HELSINGIN SANOMAT
„Magyarország a válság elülső frontvonalába került” címmel a vezető finn napilap terjedelmes cikkben foglalkozik Taszárral. A írás szerint Taszár kapcsán a magyaroknak el kellett gondolkodniuk azon, hogy az iraki válságban Amerika vagy Európa oldalán állnak-e. Az ország miniszterelnöke két hete még hét más európai ország vezetőjével együtt aláírta azt a memorandumot, amely Amerikát biztosítja támogatásáról, keddi beszédében viszont már a középutat keresi. „A béke szerinte csak az Egyesült Államok és Európa együttműködésével lehetséges” – foglalja össze a lap Medgyessy mondandóját. Megírja azt is, hogy a magyarok 76 százaléka ellenzi Irak megtámadását, még akkor is, ha arra az ENSZ áldását adná. A cikk szerzője, Kaija Virta kitér arra is, hogy a Taszáron folyó kiképzést az ország kétharmada ellenzi, s hogy a falu lakosai is nyugtalanok. „Magyarország honvédelmi minisztere (azonban) megtalálta a helyi lakosság nyugtalanságára a bűnbakot. A bűnbak a vidék legnagyobb városának, Kaposvárnak a polgármestere, Szita Károly, a Fidesz korábbi parlamenti képviselője, aki a miniszter szerint politikai pontok gyűjtése érdekében szított pánikot”.
THE GUARDIAN
Várhatóan mintegy 10 millió ember tüntet majd a béke mellett öt kontinens hatvan országában és 400 városában szombaton, olvasható a baloldali brit lapban, amelynek egy másik cikke arról számol be, hogy erősen csökken a francia sajtok iránti kereslet az Egyesült Államokban Párizs Amerika-ellenes politikája miatt.
DIE PRESSE
Egy hosszabb iraki háború világszerte veszélyezteti az államháztartásokat címmel a vezető osztrák lap idézi a nemzetközi hitelképesség-értékelő cég, a Standard & Poor’s prognózisát, amely szerint a tartósan magas olajár globális recesszióhoz vezethet.
SPIEGEL
Ha az amerikai katonaság hősi erőfeszítéseire nem került volna sor, Franciaország, Németország és Belgium ma szocialista szovjetköztársaságok lennének, jelentette ki Tom Lantos amerikai képviselő, aki „émelygéssel” beszélt a három említett ország vak nyakasságáról és rendkívüli hálátlanságáról. Az Egyesült Államokban megtorlásként exportkorlátozásokat akarnak bevezetni a francia borok és ásványvizek ellen.
ARAB NEWS
A szaúd-arábiai lap emlékeztet arra, hogy 1946-ban a nürnbergi bíróság az emberiség elleni legsúlyosabb bűnnek azt tekintette, hogy egy állam olyan másik államot támad meg, amely a támadó államot nem fenyegette meg.
Orbán Viktor: Lázárt elvesztettük! + videó
