember” elemzi a színes kelet-európai forradalmak mögött álló amerikai titkosszolgálati játszmákat. A Meat and more honlap a Gyurcsány-kabinet újabb nagy, a gazdaság diplomácia terén elért sikeréről tudósít, amikor közli, Magyarország és Olaszország kivételével minden EU tagállam képes volt növelni az Oroszországba irányuló sertéshús exportját.

2006. 11. 23. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Junge Welt (jungewelt.de)

A radikális baloldali napilapban Klaus Eichner Ahogyan a demokrácia működik című cikkében elemzi az Egyesült Államok által irányított nem kormányzati szervek (NGO) szerepét a „színes forradalmakban. (A lap jelzi, hogy a cikk szerzője a Stasi felderítési főcsoportjának (HVA) vezető elemzőjeként az Egyesült Államok hírszerzésével foglalkozott.)

Azt a piszkos munkát, amit korábban a CIA végzett, ma már a nem kormányzati szervek (NGO-k), a „civil társadalom” intézi. Azonban ez a felosztás így nem pontos. NGO-k, alapítványok, segélyszervezetek, stb. már korábban is a CIA műveletek eszközeiként működtek. Ma a CIA ebben a stratégiájában még nem került reflektorfénybe. De jellemző, hogy James Woolsey, a korábbi CIA igazgató (1993–1995), a neokonzervatív politika egyik legagresszívabb képviselője, a rezsimváltás doktrínájának egyik kidolgozója megtalálható számos nem kormányzati szerv közelében.

Az alapmodell Kelet-Európában és a Kaukázusban mindig ugyanaz: a résztvevők mindig Gandhi erőszakmentes hagyományaira és az 1990-es évek kelet-európai népmozgalmaira hivatkoznak. Annak ellenére, hogy a tüntetések látszólag spontán szerveződnek, valójában azonban mindig is gondosan megtervezettek és megszervezettek. Különösen a választások szolgáltak olyan behatolási pontokként, ahol a diktátorokat és a haldokló rezsimeket meg lehetett buktatni. A jelszavak kiadása és a tüntetések irányítása a nemzetközi választási megfigyelők és a hazai ellenzékiek monitoring rendszerén alapul. Már a választások előtt kijelentik az ellenzéki jelöltek, hogy vélhetően csalások történek a voksolás során. Ezen állításokat alátámasztják „független” választási megfigyelők. Legalább is Szerbiában, illetve Ukrajnában az exit poll felméréseket a New York-i piackutató cég a Penn, Schoen & Berland készítette. Ezt követően a kampánystábokból megalakul a rezsimváltás vezető szerve. A Frankfurter Allgemeine Zeitung nyíltan megállapította, a kijevi választási bizottság rendkívül gyorsan átalakult egyfajta forradalmi parancsnoksággá: autói és telefonjai a felkelés idegszálaivá váltak. Hirtelen már nem csak pusztán a választás tisztaságának ellenőrzésére érkezik pénz Amerikából, hanem a cél immár a rezsimváltás.

Eichner szerint a CIA céljait megvalósító NGO-k között kiemelkedő szerepet töltenek be a magyar származású amerikai milliárdos, George Soros által támogatott szervezetek. Ezek az ellenzéki mozgalmak legnagyobb pénzügyi támogatói. Soros intézményeinek feladata, a civil társadalom és mindenféle demokratikus kezdeményezés támogatása az egykori szovjet tagköztársaságokban. Laurie Silber, a Nyitott Társadalom Intézet New York-i vezetője szerint nincsenek közvetlen kapcsolatban az ellenzékiekkel, szervezete csak programokat támogat, ösztöndíjakat ad és választási megfigyelőket képez.

Meat and more (meat-n-more.info)

A hús és húskészítményekkel kapcsolatos hírekre szakosodott bonni hírportál Virágzik az unió oroszországi sertésexportja című cikkében ismerteti Gyurcsány Ferenc keleti gazdaságpolitikai offenzívájának újabb sikerét. Az unió sertés- és sertéshús exportjának legfontosabb felvevőpiaca Oroszország. Az unión kívüli államokba irányuló export legnagyobb felvevő piaca 2006 első félévében Oroszország volt. Ebben az időszakban az összesen 957 000 tonnás export egyharmadát szállították Oroszországba. Olaszország és Magyarország kivételével mindegyik uniós tagállam képes volt arra, hogy növelje oroszországi kivitelét. A legnagyobb exportnövekedést Dánia és Németország könyvelhette el. A hírportál egy másik írásában a magyarországi sertéstenyésztés további csökkenését jósolja a 2007-es esztendőre.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin A választásokon győztes Balkenende előtt nehéz kormányalakítási tárgyalások állnak című cikkében elemzi a szerdai hollandiai választások következményeit. A kereszténydemokraták a hollandiai választások után továbbra is a 150 fős hágai parlament legerősebb frakcióját alkotják. Ennek ellenére a konzervatív miniszterelnökre, Jan Peter Balkenendére igen nehéz kormányalakítási tárgyalások várnak.

Az eredmény bonyolult, gyötrelmes út áll előttünk- nyilatkozta a miniszterelnök az eredmények ismertében. A fél évvel előrehozott választásokon a kormányzó kereszténydemokraták (CDA) ugyan elveszítettek három képviselői helyet, de a 41 mandátumukkal továbbra is a legerősebb frakciót alkotják. Második helyen a 2003-as eredményéhez képest tíz képviselői helyet vesztő szociáldemokrata Munkapárt (PvdA) végzett 32 mandátummal. A hollandiai politikai helyzet bonyolultságát jelzi, hogy még a két legerősebb politikai tényező nagykoalíciója sem biztosítaná a stabil parlamenti többséget.

A választások igazi győztese a baloldali populista Szocialista Párt (SP), mely megháromszorozta képviselőinek számát, a korábbi nyolc helyett 26-an ülnek a színeikben a holland parlament második kamarájában. A jobboldali radikálisok is komoly sikereket tudtak felmutatni, az iszlámmal szembeni offenzív fellépést hirdető, a külföldiekkel szemben keményebb fellépést követelő Szabadságpárt (PVV) kilenc mandátumot szerzett. A párt vezetője Geert Wilders eddig független képviselőként ült a hágai parlamentben.

Balkenende koalíciós partnere a jobboldali liberális (VVD) hat képviselői helyet veszített és 22 mandátumával a negyedik legerősebb párt.

A voksolás gyakorlatilag képtelen helyzetet teremtett, hiszen a győztes kereszténydemokraták sem eddigi koalíciós partnerükkel, a VVD-vel, sem a szociáldemokrata PvdA-val nem alkotnak többséget. De egy, a PvdA-ból, a szocialista SP-ból és a zöldekből megalakuló baloldali blokk sem érné el a kormányzáshoz szükséges 76 mandátumot.
-Őszintén szólva ez egy káosz- vélekedett Gerrit Zalm pénzügyminiszter a választások éjszakáján.

Összesen tíz párt jutott a parlamentbe. A mandátumok elosztása alapján hosszadalmas koalíciós tárgyalásokra kell készülni az amúgy sem gyors kormányalakításairól híres Hollandiában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.