Gyurcsány ideje lejárt

A Der Standard szerint az SZDSZ elutasítása Gyurcsány Ferenc politikai végének kezdete. A másik írás szerint Gyurcsány távozását követően drámai az utánpótlás hiánya az MSZP-ben. A Frankfurter Allgemeine Zeitung helyi tudósításában elemzi az NPD szászországi sikereinek okait.

2008. 09. 03. 12:05
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Standard (derstandard.at)

A baloldali-liberális osztrák napilapban Kathrin Lauer Nehéz helyzetbe hozza Gyurcsányt a liberális elutasítás című, budapesti keltezésű cikkében találgatja a miniszterelnök politikai jövőjét. Gyurcsány Ferenc napjai nyilvánvalóan megszámláltattak. A szocialista kormányfő kísérlete, hogy a koalícióból kivált liberálisokat adócsökkentési javaslatával megbékítse, kudarcot vallott. Az SZDSZ elégtelenként visszautasította a javaslatot és egy szakértői kormányra tett javaslatot. Legfontosabb bírálati pontjuk, hogy Gyurcsány ugyan csökkentené az adókat, de nem kíván változtatni az állami kiadásokon. Fodor Gábor kíméletlen kritikát gyakorolt: a miniszterelnök javaslata „nem az ország túlélésének a programja, hanem Gyurcsány Ferencé”.

Drámai a miniszterelnök hitelességvesztése. Fodor jelezte, nem marad más számára, mint a lemondás. Gyurcsány helyzete rendkívül meggyengült a 2006-os „hazugságbeszéd” nyilvánosságra kerülése óta. Ez év tavaszán elszenvedett egy másik fiaskót is, amikor a jobboldali ellenzék által kezdeményezett március 9-i népszavazáson leszavazták az egészségügyi és tandíjjal kapcsolatos kezdeményezéseit. A további egészségügyi reformokat – az újabb népszavazásoktól való félelmében – és minden más reformlépését leállította. Fodor annál inkább csalódott lehet Gyurcsány ügyetlen békülési kísérlete miatt, mert éppen az SZDSZ volt az, aki támogatta a koalíció helyreállítását. Fodor éppen az MSZP-vel szembeni engedékenyebb állásponttal győzött az SZDSZ elnökválasztásán szakításpárti elődjével, Kóka Jánossal szemben. Élesen bírálták Gyurcsány programját a velük szemben jóindulatú körök is. Urbán László, az OTP Bank elemzője kijelentette, hogy az adókönnyítések csak azokon segítenének, akik adót fizetnek – s ők túl kevesen vannak.

Szintén ugyanebben a napilapban Kathrin Lauer Párt utánpótlás nélkül című cikkében elemzi az MSZP válságát. Gyurcsány Ferenc neoliberális korszakának közelgő vége bizonytalanságban hagyja Magyarországot afelől, hogy előbb egy ideológiamentes szakértői kormány alakul, vagy azonnal jönnek az előre hozott választások, amit biztosan megnyerne Orbán Viktor Fidesze.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Olaf Sundermeyer Ki kell rekeszteni a valóságot? című cikkében elemzi az abból fakadó vitát, hogy az egyik helyi lap olvasói levélként lehozta az NPD-képviselőcsoport álláspontját. A torgaui járási tanács képviselői elutasították az NPD-frakció javaslatát, hogy ötről négy főre csökkentsék – ennyien vannak a nemzeti demokraták – a frakciók létrehozásához szükséges létszámot. Csak az NPD-sek támogatták a kezdeményezést. A többi párt hetekkel ezelőtt már megállapodott, hogy a frakciónagyságra az „NPD plusz egyfős” szabályt fogják alkalmazni.

Így nem lesz frakciójuk, s az ügyrendet sem tudják komolyan befolyásolni. Steffen Heller, az NPD-sek vezetője dühöng, és szavazási maratonokat szervez jelentéktelen kérdésekről. Korábban a Torgauer Zeitungban megjelentett olvasói levélben tiltakozott a képviselői tiszteletdíj megemelése ellen. Thomas Stöber amióta megjelentette az olvasói levelet, azóta nem érti a világot, pontosabban a heves országos hisztériát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.