Mélyfagyasztott, majd felolvasztott petefészekszövetet ültettek amerikai kutatók egy aszszony hasfalának bőre alá, majd hormonkezeléssel elérték, hogy a beültetett szövetben újra termelődjenek petesejtek. Az érett petesejtek egyikét ezután lombikban megtermékenyítették, majd beültették a nő méhébe – adta hírül a Nature tudományos folyóirat. Sajnos a terhesség nem jött létre. Kutluk Oktay, a kutatócsoport vezetője szerint ez gyakori velejárója a mesterséges megtermékenyítésnek. Az új eljárás azonban reményt ad azoknak a rákos megbetegedésben szenvedő nőknek, akik gyógyulásuk után eddig hiába vártak a gyermekáldásra. A sugárkezelés vagy a kemoterápia ugyanis nemcsak a rákos sejteket pusztítja, hanem a petefészekben is jóvátehetetlen károkat okozhat. A gyógykezeléssel rendszerint nem lehet anynyi ideig várni, amíg a későbbi, mesterséges megtermékenyítésre szánt petesejtek megérlelődnek, de arra van mód, hogy magát a petefészket eltávolítsák és lefagyaszszák, vagyis távol tartsák a gyógykezelés káros mellékhatásaitól.
Az, aki elsőként vetette alá magát a bonyolult procedúrának, hat évig várt a gyógyulásra. Ennyi idő alatt pedig kiderült, hogy a szervezetéből kimentett és mínusz 196 Celsius-fokra lefagyasztott petefészekszövet még mindig alkalmas a sejtnevelésre. A mesterséges megtermékenyítéssel – a tapasztalatok szerint – érdemes többször is megpróbálkozni, a siker esélye húsz-harminc százalék. Az emlőrákból felgyógyult asszony máris vállalta az újabb beavatkozást.
A kutatócsoport tagjai mindazonáltal arra figyelmeztettek: a módszer nem ajánlatos olyan daganatos betegségek esetén, amelyek átterjedhetnek a petefészekre is. Megeshet ugyanis, hogy a visszaültetett szövetben újra kifejlődik a legyőzöttnek vélt kór.

Orbán Viktor: Isten veled, Mester! – fotó