Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Stefan Dietrich Mainzban marad című vezércikkében kommentálja a keddi nap vezető hírét, Franz Müntefering (SPD) munkaügyi miniszter és alkancellár lemondását. Senki sem hihette, hogy megadja magát, mert a párt elnöke, Kurt Beck a munkanélküli segély kérdésében a kongresszus előtt komoly vereséget mért rá. Néhányan bizonyos megkönnyebbüléssel veszik tudomásul távozását. Jellemző, mennyire a „koalíció oszlopát” dicsérték benne és mennyire kevéssé a szociáldemokrácia tartógerendáját. Müntefering hiányozni fog, ha az SPD-nek szüksége lesz valakire, aki nemcsak a harmóniára képes, de egyúttal meggyőződéssel is rendelkezik.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Manfred Quiring Vita az átrepülési jogról című cikkében ismerteti Moszkva és a Lufthansa Cargo küzdelmét. Az orosz közlekedési minisztérium csak feltételesen hajlandó 2008 februárjáig meghosszabbítani a vállalat átrepülési jogait. „Még a szövetségi kormány válaszára várunk. Döntésünket még ma vagy holnap meghozzuk“, nyilatkozta Vlagyimir Tasszun, a közlekedési minisztérium illetékes osztályvezetője. A hosszú távú átrepülési jog megadásának feltételeként szabnák az oroszok, hogy a Lufthansa Cargo rövid időn belül helyezze át ázsiai közlekedési csomópontját Kazahsztánból Szibériába. Ezt a Lufthansa elutasítja. Az oroszok azzal fenyegetnek, amennyiben szerda délig nem kapják meg a kívánt részleges választ, akkor nem hosszabbítják meg a Lufthansa november 15-ig érvényes átrepülési jogait.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Michael Lohmeyer EU-polgárok özönlenek Ausztriába címmel ismerteti a legfrissebb osztrák migrációs statisztikát. Miközben más tagállamokból láthatóan nagy számban költöznek Ausztriába, addig az osztrákok számára az ország vonzereje érezhetően csökkent – egyre többen költöznek el. Ez a lényege annak a tanulmánynak, melyet csütörtökön mutatnak be Bécsben. A „Második osztrák bevándorlási és integrációs jelentésben” a bécsi tudományos akadémia a migráció 2002 utáni alakulását vizsgálja. Heinz Fassmann professzor a tanulmány koordinátora, az elemzés elkészítésében összesen 50 szakértő dolgozott. „Ausztria történetében még sohasem volt olyan időszak, amikor ennyi ember költözött ide”, nyilatkozta Fassmann. 2006-ban mintegy 18 ezer ember költözött az akkori 24 EU-tagállamból Ausztriába, míg a világ többi részéről 12 ezren. Fassmann csapata szerint a tendencia világos: a délkelet-európai országokból folyamatosan csökken a bevándorlás – nem utolsósorban azért, mert ez legálisan már alig lehetséges (a családegyesítést leszámítva). Az EU-tagállamokból érkező bevándorlók gyakran Nyugat-Ausztriába költöznek. Salzburgban a legnagyobb a külföldiek aránya, ezzel megelőzi Bécset, Linzet és Innsbruckot. A nagyvárosok között Grazban a legkisebb a külföldiek aránya. A tudósok a törököket és a volt jugoszláv területekről érkezetteket „lyukbetöltőnek” nevezik – akik többnyire azokba a negyedekbe költöznek, melyek nem elég vonzóak az osztrákoknak. Az új tagállamok polgárai közül kiemelkedő a lengyelek aránya (2006-ban több mint 4500-an érkeztek). „Nekik sikerült viszonylag rövid időn belül felemelkedni a középosztályba, nem utolsósorban jó képzettségük okán.” Végül az osztrákok kivándorlása is jelentős: a 2002-es esztendő a kivándorlás rekordéve volt, amikor 41 ezer kiköltözőt tartottak nyilván, 2002 óta 55 ezren hagyták el végleg szülőföldjüket.
Őket alázta meg Magyar Péter az eddig kiszivárgott hangfelvételekben