Nem bíznak Obamában

A Tages-Anzeiger beszámol a svájci honvédelmi miniszter álláspontjáról, aki egy interjúban kijelentette: az Egyesült Államokat nem tartja megbízható partnernek. A Die Welt interjút készített Volker Kauder CDU-frakcióvezetővel, aki szerint egy nagykoalíció elég negyvenévente az országnak.

2009. 07. 06. 10:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tages-Anzeiger (tages-anzeiger.ch)

A baloldali liberális zürichi napilap Az USA nem megbízható partner címmel idézi az Ueli Maurer svájci védelmi miniszterrel készült interjút, melyben kifejtette Barack Obamával kapcsolatos álláspontját is. Ueli Maurer, a Svájci Néppárt (SVP) által delegált miniszter keményen bírálta Barack Obama elnököt és kormányát. Mint fogalmazott, „arra gondolok, Obama mi mindent ígért, s mi mindent várnak tőle, s azt látom, keményen landolt a valóság talaján. Hatalmas feszültségnek kell uralkodnia ebben a kormányban”. Maurer meglátása szerint mindez nem jó Svájcnak. „Egy ilyen kormány nem ideális és megbízható tárgyalópartner.” Ezért logikus, hogy az amerikai kormány most a bírálatokban külföldre koncentrál, hogy a belpolitikai problémákról elterelje a figyelmet.

Ezért Maurer számára csak egy megoldás létezik: „Svájcnak ki kell tartania a jogai mellett, s nem szabad engednie”. Svájcnak és a többi kisebb államnak igen fontos, hogy ügyeljenek arra, az egyik pillanatról a másikra ne győzzön az erő a jog felett. „Inkább méltósággal veszíteni, mint engedményeket tenni a hatalmasoknak” – fogalmazott Maurer. A miniszter a hatalom és a jog ellentétét folyamatosan napirenden kívánja tartani. A kérdést meg akarja említeni az augusztus 1-jei nemzeti ünnepen elmondandó beszédében is. Mindenestre Svájc felvetheti a kétoldalú tárgyalásokon a guantánamói foglyok befogadását, hogy az UBS-nek – a zürichi székhelyű bank a világ egyik legnagyobb vagyonkezelője –, illetve az egész pénzügyi telephelynek kedvezőbb feltételeket tudjanak kiharcolni. A miniszter kijelentette: „Ezt nem lehet kizárni. Ugyan kételkedem abban, hogy az Obama-kormány így működne, de egy adok-kapok alapjaiban törvényes”. Maurer egyúttal kész átgondolni a svájci hadsereg külföldi bevetéseinek szerepét. „A nyári szünet után egy munkacsoportot hozunk létre, mely kidolgozza, hogy a jövőben a svájci hadsereg milyen külföldi akciókat engedhet meg magának. Igen gyorsan eredményeket kell felmutatnunk, mert lassan nagyobb csapatkivonulás feltételezhető Koszovóból.” Maurer több humanitárius bevetésre számít. „Például a hadsereget kiegészíthetik egy katasztrófaelhárító hadtesttel.”

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilapban Robin Alexander Egy nagykoalíció negyvenévenként untig elég címmel készített interjút Volker Kauderrel, a Bundestag CDU–CSU-frakciójának vezetőjével. Kauder elmondta: a válságban szerencsés volt, hogy a két nagy párt közösen viselte a felelősséget a döntésekért. Ugyanakkor az SPD-vel közös kormányzás az idő előrehaladtával egyre nehezebbé vált, különösen a Baloldali Párthoz fűződő viszony tekintetében ingadoznak a szociáldemokraták, s nem találták meg követendő irányukat. A frakcióvezető elmondta: számára a legnehezebb kompromisszumot az egyenlő bánásmódot előíró törvény elfogadása okozta, még akkor is, ha a tárgyalások során a legszörnyűbb ideológiai kinövéseket sikerült lecsípni.

„A CDU és a CSU semmi olyat nem tett, ami egzisztenciális értelemben ne lett volna elfogadható számára. A választók minket nagykoalícióra ítéltek, és mi megpróbáltuk ebből az ország érdekében a legjobbat kihozni. Peter Struck SPD-frakcióvezetőben megbízható partnerre találtam. A pénzügyi válságig szanáltuk a költségvetést, csökkentettük a bérhez kapcsolódó járulékos költségeket, alacsonyabb a munkanélküliség, magasabb a gazdasági növekedés” – nyilatkozta Volker Kauder. A frakcióvezető elmondta: összességében elégedett a nagykoalíció teljesítményével. Ugyanakkor elismeri, már örül annak az időszaknak, amikor nem lesz ilyen nehézkes jó döntéseket hozni. Arra a kérdésre, mi lesz akkor, ha a választásokon a CDU–CSU és az FDP nem szerez többséget, úgy válaszolt, hogy minden 40 évben elég egy nagykoalíció. (A Szövetségi Köztársaság első nagykoalíciója 1966-1969 között kormányozta az országot.)

A frakcióvezető elmondta: komoly csalódást okozott neki a pénzügyi válság, de szerencsére a válság előtt már rendbe hozták az államháztartást. „Ellenkező esetben nem lett volna erőnk, hogy ezekre a kihívásokra válaszoljunk” – fogalmazott. Kauder szerint kétséges, hogy a bankok megtanulták a leckét. „Jelenleg a nemzeti bankokon keresztül olcsó forrásokat bocsátunk rendelkezésükre. A bankok kevesebb mint egy százalékért tudják újrafinanszírozni kiadásaikat, de nem adják tovább az alacsony kamatokat ügyfeleiknek, hogy ezt a német gazdaságba pumpálják, hanem elsősorban a forrásokat saját magukra fordítják. Ez a viselkedésük elfogadhatatlan” – vélekedett. Axel Weber, a Bundesbank elnöke azzal fenyegette a vonakodó kereskedelmi bankokat, hogy szükség esetén őket megkerülve, közvetlenül fogják támogatni a vállalkozásokat. Kauder szerint ez volt az utolsó figyelmeztetés.

Ő azt várja a bankoktól, hogy végre a német gazdasággal szembeni felelősségüknek megfelelően viselkednek. Ha nem cselekszenek, akkor nemsokára tennie kell valamit a politikának. A frakcióvezető legnagyobb személyes sikerének azt tartja, hogy négy év alatt sikerült a késői terhességmegszakítások ügyében új, ésszerű jogszabályt elfogadniuk. Ezzel a törvénnyel azokat a szülőket, akik sérült gyermeket várnak, szeretnénk tanácsokkal segíteni. A sérült gyermek diagnózisának nem szabad – mint eddig gyakran megtörtént – a terhesség megszakításához vezetnie. Az érintett szülőknek döntésük előtt tudniuk kell, milyen segítségre számíthatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.