A pártok egyértelműen elismerésüket fogalmazták meg a kormánynak, hogy az unió alkotmányának szövegtervezetébe bekerült a kisebbségi jogok védelme – mondta Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke tegnap a parlament európai uniós nagybizottságának tanácskozását követően. A külügyminiszter tájékoztatóját a nagybizottság elfogadta – közölte a házelnök. Kovács László külügyminiszter a hét végi nápolyi külügyminiszteri értekezlet jelentőségét abban jelölte meg, hogy ott először mondtak véleményt a külügyi tárcavezetők az olasz EU-elnökség által összefoglalt uniós alkotmánytervezetről. Kiemelte: bővült a kisebbségi jogok tiszteletben tartásának alkotmányos megjelenítését támogatók köre. Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke közölte, pártja üdvözli a „kisebbségi formula” szerepeltetését az alkotmányos szerződésben, megjegyezve, hogy a nemzeti kisebbségek kollektív jogainak megemlítését szívesebben fogadták volna, mint a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak az említését.
A Bundestag Budapesten tárgyaló alelnöke kijelentette: nem szabad megengedni, hogy egyetlen kérdésen bukjon meg az EU alkotmányával kapcsolatban kialakult kompromisszum. Susanne Kastner szerint a kisebbségi jogok szerepeltetése az alkotmányban közös célkitűzés, de tudomásul kell venni azt, ha a tervezetből kimarad ez a rész, a kialakult kompromisszumot nem szabad emiatt felrúgni.
Közben a hivatalos belgiumi látogatáson tartózkodó Medgyessy Péter miniszterelnök tegnap este megbeszélést folytatott belga kollégájával, Guy Verhofstadttal, valamint Neil Kinnockkal, az Európai Bizottság alelnökével is. A kormányfő találkozott a belgiumi francia nyelvű közösség kormányának elnökével, Hervé Hasquinnel is.
***
Jelképes tiltakozás.
Két ellenszavazatot ad le az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) az EU-bővítés szerdai bécsi parlamenti megszavazásakor – így döntött a jobboldali-populista párt vezetése. A kisebbik osztrák kormánykoalíciós párt döntése csak jelképes tiltakozást fejez ki, miután a párt parlamenti frakciója is támogatja az Európai Unió 25 tagúra bővítését. Ursula Haubner, az FPÖ képviselője azt hangoztatta, hogy pártja is meg fogja szavazni az integrációs szervezet bővítését, ám mint mondta: „problémánk van egy országgal, Csehországgal, nevezetesen Temelínnel és a Benes-dekrétumokkal.” (MTI)

Őt keresi a rendőrség a Lakatos Márk-botrányban