A T-130-as fúrógép munkálatait irányító Pablo Ramírez elmondta a La Tercera című lapnak, hogy elérték azt a műhelyt, amely 200 méterre van attól a helytől, ahol a bányászok rekedek még augusztus ötödikén. A bányászok most utasításokat kapnak, hogy hordják el a fúrás közben keletkezett újabb omlások törmelékeit. A B-terv keretében most olyan szélesre tágítják az akna átmérőjét, hogy le tudják ereszteni a kapszulát. Csütörtökön felállították már a RIG-421-es olajfúrótornyot is, amely a tervek szerint naponta 20-30 métert fog majd haladni. Az A-terv Strata 950-es fúrógépe 320 méterig jutott és a karbantartási munkálatok után csak szombaton kezd újra dolgozni. Laurence Golborne, a bányaügyi miniszter nem spanyol, hanem részben angol nyelven küldött üzenetet a bányászoknak a jó hír hallatán.
Átmeneti leállás
A múlt hét végén mindkét fúrófej leállt a San José bányában, és csak szerdán kezdtek újra dolgozni, miközben lassan befejezik egy 15 emeletes ház magasságának megfelelő, vagyis a 45 méter magas RIG-421-es típusú olajfúrótorony összeszerelését. A C-terv tehát hétfőn kezdi a munkát, és szintén egy 66 centiméter átmérőjű aknát fúr. Az első fúrógép a több napos kényszerű pihenő előtt 320 méternél állt le, a B-terv T-130-as gépétől pedig azt várták, hogy csütörtökön 500 méterig jusson. Mint emlékezetes, a bányászok egy 688 méter mély aknában rekedtek, és csak 17 nap után, augusztus 22-én találtak rájuk, amikor a kommunikációs cső szondája eljutott hozzájuk.
Az elnök hétfőn ismét a bányához látogat
Sebastián Pinera, aki március 11. óta Chile új elnöke, az előzetes tervek szerint 19-én, vasárnap látogat el a San José bányához, az Atacama-sivatagba. Előtte az a megtiszteltetés érte a bányászok két gyermekét – Michel Rojast és Luis Urzúát –, hogy szombaton, 18-án ők ketten vihetik a dél-amerikai ország bicentenáriumi zászlóját a főváros, Santiago de Chile nemzeti stadionjában. 200 éve ezen a napon kiáltották ki a függetlenséget a spanyol gyarmatbirodalomtól és ebből az alkalomból kezdődik az ünnepségsorozat. Még nem tudni, hogy Evo Morales, a bolíviai elnök részt vesz-e az ünnepségeken, mert ha igen, akkor biztos a bányához utazik, ahol honfitársa, az egyik bányász tőle kért segítséget.
Bemutatták a bányászok kapszuláját
Elkészült annak az egyik kapszulának a látványterve, amellyel a felszínre hozzák majd a bányászokat. Az első terv szerint a kapszula (kívülről) 54 centiméteres átmérőjű, két és fél méter hosszú, 250 kilót nyom, és mindkét végén kúp alakban végződik. A bányászok a tervek szerint átlagosan 11,6 perc alatt teszik meg az utat a felszínig, és ha elakadnának valahol a mélyben, akkor három órára elegendő oxigén van benne. A mentőalakulatok orvosainak kérésére elhelyeznek a kapszulában egy olyan készüléket is, amely egyúttal méri a szívritmust, a pulzust, a testhőmérsékletet és a vérnyomást is. Pár napja még azon is gondolkoztak, hogy a kommunikációs kapcsolaton kívül milyen fényforrással lássák el az elég kényelmetlennek ígérkező „bányaliftet”. A hadsereg leszögezte, hogy ez csak az egyik kapszulaterv, még van legalább kettő. A mentőalakulatok ugyanakkor veszélyessége miatt elvetették az úgynevezett D-tervet: túl veszélyesnek tartották az aknafúrást dinamitos robbantásokkal.
A bányászok azt is megtanulják, hogyan nyilatkozzanak majd a sajtónak
A mentőalakulatok pszichológusai hétfő óta személyre szóló testmozgást, sőt kommunikációs gyakorlatokat dolgoztak ki minden bányásznak. A NASA-szakértők javaslatára elérkezett annak az ideje is, hogy fokozatosan felkészítsék magukat és egymást a visszatérésre, és megkezdődött az éjjeli és nappali világítás beállítása. Erre a megbomlott bioritmus helyreállítása érdekében van szükség. A kommunikációs szakértők és a pszichológusok pedig alaposan felkészítik a bányászokat arra az időre, amikor majd a hazai és a világsajtó ostromolja őket kérdéseikkel. Ehhez gyakrabban használják majd a videokonferenciákat és a telefonbeszélgetéseket, vagyis igazi távoktatásban részesítik a vájárokat. Mindkét felkészülés rövidebbé teszi majd a kórházi kivizsgálásokat és kezeléseket – mondta Jorge Díaz, az orvoscsoport vezetője.
Ellentét a bányászok és a pszichológusok között
A La Tercera azonban megszerezte az egyik bányász, Daniel Herrera levelét, aki nem éppen baráti hangon szólt a pszichológusokról. Herrera azt kifogásolta egyik családtagjának, hogy az orvosok kihasználták a Remény táborában levő családtagokat, és rajtuk keresztül is nyomást gyakorolnak rájuk. Egy másik bányász édesanyja elismerte, hogy az orvosok valószínűleg túl nagy nyomást gyakorolnak rájuk fentről, mert fia csak akkor hajlandó szóba állni a lélekgyógyásszal, ha végre ismét a felszínre kerül. A legkritikusabb pont szeptember 9-én érkezett el, amikor több bányász megtagadta, hogy beszéljen pszichológusával. Alberto Iturra, a pszichológusok vezetőjének környezete is elismerte a családtagoknak a konfliktust. Még meg is fenyegették Iturrát.
(elmercurio.com, lanacion.cl, tercera.cl – Chile)