Perpatvar a Karinthy Szalon miatt

Panaszos levélben fordult a Karinthy Frigyes út 22. számú házban lakók nevében a számvizsgáló bizottság három tagja a XI. kerületi alpolgármesterhez. Írásukban azt tudatták a vezetővel, hogy St. Martin november 28-i, a Karinthy Szalonban megrendezett koncertje este 9 órakor kezdődött, éjjel 11 óra 15 percig tartott, és nemcsak negyvenhat lakás 130 lakójának, hanem a szemben lévő házban élőknek a nyugalmát is zavarta. Az intézmény megbízott igazgatója minden egyes lakónak levélben fejezte ki sajnálatát, elnézést kért a kellemetlenségért, s megígérte, hogy esti hangos rendezvényt nem tartanak többé.

Deák Attila
2001. 12. 11. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Pest-Buda november 19-i számában mutattuk be a Karinthy Frigyes út 22. számú ház utcai frontjának földszintjén 1999 szeptembere óta működő Karinthy Szalont. Akkor egy olyan budai kulturális intézményt ismerhettek meg olvasóink, amelynek nemcsak kiállító- és előadóterme, de kávéháza is kedvelt találkozóhelye a dél-budaiaknak. Most viszont arról értesültünk, hogy St. Martin és zenekara november 28-i, este 9 órakor kezdődő koncertje a lakók egy részének rosszallását váltotta ki.
A lakóközösség számvizsgáló bizottságának három tagja panaszos levelet juttatott el Szőke László XI. kerületi alpolgármesterhez. (Miután a ház közös képviselője se nem tulajdonos, se nem lakik a fenti helyen, így a számvizsgáló tagok úgy gondolták, egyelőre maguk adnak hangot nemtetszésüknek, de tervezik a társasház közgyűlésének összehívását is.) A levélben többek között azt írják, hogy a St. Martin-koncert éjjel 11 óra 15 percig tartott, ami a 22 órás csendrendeletet jóval meghaladta, és nemcsak negyvenhat lakás 130 lakójának, hanem a szemben lévő házban élőknek a nyugalmát is zavarta. (Azt, hogy hány lakó nyugalmát zavarta a koncert, utólag már nehéz bizonyítani. A panaszos levelet megfogalmazók sajnálják, hogy a koncert idején nem kértek hatósági intézkedést.)
A panaszos levelet aláíró számvizsgáló tagok egyike elmondta: a Karinthy Szalon 50 százalékban a társasház és 50 százalékban a XI. kerületi önkormányzat tulajdona. Amikor 1996-ban felvetődött a szalon létesítésének ötlete, az akkori alpolgármester többszöri közbenjárására a lakók közgyűlést hívtak össze, és örömmel döntöttek arról, hogy házukban egy kulturális intézmény létesüljön. Ugyanakkor többek között határozatban, jegyzőkönyvben rögzítették, hogy 8 és 19 óra között tarthat nyitva a szalon és a kávéház. Az említett St. Martin-koncertig szemet hunytak afelett, hogy kamarazenei estek, irodalmi összejövetelek jóval este 9 óra után fejeződtek be, és a kávéház is 10 óra után zárt be. Az irodalmi szalon és kiállítóterem ellen nincs kifogásuk, sőt büszkék rá, de úgy gondolják, hogy a kerületben számos olyan kulturális létesítmény van, amely önálló épületben működve nem zavarja a polgárok éjszakai nyugalmát; véleményük szerint a hangosabb koncerteket ott kell megtartani.
Hegedűs Ágnes, a Karinthy Szalon megbízott igazgatója elmondta: amikor értesült erről az esetről, minden egyes lakónak levélben fejezte ki sajnálatát, elnézést kért a kellemetlenségért, s egyben megígérte, hogy esti hangos rendezvényt nem tartanak többé. A meghirdetett St. Martin-koncerteket egyelőre bizonytalan időre elhalasztották. Vagy lemondják azokat, vagy kora esti időpontot próbálnak egyeztetni a művésszel.
A társasháznak és az önkormányzatnak a Karinthy Szalon működtetéséről szóló megállapodása a jövő év elején lejár. A megújításakor a társasház külön pontban kívánja lefektetni jogait, és a szerződés be nem tartása esetére szankciókat helyezett kilátásba.
A fentebb leírtakat elküldték a társasház számvizsgáló tagjainak, akik többek között az alábbiakat írták: „Kérjük, hogy a cikk ne jelenjen meg egy országos napilapban, mert nem szeretnénk az egyébként jó kapcsolatot a szalonnal elrontani. Mi levelünket az alpolgármesternek írtuk, a bajok orvoslását is tőle várjuk. Bízunk abban, hogy ez ismételten nem fog előfordulni.”
Felkerestük Pék Jánost, a kávéház üzemeltetőjét, aki a St. Martin-koncert szervezésében is részt vett. Ő is a lakókkal való maximális kompromisszumra törekszik. Ezenkívül közölte: nem kívánja, hogy országos napilap foglalkozzon az üggyel.
Szőke László alpolgármestert lapzártáig nem értük el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.