Elszalasztott esély

2002. 03. 29. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagy várakozások előzték meg az Arab Liga bejrúti csúcsértekezletét. A reménykedők arról beszéltek, hogy a huszonkét államfő és uralkodó egyöntetűen kiáll majd a szaúdi trónörökös, Abdulláh herceg béketerve mellett, s Izrael minden mesterkedése ellenére az egész arab világ leteszi voksát a béke mellett. Az ugyanis már korábban kiderült, hogy a zsidó állam céljait nem szolgálja a nyugati közvélemény által rendkívül nagy szimpátiával kísért tanácskozás. Jasszer Arafat palesztin elnöknek ezért nem engedélyezték az utazást a szomszédos Libanonba, hangoztatva a régi érvet, miszerint a vezető nem tett semmit a terrorcselekmények megszüntetéséért. Így Arafat Ramalláhban maradt.
Ezzel a döntéssel Izrael két (vagy több) legyet ütött egy csapásra. Sikerült ugyanis visszatartania a bejrúti utazástól Hoszni Mubarak egyiptomi elnököt is, aki – a politikát érzelmi kategóriaként értelmezve – szolidaritást vállalt Arafattal. Rajta kívül a fiatal és rendkívül energikus II. Abdalláh jordániai király is távol maradt az Arab Liga értekezletéről egészségi (!) problémái miatt. A hiányzók ezzel egyértelműen – bár nyilvánvalóan akaratukon kívül – Izrael erőszakpolitikáját támogatták. Az említett vezetők személyében kiestek ugyanis az arabok nyerő paklijából az ászok, akik tenni tudtak volna a béketerv elfogadásáért. Jordánia és Egyiptom, a két ország, amely diplomáciai kapcsolatokat ápol Izraellel, segíthetett volna a szaúdi trónörökösnek a húzódozó arab államok meggyőzésében. Ezért különösen a regionális nagyhatalmi ambíciókat tápláló Egyiptom vezetőjének lett volna feladata a szaúdi terv népszerűsítése. Mégpedig Bejrútban.
Mivel azonban ezt nem tette meg, az Ariel Saron vezette izraeli kormányzat fellélegezhetett. A kételkedés magva termékeny talajra hullott, és a találkozón kiderült, nincs konszenzus a béketervet illetően az arab országok között. Az „örökös ellenség” Szíria előbb kapcsolatai normalizálását ígérte Izraelnek, majd Bassár el-Asszad szíriai elnök keményvonalas beszédben utasította el a megegyezést.
Pedig egyáltalán nem lett volna nehéz dolga az Arab Ligának. A háborús bűnökkel vádolt, szélsőséges Saron egyenesen Izrael megsemmisüléséről vizionált, ha visszaadnák az 1967-es háborúban megszállt Ciszjordániát és a Gázai övezetet a palesztinoknak. A szaúdi terv Izrael számára nyilvánvalóan elfogadhatatlan, így az arab országok kifoghatták volna a szelet a katonai megoldást szorgalmazók vitorlájából. Csak támogatni kellett volna a herceg ajánlatát, mindenkinek elmenni Bejrútba, bólogatni – kit érdekel, hogy működik-e a terv? Így kiderült volna, hogy a Saron-kormány képtelen a béke megteremtésére.
Ám az érdekek úgy diktálták, hogy a libanoni szervezők Arafat beszédét technikai gondokra hivatkozva nem is közvetítették a konferencia résztvevőinek. Ebben sokan a szíriaiak kezét látják. A Libanonban állomásozó szíriai csapatok kellő nyomást gyakorolnak az országra ahhoz, hogy el-Asszad harcias véleményének érvényt szerezzenek. A csúcs a végére kifulladt. Aláírták ugyan a béketervet, de már most halottnak tekintik.
A résztvevők hazatérnek, a palesztinok kálváriája folytatódik, Izrael pedig dörzsölheti a tenyerét, mert ismét csatát nyert az erőszak legitimizálásáért folytatott harcban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.