Kazinczy, a széphalmi remete emlékei

Szepesi Attila
2002. 01. 08. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kazinczy Ferenc sosem élt a fővárosban. Széphalmon, a Sátoraljaújhelytől északra fekvő településen töltötte napjait. Valaha, kétszáz esztendeje itt dobogott a magyar irodalom szíve. A „széphalmi remete” mauzóleuma ma a község fő nevezetessége. Tudni kell: a falut hajdan Kisbányának hívták, a patetikus Széphalom nevet az író adta a településnek.
Kazinczy sokat utazott, és bejárta jószerivel az egész Kárpát-medencét. A sors fintora: leghosszabb útjára nem önként ment, hanem – vitték. Kufsteinbe, ahová a Martinovics-féle összeesküvésben játszott szerepe miatt került. Életének erről a keserves időszakáról írta fő művét, a Fogságom naplóját.
A „széphalmi remete„ utazásairól levelekben számolt be. Csöppet sem érdektelen, hogyan látta az igencsak terebélyesülő Pestet és Budát, „hazám anyavárosát”, ahogy az ikertelepülést nevezi.
Első, pest-budai vonatkozású feljegyzése 1777-ből való. Az utolsó pedig halála évéből, 1831-ből. Közben több mint félszáz esztendő futott el, és az író leveleiből – mint egy film – hol gyorsabb, hol tempósabban pergő kockáiból kibontakozik a Duna-parti város képe.
„Édes álom-e vagy valóság, amit látok? Budának utcáin nem az az elasszonyosodott, elpuhúlt nép tolong, melyet még tavaly láttam sétálgatni” – utal a német város elmagyarosodására, örömmel jelezve, hogy immár „közelről lókopogást hallok, a lobogó kalpag, a súgár kóltságtoll, az idegen szabású hosszú tóga helyett felöltött katonás sagum, a csillámló kard, a tárogató síp keserves emlékezetű hangja, a kardcsörtetés, az ágaskodó lovak nyerítése” látható, illetve hallható városszerte.
1808-ban így ír Cserey Farkasnak: „Én öt nap óta itt vagyok, s ki nem tudom magamat szabadítani Pestből, hogy utamat tovább folytathassam. A város nagy, kétannyi, mint húsz esztendő előtt volt…”
Aztán, újabb esztendők után impozáns tablóképet fest a ködből kibukkanó városról: Gödöllő felől közeledik, és lelkesen konstatálja: „Sejti az idegen, hogy metropolishoz közeledik. A ködöt egy jóltevő szél felkapá, előttem fekvén a királyi Buda a maga tornyaival és a királyi Buda lábai előtt elterült, saját nagysága érzésében boldog Pest. Látám az observatóriumot a Szent Gellért hegye ormán, látám az Orczy kert sűrű ernyőjit. Látám a Margit árnyékos szigetét…”
Az átszellemült sorokból kikerekedik a Belváros képe is: „A Kígyó és az Urak utcája, a szerviták klastroma és kertje, Váci utca meg a Dorothea utca – Pestnek ez a legszebb utcája, ugymond, s a franciák is úgy vallják, hogy Párizsba is beillene… A Börze és a Duna-feredő, a Kis-híd utca, a Lövőhely meg a Magyar Király fogadó.” Aztán arcképeket fest Bajzáról és Vörösmartyról, a Kisfaludy testvérekről és Széchenyi Istvánról, aki „vékony testű, igen fekete hajú s szemű, vastag fekete, csaknem összenőtt szemöldökű fiatalember. Szép tónusú s nyájas úr. Igen tiszta magyarsággal és igen bölcsen, de nem lángoló beszéddel szóla. A nem lángolás alatt csak azt értem, hogy beszéde nem sietve megyen…”
Utolsó pesti útjának dátuma 1831. A feljegyzések szaggatottak, drámaiak. Utalások, mondattöredékek. „Vad ludak repülnek. Változó szép és rút idő. Szemerével Pécelre. Levél Kölcseyhez. Hó szállong. Verseimmel bibelődöm.”
Emlékezetes a hajnali kép, melyet április 7-én fest: „Még csillagos vala az ég, s a lámpák az utcákon nem aludtak el egészen, midőn kimentem a hajóra, nehogy a vízi utazás örömeitől elessem…” Hajón hagyta el a gyarapodó várost, melyet sosem látott többé, s melynek sárfészekből metropolisszá növekedését szemmel kísérte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.