Die Welt
Az antiszemitizmus kérdése a jelek szerint kezd szinte központi helyet elfoglalni a világsajtóban.
A konzervatív német lap arról cikkezik, hogy az egyiptomi állami televízió a nemzetközi tiltakozások ellenére sem hajlandó levenni műsoráról a Ló nélküli lovas című antiszemita szappanoperát, amely óriási nézettségnek örvend. Kairói törvényhozók szerint a tiltakozásnak az a célja, hogy a cionisták palesztinai agressziójáról eltereljék a figyelmet. A cikk írója megjegyzi, hogy az egyiptomiak tavaly a heves izraeli tiltakozás ellenére sugároztak már egy szatírát, amelyben Saron izraeli miniszterelnök palesztin gyerekek vérét itta, és egyik beosztottjának megparancsolta, hogy a palesztinokat „mészárolja le”.
*
Az arab utcák embere szemében egyre visszataszítóbb Amerika, amely kettős mércével mér, hiszen az idegen területeket megszálló Izrael ellen semmilyen szankciókat nem hajlandó alkalmazni.
Die Presse
„Aki az FPÖ-t választja, az antiszemitizmusra szavaz”. Az ausztriai izraelita kultuszközösség elnökének, Ariel Muzicantnak ezen szavait választotta címéül a vezető osztrák lap, amelyben Muzicant kijelenti, aki Haider pártjára szavaz, az az antiszemitizmus és a szélsőjobb mellett voksol.
The Guardian
Ultraortodox amerikai zsidókat vádolnak azzal, hogy a kolumbiai kokainkartell pénzét mossák tisztára, tudósít a baloldali brit lap New Yorkból. Egy kábítószeres bűncselekményeket üldöző brit–amerikai csapatnak sikerült lakat alá helyeznie egy pénzmosó bandát, amelynek tagjai ultravallásos, New York-i chaszid zsidók. Tavaly már elfogtak kábítószer-csempész chaszid zsidókat, akik hagyományos kalapjuk alatt vagy a tóratekercsek helyett a szívük fölé helyezett dobozokban csempészték a drága, fehér port. A bűnüldözőknek sikerült egy informátort bejuttatniuk a bandába.
Zeit Fragen
Tényszerű, de érezhető felháborodással megírt, szinte a cikk kereteit szétvető írásában a svájci konzervatív hetilap kérdőre vonja a civilizált világot: miért nem foglalkoztatja négymillió kongói legyilkolásának ügye? A világ profitál a kongói mészárlásokból címmel a szerző azt írja, hogy a gyilkosságok 1998. augusztus 2-án kezdődtek, amikor a Kongói Demokratikus Köztársaságot burundi, ruandai és ugandai csapatok rohanták le, amerikai, angol, német és kanadai támogatással. Október 24-én például 400 kongóit öltek meg Uvirában, a nyugati hatalmakat azonban csak az ország ásványkincsei érdeklik. A cikkíró szerint a nemzetközi államok közössége a föld ezen részét elfeledte; a televíziók képernyőjén nem látható, és az ott folyó emberirtásról a nagy nemzetközi hírügynökségek nem tudósítanak. Egyetlen szóval sem szörnyülködnek azok, akik hangját más esetekben oly gyakran hallani lehet.
Megható pillanatokat élt át Kapu Tibor Houstonban
