Cmjornal.xl.pt – Portugália
A Correio da Manhá közölte a portugál Katolikus Egyetem döntését: októbertől szívesen látják az 50 évesnél idősebbeket is az 50+ nevű hat szemeszteres képzéseken. A válság és a megszorítások következtében ugyanis megcsappant az állami támogatás a négy egyetemi városban – Lisszabonban, Beirasban, Bragában és Portóban – működő karoknak. A kezdeményezés külön értéke, hogy nem újabb álláskeresőkkel akarja gyarapítani a munkanélküliek egyébként is népes táborát. Ehelyett olyan jelentkezőket vár, akik egyáltalán nem sietnek az egyes szakok elvégzésével, és kulturálisan akarják tökéletesíteni már meglevő ismereteiket. A kezdeményezés beindításának másik oka: a lakosság egyre tovább él, és nem szeretné haszontalanul tölteni az időt. Joaquim Azevedo, a portói egyetem vezetője elmondta, hogy a bölcsészettudományi szakokon kívül művészeti, természettudományos, műszaki és közgazdasági szakokat indítanak.
Elmundo.es – Spanyolország
Az El Mundo különösen kínos botrányról írt: Ceutában, a Marokkó közvetlen szomszédságában fekvő, de spanyol fennhatóságú enklávéban afrikai diplomata bevándorlókat akart bevinni az EU területére diplomáciai védettséget élvező gépkocsijában. A spanyol rendőrség emberei azonban megakadályozták a spanyol-marokkói határon, hogy a közép-afrikai köztársaság marokkói konzulátusának alkalmazottja három nőt vigyen be hamis okmányokkal. A spanyol rendőrség átadta a marokkói hatóságoknak a hivatalnoknőt. Nem ez volt az első eset, hogy afrikai diplomata vállalkozott illegális bevándorlók csempészésére: néhány napja Benin marokkói konzulátusának alkalmazottja ugyancsak illegális bevándorlókat akart bejuttatni az Európai Unió területére.
Elpais.com, lavanguardia.es – Spanyolország, lostiempos.com, erbol.com.bo, jornada.net, elpotosi.net stb. – Bolívia
A bolíviai lapokon kívül spanyol állampolgárok közvetlen érintettsége miatt már a spanyol és a katalán sajtó is felfigyelt az Evo Morales ellen kitört helyi lázadásra. Egy nap híján már két hete tart az egyik kormánypárti tartomány, Potosí azonos nevű székhelyének blokádja. Az Argentínával is szomszédos tartomány lakosai előbb a szomszédos Oruro tartománnyal kerültek szembe, mert igényt tartottak egy olyan mészkőhegyre, amelyet itt akarnának felhasználni a cementiparukhoz. Ezenkívül az ásványkincsekben gazdag, de mégis legszegényebb tartományban újra akarják indítani a hagyományos ezüstbányászatot is. Az ajmara indián születésű Evo Morales kormánya nem enged, mire a tartományban 13 napja zavargások törtek ki, és akárcsak néhány éve, ismét közutak tucatjait zárták el. A városban rekedt három katalán diáklány is, akik a legfrissebb hírek szerint épségben elhagyták a forrongó Potosít. A feszült légkör miatt a városban ismét emlegetik a föderalizmust, amelyet csak idén áprilisra sikerült semlegesíteni a dél-amerikai állam keleti, jómódú felében. A helyi polgári szervezetek azt is fontolgatják, hogy szakítanak a La Paz-i kormánnyal. Bolívia többi területén sincs nyugalom: Morales azon döntése váltott ki tüntetéseket országszerte, hogy az elnök törvényben akar megtiltani mindenfajta csempészetet. Az országban azért is jellemző a nyugtalanság, mert akadozik az élelmiszerellátás.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban