Autópálya épül a drávai kavicsból

Komoly veszélyt jelent a Dráva élővilágára és a határfolyót körülölelő 3500 hektárnyi, többnyire védett területre, hogy Horvátország több mint hétmillió köbméternyi kavics kitermeléséhez fogott hozzá. Szomszédunk a nagy tempóban épülő autópályákhoz szállíttatja a drávai kavicsot, figyelmen kívül hagyva az uniós környezetvédelmi jogszabályokat és a zöldszervezetek tiltakozását.

2004. 03. 30. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

El kell fogadnia a horvát kormánynak a környezetvédelemmel kapcsolatos jogi szabályozásokat, és le kell állítania a folyók csatornává alakítását, a drávai és a murai kavicsbányászatot, mert csak így kerülhető el természeti értékeink további romlása – áll a WWF Magyarország sajtóközleményében.
Veszélyeztetett fajok, többek közt a rétisasok, a fekete gólyák és a vidrák vesztették el élőhelyüket, csökken a halpopuláció, vizes élőhelyek és erdők kerültek veszélybe, rekreációra érdemes és ökoturizmusra alkalmas területek tűntek el a már évek óta tartó, gátlástalan folyómederrablás következtében. – A Dráva felsőbb szakaszán lévő vízi erőművek ráadásul amúgy is felfogják a görgetett hordalékot, így az intenzív kotrás csak olaj a tűzre – mutatott rá kérdésünkre Závoczky Szabolcs, a Duna–Dráva Nemzeti Park igazgatóhelyettese.
A WWF Magyarország nem először emlékeztet az Európai Unió környezetvédelmi jogszabályainak, így az EU élőhelyvédelmi és madár- irányelve és a vízkeretirányelvek betartására. A világszervezet más nemzetközi civil szervezetekkel – a horvátországi Dravska Liga, a Zelena Akcija, a WWF Euronatur, a Birdlife – és a folyó hazánk felőli oldalán két éve alakult Dráva Szövetség részvételével többször tiltakozott a horvát környezetpusztítás miatt. Ám úgy tűnik, déli szomszédunk vízügyi és autópálya-építő lobbiját az sem érdekli, hogy a folyó horvátországi oldalán is érezteti majd hatását a kavicsbányászat. A jelek szerint Persányi Miklós tárcáját sem aggasztja, hogy „kihúzzák a talajt a határfolyó alól”. A civil szervezetek álláspontja szerint a kritikus körzetben bővíteni kellene a védelem alatt álló területeket egy, a határokon átnyúló, nemzetközileg elfogadott szakmai elvek alapján működő zöldfolyosó kialakításával, a kavicskitermelés helyett pedig természetkímélő tájhasználati programot kell megvalósítani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.