Multiplexek térnyerése Budapesten

Jelenleg Budapesten a hagyományos, kisebb mozik mindegyike úgynevezett art filmszínház, a sikerfilmeket már főként csak a többtermes multiplexekben tudják megtekinteni az érdeklődők. Az utóbbi években több mozi is bezárta kapuját a közönség előtt, amik az oka többnyire a veszteséges üzemeltetés volt. Bánovics Tamás (MIÉP) fővárosi képviselő egyik interpellációjára adott válaszában ugyanakkor úgy fogalmazott Schiffer János (MSZP) főpolgármester-helyettes, hogy a filmforgalmazó cégek csak a multiplexeknek adnak indulókópiát sikerfilmekből.

2002. 01. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legutóbb, tavaly februárban az Átrium mozi zárt be, amelynek épületét a tervek szerint képtárrá alakítaná a fővárosi önkormányzat. A meglévő tradicionális mozik megtartása érdekében interpellációt intézett Bánovics Tamás MIÉP-es fővárosi képviselő Schiffer János főpolgármester-helyetteshez, aki válaszában elmondta, hogy a mozik látogatottsága az 1995-ös „mélyponthoz” képest 60 százalékkal nőtt tavaly. Az Átrium mozival kapcsolatban Bánovics Tamás megoldhatatlannak tartja, hogy épületét képtárrá alakítsák, mivel szerinte az lehetetlen. – Egy képzőművészeti alkotások tárhelyének természetes fényre, megvilágításra lenne szüksége, amely a mozi épületében megvalósíthatatlan. Már csak azért is – tette hozzá –, mert az épület műemléki védettséget élvez, így átépítése elképzelhetetlen. A politikus ezért azt javasolja, hogy a főváros vagy tartsa fenn továbbra is moziként, vagy színházként hasznosítsa.
Schiffer János úgy vélekedett, hogy filmszínházként semmiképp nem lehet működtetni az Átriumot, mert a modern technikai igényeket csak úgy tudnák kiszolgálni, ha hozzányúlnának az épület eredeti architektúrájához. Egyet azonban leszögezett: az Átrium helyiségét csak kulturális célra lehet hasznosítani. A többi, úgymond hagyományos moziról kifejtette: a régi, egytermes budapesti filmszínházak többségét 1996 előtt zárták be, a multiplexek megjelenése előtt. Akkoriban a videózás elterjedése és a kereskedelmi tévécsatornák megjelenése indokolta a bezárásokat, mert a mozik többsége gazdaságilag ellehetetlenült. Míg 1994-ben 43 egytermes mozi volt a fővárosban, jelenleg csak a multiplex mozik termei is meghaladják a 80-at. A sikerfilmeket forgalmazó piac 80 százalékát kézben tartó amerikai tőkeérdekeltségű cégek – InterCom, UIP Dunafilm – a jelenlegi körülmények között csak a multiplexek számára adnak indulókópiákat. Schiffer János ehhez hozzátette azt is, hogy premierfilmek hiányában a hagyományos mozik ma nem versenyképesek.
Feldmáyer Sándor, a fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Budapestfilm Rt. igazgatóhelyettese lapunk megkeresésére elmondta: a részvénytársaság kilenc multiplexből kettőnek az üzemeltetője, a Mammut üzletházban lévőnek és a felújított Corvin mozinak. A hagyományos, egytermes mozik mindegyike art, amelyek felearányban vetítenek művész- és kommersz filmeket. Elárulta azt is, hogy manapság egy művészmozit állami és egyéb alapítványi támogatások nélkül nem lehetne fenntartani. Feldmáyer Sándor szerint a jövőben nem várható újabb mozibezárás Budapesten.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.