Diákváros: Mit jelent Budapest új campusfejlesztése, miért kísérik viták a megvalósítást?

Bemutatjuk, mi is a IX. kerületben épülő Diákváros, és mi áll a beruházás körüli viták hátterében.

2024. 11. 16. 6:25
Fotó: Budapest Fejlesztési Központ
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt évek egyik legnagyobb fővárosi ingatlanfejlesztése a IX. kerületben épülő Diákváros, amely nemcsak egy új campus létrehozását jelenti, hanem fontos szimbolikus és gazdasági lépés is Budapest fejlődésében. A projekt ugyanakkor politikai és társadalmi feszültségek tárgya lett, és komoly viták alakultak ki a tervezés és a megvalósítás során. 

A IX. kerületben, a volt Nagyvásártelep környékén épülő Diákváros célja, hogy egy olyan modern, nagy befogadóképességű campus jöjjön létre, amely elsősorban külföldi és magyar egyetemi hallgatók számára nyújt korszerű lakhatási lehetőségeket. A tervek szerint a diákvárosban helyet kap majd egy egyetemi központ, a 12 ezer férőhelyes kollégiumi egység, illetve az oktatási és kulturális intézmények, valamint közösségi terek. A cél, hogy az itt tanuló hallgatók ne csak lakóhelyet kapjanak, hanem egy élhető, élénk városrészt, amely közösségépítésre és egyetemi életre is alkalmas.

Politikai ellentétek

A Diákváros ügye hamar a fővárosi és a kormányzati szinten zajló politikai viták középpontjába került. A főváros vezetése és a kormány eltérő elképzeléseket vallott a projekt jövőjéről és ütemezéséről, ami több alkalommal nyílt konfliktusokhoz vezetett. A Diákváros fejlesztése elsősorban a helyi lakosok és a diákok érdekeit szolgálná, a kormány pedig elkötelezett amellett, hogy a beruházásnak gazdasági és nemzetközi jelentőségűnek kell lennie. 

Az eredetileg tervezett diákváros fejlesztésének részévé vált a kínai Fudan Egyetem campusának létrehozása is, amely azonnal heves vitákat generált. A Fudan Egyetem beköltözése a területre azt jelentette volna ugyanis, hogy a kínai egyetem jelentős helyet foglalt volna el a Diákvárosból, amely számos kritikát váltott ki mind a hallgatói, mind a politikai szereplők körében. Sokan tartottak attól, hogy a Fudan jelenléte csökkentheti a magyar diákok számára fenntartott férőhelyek számát, és különböző ideológiai kérdéseket is felvetett.

A kormány döntése a Diákváros megépítéséről

A hosszú viták és egyeztetések után nemrég egy sajtótájékoztató keretein Szentkirályi Alexandra, a Fidesz–KDNP budapesti frakcióvezetője és Varga Bajusz Veronika felsőoktatásért és szakképzésért felelős államtitkár bejelentette, megépül a legalább 12 ezer férőhelyes Diákváros. Ez a lépés mérföldkő a projekt életében, és várhatóan elősegíti a kivitelezési folyamat felgyorsítását. 

A kormány célja, hogy olyan modern campus épüljön, amely mind a magyar, mind a külföldi hallgatóknak lakhatási és oktatási lehetőségeket biztosít

– emelte ki a sajtótájékoztató keretein belül Varga-Bajusz Veronika. A Diákváros és a hozzá kapcsolódó fejlesztések jelenleg is megvalósítás alatt állnak, a projekt azonban továbbra is számos bizonytalansággal küzd. 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.