Cáfolják a kémkötet állításait

Világszerte sikert aratott a hazánkban még nem kiadott, Robert Maxwell, Izrael szuperkéme – Egy médiamogul élete és meggyilkolása című, tavaly megjelent könyv. A mű Magyarországra vonatkozó fejezetét Kocsis Kálmán, a rendszerváltozás utáni hírszerzés vezetője lényegében cáfolja.

2003. 10. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gordon Thomas a könyv szerzője, akinek szakterülete a hírszerzés, a társszerző Martin Dillon, a globális terrorizmus világszerte ismert szakértője. A mű többek között azt taglalja, hogy Robert Maxwellt – aki a rendszerváltozás idején a Magyar Hírlap tulajdonosa lett – milyen kapcsolat fűzte Magyarországhoz 1990 előtt. A szerzők azt állítják: Maxwell először a hetvenes években került kapcsolatba a Moszaddal, az izraeli titkosszolgálattal, amely ekkor lopta el az Egyesült Államok legfurfangosabb kémszoftverjét, a Promist. A szupertitkos terméket Kínának, a szovjeteknek és többek között Magyarországnak értékesítették több millió dollárért. A Moszad azonban arra használta fel a Promist, hogy információkat gyűjtsön a lopott programot megvevő országokról. Vagyis a vevő maga finanszírozta azt, hogy legféltettebb titkait az eladó kikémleli.
A könyvben az olvasható, hogy Maxwell a Moszad értékesítési ügynöke volt, aki sajtóbirodalma kapcsolatait felhasználva adott túl a kémszoftveren. A szerzők azt is állítják: Maxwell Budapesten 1985-ben építette ki kapcsolatait a magyar titkosszolgálattal. A sajtómágnás a könyvben a magyar hírszerzés fejének titulált Kocsis Kálmán előtt mutatta be, hogy miként működik a Promis.
Kocsis Kálmán a Magyar Nemzet megkeresésére közölte: a könyvnek egyetlen rá vonatkozó állítása sem igaz. Mint mondta, ő maga 1990 előtt nem volt a hírszerzés vezetője. A kérdéses időszakban osztályvezető, majd évekkel később az Információs Hivatal főigazgatója volt.
– A rendszerváltozás előtt a hazai szolgálatoknak nem voltak kapcsolataik a Moszaddal – fogalmazott. Azt nem tartotta kizártnak, hogy az állambiztonság valamely tisztviselője és Maxwell között informális találkozó zajlott le. – Annak, hogy hivatalos egyeztetés történt volna, semmi valóságalapja nincs. Nem tudom, hogy a szerzők honnan szerezték információikat – szögezte le. A szoftver kapcsán elmondta: a szolgálatok informatikai fejlettsége ebben az időszakban elmaradt attól, hogy a szóban forgó programot azonnal futtatni tudták volna a szakemberek.
Kocsis Kálmán azt az információt, amely szerint Maxwell kapcsolatban állt a Moszaddal, sem megerősíteni, sem cáfolni nem akarta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.