Hosszú évek pereivel egészen Strasbourgig

Nem szereti a büntetőügyeket, mert azokban jóval kevesebb az önálló alkotási lehetőség, mint a polgári perekben. Amikor a vádemelési szakaszon túl van az ügy, akkor már nagyon kevés mozgási lehetősége van a védőnek – mondja a nagyatádi Barbalics István, aki névkártyája szerint társasági jogász, ám szűkebb pátriájában csak „strasbourgi nyerőként” emlegetik. A barátságos tekintetű, körszakállas jogászról első ránézésre senki nem feltételezné, hogy rátartian igazságkereső ember. Rajta kívül nem sok magyar jogvédő mondhatja el magáról, hogy vagy féltucatnyi sikeres strasbourgi ügy van mögötte.

2004. 03. 25. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még nem voltam ügyvéd, csak jogi szakvizsgával rendelkező közhivatalnok, amikor belefogtam az első, csaknem hét és fél évig tartó ügybe. Az történt, hogy az anyósom részére 1991-ben bérbe adott csokonyavisontai csemetekertrészt valakik beszántották. Mint később kiderült: az egykori tsz-tulajdonú csemetekert nem éppen körültekintő új gazdája döntött úgy: ha eddig nem szedték ki a csemetét, ő majd kiszántja, hogy aztán vethessen a helyére. Az exportra szánt facsemetéért akkor 210 ezer forintot kapott volna az anyósom. Megjegyzem: ez időben 240 ezerért lehetett vásárolni egy Ladát.
– Gondolom, rögvest pert indítottak károkozás címén…
– A per fizetési meghagyással indult. Az alperes elismerte a történteket, ám azzal érvelt, hogy voltaképpen kártétel nem történt, mert a csemete fertőzött volt. A perben először egy olyan részítélet született, amely szerint a „felperes keresetének fennáll a jogalapja”, azaz károkozás történt, ám ezt az ítéletet az alperes megfellebbezte. Az ügy a megyei bíróságra került, amely újabb eljárásra utasította az első fokot. Mi végig egyfelől azt igyekeztünk bizonyítani: képtelenség utólag megállapítani a csemete fertőzöttségét, ami egyébként valótlan állítás volt, másrészt közöltük: nem annyi kártétel illeti meg az anyósomat, mint amennyit a bíróság megállapított. Az ügy a Legfelsőbb Bíróságot is megjárta, amely végül is jóváhagyta az első- és másodfok számunkra kedvezőtlen ítéletét.
– Mindez hét és fél évig tartott, ezután Strasbourgban folytatódott az ügy. Ott miként zárult a csemetekertper?
– Kérelemmel fordultam az Emberi Jogok Európai Bíróságához, és három év múltán megszületett az ítélet, amely szerint a „magyar állam megsértette a tisztességes eljáráshoz és a határidőn belüli döntéshez való jogot”.
– Ön ezzel az első lett azon ügyvédek sorában, akik Strasbourghoz fordultak ügyfeleik sérelmeivel, és nyertek. Megérte hét és fél évig pereskedni, és mint említette, tíz év után egymillió forint kártérítéshez jutni?
– Azt gondolom, nem az a fontos, hogy az elsők között voltam vagy sem, hanem hogy konzekvensen végigcsináltam azt, amit elkezdtem. A per egyébként azzal zárult, hogy a tekintélyes strasbourgi bíróság megállapította a magyar állam felelősségét. Egyezséget kötöttünk az állammal, és habár 600 ezerről indultunk, tíz év után egymillió forint kártérítéshez jutottunk.
– Hányszor utazott Strasbourgba?
– Egyszer sem. Tudja, ez úgy van, mint ahogyan évszázadokkal ezelőtt volt: a bíróságok egyik helyiségében elhelyeztek egy perkönyvet, amibe az alperesek meg a felperesek beírták a keresetüket, kérelmüket, ellenvéleményüket, és türelmesen vártak. Évek múlva – amikor a bíró éppen ráért – átnézte azokat, és ítéletet hozott. A strasbourgi ügyek is ehhez hasonlóan kezdődnek és végződnek. Az ügyvéd készít egy írásbeli beadványt, és vár.
– Említene egy-kettőt a precedensértékű ügyek közül?
– Két, korábban Tengizben dolgozó magyar állampolgár munkaügyi perében részben a felperesek nyertek, ám az ítéletet a Fővárosi Bíróság hatályon kívül helyezte. A felperesek ez ellen felülvizsgálati kérelemmel éltek, mire a bíróság új eljárásra utasította az első fokot. Még meg sem született az újabb elsőfokú ítélet, amikor, megszegve az eljárási szabályt, Strasbourghoz fordultam. Habár nemigen volt rá példa, a magyarországi ítélethozatal előtt befogadták az ügyet.
– Az idén is volt már egy sikeres ügye.
– Egy bagatell ügy gyanúja miatt 1993-ban feljelentettek egy kft.-ügyvezetőt, s amint elindult ellene a per, visszavonták a vezetői megbízatását, és kirúgták a cégtől. Akkor – tíz éve – az évi összkeresete négy és fél millió forint volt. Ügyében az APEH nem állapított meg hiányosságokat, ám a nyomozati szakasz igen hosszúra nyúlt, nem kevésbé a bírósági. Évekig nem történt semmi, ügyfelem esztendőkön át viselte a vádlotti stigmát. Közbenjárásomra felmentették.
– Vannak folyamatban lévő strasbourgi ügyei?
– Most egy tizenhat és fél éve húzódó polgári ügyön dolgozom. Azt gondoltam, számomra ez lesz a „strasbourgi csúcs”, de nem fogja elhinni, most fordult hozzám valaki egy harmincöt éve húzódó tulajdonjog-megállapítási és vagyonmegosztási üggyel. Gyanítható, praxisomban ez utóbbi lesz a rekord. Egyébként ne higgye, hogy szívesen viszek ügyeket Strasbourgba. Magyarországnak, a magyar igazságszolgáltatásnak nem tesznek jót az oda kerülő kérelmek, ám mert idehaza hiányzik a kellő készség az egyezségre, nincs más út. Sokkal kevesebb ügy kerülne Strasbourgba, ha itthon meglenne az igazságtétel jogi kerete.




Igazságszolgáltatási reform
Fekete László, a 232 jogvédőt összefogó Somogy megyei Ügyvédi Kamara elnöke szerint Barbalics István emberi, szakmai példája cáfolja azt a közvélekedést, amely szerint felhígult az ügyvédség. – Ha most azt kérdezné, sztárügyvéddé lesz-e a nagyatádi kolléga, nos azt válaszolnám: remélem nem. Sztárügyvédnek lenni személyiségi, alkati kérdés. Barbalics nem az az ember, aki arra törekszik, hogy minél szélesebb körben ismertté, népszerűvé váljék. Ami pedig a strasbourgi ügyeket illeti, tudni kell: ott soha sem a magyar bíróságokat, hanem a magyar államot marasztalják el. Ezért is volt indokolt belefogni az igazságszolgáltatás reformjába, ezért szükséges kiépíteni egy olyan igazságszolgáltatási intézményrendszert, amely mentes a működésbeli anomáliáktól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.