A kiárusítás sem csökkenti az adósságot

A felgyorsult privatizáció ellenére is igen magas hazánk államadóssága: a 11 ezer milliárd forintos összeg mindössze két százalékkal marad el a maximumnak számító, hatvanszázalékos eladósodottsági mutatótól. Az Euromoney magazin kockázati listáján Magyarország ismét rosszabb besorolást kapott.

2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem segített az államadósság lefaragásában a tavaly látványosan felgyorsult privatizáció: noha az állami vagyon értékesítése növelte a költségvetés bevételeit, az utóbbi egy évben tovább romlott hazánk eladósodottsági mutatója. Az Európai Unió által meghatározott, úgynevezett maastrichti mutató a bruttó hazai termék hatvan százalékában határozza meg az országok eladósodottságának maximumát. Magyarország a jelenlegi 11 000 milliárd forint öszszegű adósságával mindössze két százalékkal marad alatta e határértéknek. Az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Rt. tavaly 163 milliárd forintos bevételt produkált az állam többségi vagy kisebbségi tulajdonában működött vállalatok értékesítéséből.
*
A szervezet elképzelései szerint idén még ennél is nagyobb, 334 milliárdos értékesítés várható: elsősorban energiaipari, vegyipari és mezőgazdasági cégek, valamint bankok kerülnek kalapács alá. A kormány bevételeit tovább növeli, hogy számos, tavalyról átütemezett értékesítés idén fejeződik be. Az eladási nyilvántartások szerint eddig a Horn-kormány adta magánkézbe a legtöbb és legnagyobb értékű állami vállalatot.
Az állami vagyon értékesítése mellett ugyanakkor jelenleg rontja a költségvetés adósságát, hogy a központi kötelezettségek megtervezésekor kimaradt számos, milliárdos nagyságrendű állami kifizetés. Ilyen kérdéses tétel többek között a MÁV felé vállalt 59,5 milliárd forint összegű kötelezettség, az M5-ös autópályára történt kifizetés és a szintén milliárdos rendelkezésre állási díj kiegyenlítése is.
Magyarország ismét rosszabb helyezést ért el a brit Euromoney gazdasági magazin félévente öszszeállított országkockázati listáján. A vezető gazdaságpolitikai lap legfrissebb számában közölt értékelés szerint hazánk a tavalyi 34. helyről a 36. helyre csúszott vissza a gazdaságpolitikai kritériumok alapján összeállított osztályzati rendszerben. A globális országkockázati listán 185 országot rangsorolnak, számos kategóriát figyelembe véve. Az általános kockázati kategóriában a megszerezhető száz pontból Magyarország a tavalyi 71 pont helyett most 67,7 pontot kapott. Az Euromoney szerint hazánk politikai kockázata is romlott: e kategória nem a tényleges belpolitikai, hanem a gazdaságpolitikai és az azzal összefüggő egyéb kockázatokat tartalmazza. A magyar gazdasági teljesítmény, a tőkepiaci hozzáférés szintén hátrányosabb megítélést kapott idén, mint 2003-ban. A gazdasági lap a lehetséges tízből 6,6 pontra értékelte a magyar államadósságot. Adósságunk a világ legjelentősebb hitelminősítőinél, a Standard&Poor’s és a Fitch Ratings intézeteknél jelenleg a befektetői A sáv alján, mínusz jelzéssel szerepel, jóllehet a Fitch tavaly óta a leminősítést valószínűsítő negatívra rontotta a magyar besorolás kilátásait a makro-egyensúlytalanságok okozta aggodalmakra hivatkozva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.