Ötpárti indul a gyülekezési törvény módosításáról

Pénteken kezdődik az ötpárti egyeztetés a gyülekezési törvény módosításáról, melynek célja egy olyan módosító javaslat kidolgozása, amely nemcsak alkotmányjogi szempontból jelent garanciát, de megfelel a társadalmi elvárásoknak is.

MNO
2007. 03. 29. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányszóvivői iroda közleménye szerint a szaktárca által készített tervezetről ötpárti egyeztetést kezdeményezett a kormány, mielőtt a döntést meghozná a módosító javaslatról. Mint írják, a vitára bocsátott tervezet kedd óta elolvasható az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium honlapján.

A gyülekezési törvény módosításának tervezetét a kormányfő felkérésére javaslatot készítő jogtudósokkal, Ádám Antallal, Bán Tamással és Tölgyessy Péterrel folytatott konzultáció alapján, illetve a Gönczöl-bizottság megállapításait figyelembe véve készítette el az igazságügyi tárca – olvasható.

Az ötpárti vitára bocsátott tervezet szerint mind a tüntetőknek, mind a rendőröknek azonosíthatóknak kell lenniük. Ennek értelmében egyrészt a rendezvényen részt vevők az arcukat nem takarhatják el, másrészt, ha a rendőr az intézkedés során nem visel azonosító jelvényt, a ruházatán az azonosító jelvény számát jól láthatóan fel kell tüntetni.

A közleményben szerepel: a gyülekezési törvény eredetileg rövid gyűlésekkel számolt. A hosszabb, többnapos gyűlések sem kifogásolhatóak alkotmányossági alapon, ugyanakkor mások jogaira ilyen rendezvények esetén fokozottan figyelemmel kell lenni. A javaslat szerint olyan szabályrendszer kidolgozása a cél, ami hosszabb időtartamú rendezvények esetében időközönként lehetőséget ad a rendőrségnek arra, hogy felülvizsgálja: megfelel-e a gyűlés a törvényeknek.

A javaslat azt is rögzítené, hogy nyolc óránál hosszabb gyűlés csak úgy tartható, ha a közlekedést nem akadályozza.

A közleményben olvasható: sok problémát okozott a gyakorlatban, ha egy helyszínre több rendezvényt is bejelentettek. A tervezet erre azt a megoldást javasolja, hogy ilyen esetekben csak akkor lehessen több rendezvényt tartani, ha megvalósítható biztonságos elkülönítésük, ellenkező esetben az első bejelentő tarthatja meg a rendezvényét.

A mainál fokozottabban kell védeni a rendezvény környezetében lakók nyugalmát – írják, ezért a javaslat szerint este 10 és reggel 6 óra között hangos rendezvényt a kormány javaslata alapján nem lehetne tartani.

Az Európai Emberi Jogi Bíróság gyakorlatával összhangban a kormány azt javasolja, hogy a bejelentés nélküli, spontán rendezvények csak akkor legyenek feloszlathatók, ha a résztvevők magatartása a közrendet sérti – áll a kormányszóvivői iroda közleményében.
(stop.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.