Kellettek nekünk a szlovákok és a románok?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról elmélkedik, miért is kellett felvenni az EU-ba Romániát és Szlovákiát. A Der Spiegel a pártelnök kongresszusi beszédét elemezve fanyalog Kurt Beck SPD-elnökké történő újraválasztásán.

2007. 10. 27. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

Karl-Peter Schwarz vezércikkben foglalkozik Romániával és Szlovákiával. Ha az EU újra dönthetne Szlovákia és Románia uniós tagságáról, mit tenne most? – teszi fel a kérdést. A jelenlegi szlovák miniszterelnök egy volt kommunista, aki ma nacionalistán hőbörög, szociáldemokratának adja ki magát és együtt kormányoz a szélsőjobboldallal. Amióta hatalomra jutott, azóta az ország kisebbségekhez és Magyarországhoz fűződő viszonya drámaian romlott. Az amerikanizmus és a globalizáció ellen mennydörög, miközben a szovjet birodalom felbomlása után megmaradt, tekintélyelvű rezsimekhez dörgölőzik. Minden bírálat mögött Szlovákia elleni összeesküvést szimatol, a hazai médiát pedig saját fészkébe piszkítással rágalmazza. Egy hasonlóan agresszív klíma már egyszer uralkodott az országban, amikor Vladimír Meciar volt hatalmon. Akkor Szlovákiát lekapcsolták az európai integráció vonatáról. 2004 óta azonban már Szlovákia EU-tag, így a kormányon levőknek nincs már mitől félniük. A jelenlegi román kormány négy tagja ellen nyomoz korrupció vádjával az államügyészség – folytatja Schwarz. Miközben a szociáldemokrata Adrian Nastase még ingatlanokkal és értékes festményekkel hagyta magát befolyásolni, utódja, Tariceanu alatt már elég néhány kiló kolbász, pár liter pálinka és néhány ezer euró egy miniszter megvásárlásához. Amióta Románia uniós taggá vált, azóta a kormány minden hatalmában állót elkövet, hogy aláássa azokat a reformokat, melyek lehetővé tették a belépését. A szintén az államügyészség célkeresztjébe került igazságügy-miniszter arra koncentrál, hogy akadályozza a kleptokrata politikai elit elleni eljárásokat. Mindeközben halmozódnak Brüsszelben az EU szabályainak megszegéséről beszámoló dokumentumok. A kelet-európai országok válsága az ottani elitek válsága. Senki sem menti meg őket ettől; a térség nyomorából maguknak kell kikecmeregniük – így a konzervatív német napilap.

Der Spiegel (spiegel.de)

Felállva ünneplők, virágok: óriási többséggel, 95,5 százalékkal újraválasztották Kurt Becket az SPD elnökévé – számol be a hamburgi SPD-kongresszusról a baloldali hírmagazin. Megmarad a kétség, merre halad az SPD – üt meg ünneprontó hangnemet Carsten Volkery. A kongresszus annak a férfinak a megkoronázása, aki utolsó tartalékként beugrott a beteg Matthias Platzeck helyére, s akinek alkalmasságáról komolyan kételkedtek. Becket kinevették és gúnyolták – egészen addig, amíg nem sikerült nagy dobása a munkanélküli segéllyel. Ezzel az elmúlt hetekben az SPD-ben vitathatatlanul az első számú vezetővé lépett elő. Megválasztásakor a pfalzi politikus hű maradt önmagához: koncepciótlan, nem igazán emlékezetes beszédet mondott. A szónoklat, melynek a következő tíz esztendőben utat kellene mutatnia az SPD számára, unalmas és terjengős. A fő üzenet már hetek óta kész, az SPD ismét szeretne „közelebb kerülni az emberekhez”. Az elvtársaknak „járásról járásra, városról városra, gyárról gyárra” kell menniük és beszélniük az emberekkel. „Ez mindig az SPD erőssége volt, legyen ez újra a mi erősségünk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.