Még egy pohár víz a Szahara homokjába

Kanadában a legfejlettebb országok és Oroszország (G8) vezetői egy napjukat Afrika huszonkét legeladósodottabb országának segítésével, a fekete kontinensen terjedő szegénység megállításával és újabb hitelkonstrukciók kidolgozásával töltötték. A megállapodás szerint nem hiába, ugyanis a szegény országok adósságaiból egymilliárd dollárt végleg elengedtek. Afrikai vezetők ugyanakkor megegyeztek abban, hogy így nem lehet megoldani égető gondjaikat.

2002. 06. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Afrika már akkor veszített, amikor a gyarmatosítók megjelentek a partjainál. A gazdag európaiak kizsigerelték a fekete kontinenst, elrabolták kincseit, így egyenes út vezetett a mostanság ismert nyomorhoz. A háborúk egy idő után már a tönkretett földeken zajlottak, nehogy saját országuk lássa kárát a harcoknak. A gyarmatosító években aztán a legnagyobbak, Franciaország és Nagy-Britannia saját háborújukat Afrikában vívták, politikai javakért és aranyért előhúzták a vonalzót, és létrehozták azt az államközösséget, amely nyomorog és éhezik, háborúskodik, valamint betegségek tizedelik. Afrikai elemzők szerint ezen a helyzeten viszont nem segít az az egymilliárd dollár, amelyet volt uraik nem kérnek vissza a haldokló földrésztől.
Talán a legfőbb megoldásra váró gond az AIDS rohamos terjedése. A segélyeket egészségügyi intézményekre lenne célszerű költeni, felvilágosító programokat szervezni, családtervezést bevezetni. Az Európában oly természetesnek vett intézmények ugyanakkor Afrikában ismeretlenek, a „szociális háló” pedig egyszerűen nem létezik. Az adományokból tehát – miután minden érintett lefölözte a saját hasznát – élelmet vásárolnak, így legalább néhány napra enyhítik a lakosság szenvedéseit. Akik egyébként nem dolgoznak, mivel nincs munka, nincs feltörhető termőföld, vannak viszont katonák, akik elűzik a más törzsbélieket élőhelyükről. A tradicionális afrikai társadalmakba betört európai erőszakpolitika új helyzetet teremtett, a felfegyverkezett katona ez alapján feljogosítva érzi magát arra, hogy meggyilkolja régi ellenségét.
A gazdag országok segélyakciói csak a jelenlegi helyzetet tartják fenn. Bob Geldof ír rockzenész, a Live Aid-koncert szervezője és ötletgazdája rengeteg pénzt szerzett Afrikának, egyúttal rávilágított a földrész nyomorúságára. A „We are the World” című dal után azonban gyorsan elfelejtették a gazdasági nagyhatalmak a segítségnyújtás fontosságát, így a nemes célból nyűg lett. Geldof egykor élen járt a programok szervezésében, mára azonban megkeseredett. Véleménye szerint amíg a mostanihoz hasonló hangulat és hajlandóság mutatkozik a segítségre a világ leggazdagabbjaitól, addig dőreség adományokról beszélni, az egyedül a saját lelkiismeretüket megnyugtató alamizsna.
Ebben igaza is lehet, hiszen az az egymiliárd dollárnyi könnyítés, amelyet a világ leggazdagabb országai megszavaztak Afrikának, egy kanadai szakértő szerint az afrikai államok ötven nap alatt esedékes adósságtörlesztéseivel egyenlő. Emellett megemlítendő, hogy az Egyesült Államok kongresszusa szeptember 11-e után három nappal 40 milliárd dollárt hagyott jóvá az ország terrorizmusellenes háborújának fedezeteként. Valójában ez a legnagyobb probléma. Az országok – teljesen érthető módon – először saját állampolgáraik életkörülményeit akarják rendezni, s nem a távol eső Afrikát megmenteni az éhhaláltól, bármennyire is sajog a kollektív lelkiismeret.
Afrika lehetőségeit nagymértékben bővítené, ha a cseppnyi hendikeppel indulhatna az országok nagy versenyében. Azok a nyersanyagok, amelyek a gazdaságok alapjait képezik, egyszeriben elveszítették értéküket, mivel olcsóbb termelőket és beszállítókat is találni. A kávé vagy a gyapot errefelé az életet jelenti, áruk mégis nagyon alacsony, így még megélni sem igazán lehet belőle. Afrika ezért azt kéri, a gazdagok inkább tőle vásároljanak kávét, hogy megmenthessék őket. Igen ám, de a világgazdaság irányítói nem fordíthatnak hátat a szemernyivel ugyan jobb körülmények között élő, ugyanakkor szintén koldusszegény Közép- és Dél-Amerikának, ahol ráadásul a világ első számú „dollárpapája”, az Egyesült Államok gyarmatosít. Emellett a gazdasági döntnökök nem az érzelmeik miatt váltak ilyen gazdagokká. Jóságból sosem segít egyik ország sem a másikon, kizárólag a befektetés megtérülése számít. Ebben a tekintetben pedig Afrika nagyon rossz adottságokkal rendelkezik. A nyugati világ öntheti a vizet a sivatagba, de az sohasem lesz termőföld.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.