Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Rüdiger Soldt Szokatlanul világos szavak című cikkében ismerteti Günther Oettinger baden-württembergi miniszterelnök beszéde kapcsán kirobban botrány okait.
Günther Oettinger Hans Filbinger halálával kapcsolatos első nyilatkozatában, még egy fél mondatban sem említette elődje nemzetiszocializmusban betöltött szerepét. A legjobb értelemben véve a tartomány atyja volt, aki addig ismeretlen mértékben volt képes elnyerni a választók bizalmát – állt az április 2-i nyilatkozatban.
Éppen ezért rendkívül meglepődött a tartományi ellenzék, de a CDU számos funkcionáriusa is, amikor meghallotta Oettingernek a freiburgi dómban szerdán elmondott beszédét.
Láthatóan a miniszterelnök rendkívül világosan kívánt fogalmazni, és ezért lemondott az óvatos beszédről. Ha erősebben hangsúlyozta volna a náci diktatúra kényszereit, Filbinger életének ellentmondásait, s talán úgy fogalmazott volna, hogy elődje nem volt fanatikus nemzetiszocialista, mind sokan mások, néha opportunistán és néha elutasítóan viszonyult a nácikhoz.
Ehelyett Oettinger olyan kijelentő mondatokat fogalmazott meg, mint Hans Filbinger nem volt nemzetiszocialista, vagy hogy a náci rezsim ellensége volt, vagy„Hans Filbinger nem hozott olyan ítéletet, melynek következtében bárki életét veszítette volna. A tartományi CDU szerint csak egy magyarázat létezik, hiszen a miniszterelnök tisztában volt azzal, hogy történelemfilozófiai téziseiért támadni fogják.
Oettinger hatalomátvétele óta sokan panaszkodnak a tartományi CDU-ban, hogy a helyi pártvezetésben csak kevés olyan politikus van, aki konzervatív keménységével képes megszólítani a párt hagyományos választóit.
Oettingernek, aki egy liberális családból származik, néha valóban nekiszegeződik a kérdés, hogy ő valóban konzervatív-e. Ez a párton belüli konfliktus és a Stefan Mappussal ( a CDU tartományi gyűlési frakcióvezetője) folytatott versengése késztethette arra, hogy ezt a sokak számára provokatív formát választotta a beszédben. Amennyiben átengedte volna a frakcióvezetőnek beszédet, az csökkentette volna Oettinger párton belüli hatalmát.
Oettinger legkésőbb 2004. május 23-a óta tudhatta, hogy Angela Merkel nem igazán szimpatizált az elhunyt miniszterelnökkel. E napon választották meg a szövetségi küldöttek a köztársasági elnököt, és Angela Merkel mindent elkövetett, hogy a delegáltként Berlinben tartózkodó Hans Filbingerrel ne kerüljön egy képre.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilap Erdogan csalódott Merkelben című cikkében ismerteti az ankarai miniszterelnök álláspontját a kormányfő ma kezdődő németországi látogatásáról.
Recep Tayyip Erdogan röviddel németországi útja előtt csalódottságának adott hangot, a német uniós elnökségével kapcsolatban.
– Én komolyan többet vártam Németországtól – nyilatkozta Erdogan.
Mindenekelőtt azt sérelmezte, hogy Ankarát nem hívták meg az unió 50. születésnapjára Berlinbe, magát a döntést hatalmas hibának nevezte. Ez szerinte beárnyékolja a német uniós elnökséget. Erdogan vasárnap Angela Merkellel (CDU) közösen nyitja meg a hannoveri nemzetközi vásárt.
Erdogan világos csatlakozási perspektívát követelt országa számára. – Szeretnénk egy világos csatlakozási dátumot, egy útitervet és egy egyértelmű tárgyalási menetrendet– fogalmazott a miniszterelnök. Szerinte ez megmutatná a török lakosságnak a csatlakozás kapcsán, hogy azt Európa komolyan gondolja.
Erdogan felszólította az EU-t, hogy legyen őszinte: ha nem akarják őket, akkor azt most világosan mondják meg. Ha nem akarják őket, akkor felesleges mindkét oldalnak, hogy az idejét hosszadalmas tárgyalásokra vesztegesse. Erdogan Törökország lehetséges és reális csatlakozási időpontjaként 2014-et, illetve 2015-öt nevezte meg.
Hannoverschen Allgemeinen Zeitung
Frank-Walter Steinmeier (SPD) egy interjúban határozottan kiállt Ankara EU tagsága mellett, s ezzel világosan elhatárolódott Merkeltől.
– Ha Törökországot felvesszük, az növelni fogja Európában a biztonságot és a stabilitást – nyilatkozta Steinmeier a Hannoverschen Allgemeinen Zeitungban.
Steinmeier kijelentette, hogy Ankara reformsikereit jobban és világosabban kellene méltatni.
„Attól tartok, hogy ellenkező esetben olyanok kezére játszanánk Törökországban, akik meg kívánják akadályozni az ország modernizációját. Törökország EU-tagsága ezzel szemben kedvező kisugárzással bírna az iszlám világra. Merkel a teljes jogú tagság helyett csak „privilegizált partnerséget” kíván Törökországnak ajánlani. A tárgyalásokat a csatlakozás érdekében folytatjuk – nyilatkozta Steinmeier, utalva a hannoveri vásárra, melynek Törökország a hivatalos vendége. Külön kiemelte az ország felvevőpiaci jelentőségét és az európai energiaellátásban betöltött szerepét.
Magyar Péter lelepleződött - ezt gondolják az emberek a gyalázkodó diszkópolitikusról