Kisebb parlament: nem sürgős

Nem tárgyal sürgősen a parlament a képviselők létszámának csökkentéséről – derült ki a T. Ház tegnapi ülésén. Az Országgyűlés számos döntést hozott, az ellenzék képviselői pedig kérdések össztüzét zúdították a miniszterelnökre.

Munkatársainktól
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fogadta el a kisebb létszámú parlament létrehozásáról szóló javaslat sürgős tárgyalását az Országgyűlés. A 220–250 fős parlamentről szóló fideszes indítványt – amely a frakció 1998-as azonos beadványának „felújítása” volt – a szocialisták szavazták le, míg az SZDSZ-es képviselők igennel szavaztak. A Fidesz soraiban meglepetést keltett, hogy az MSZP elutasítja a sürgős tárgyalást, jóllehet a témát éppen Medgyessy Péter miniszterelnök vetette fel országértékelő beszédében. Répássy Róbert (Fidesz) szerint a javaslatról való döntés színvallásra kényszerítette a pártokat, „hogy miképpen is állnak valójában a kérdéshez”. A szocialisták úgy vélik, az indítvány a Fidesz kampányának része, „egy újabb műbalhé”.
– Az adófizetőkkel szemben egy külföldi cég érdekeit képviselte egy korábbi kormány államtitkára – jelentette ki azonnali kérdésében Tállai András (Fidesz). Közölte, a nevezett kormánytag bizonyítottan törvénytelen módon, hatalmánál fogva arra kényszerítette a vám- és pénzügyőrséget, hogy engedje el egy multinacionális vállalatra egyébként jogosan kirótt 86 milliós bírságot. – Ki volt a nevezett államtitkár, és ki volt a törvénytelenségről mindent tudó miniszter? – érdeklődött a kormányfőtől Tállai. Medgyessy Péter válaszában elmondta, az eset az ő pénzügyminisztersége alatt történt, amikor Draskovics Tibor volt az államtitkár. Szerinte az ügy jogértelmezési kérdés volt, és mint mondta, a probléma korrekt módon oldódott meg. Tállai újabb kérdésére, miszerint bízik-e egy olyan emberben, aki külföldi magánvállalatok érdekeit akár törvénytelenségek árán is képviseli a magyar állammal szemben, a miniszterelnök igennel válaszolt.
Szijjártó Péter (Fidesz) arra várt választ Medgyessy Pétertől, hogy az M5-ös autópálya kivásárlásánál miért olyan megoldást választottak, amely a nyilvánosságra került ajánlatokhoz képest százmilliárdokkal többe kerül. A miniszterelnök válaszában arra hivatkozott, hogy kétmillió ember örül az M5-ös matricássá tételének. Hozzátette: bármelyik ellenőrző szerv vizsgálhatja a szerződést, amelyiknek ehhez joga van.
Áder János (Fidesz) napirend előtti felszólalásában a miniszterelnök választási ígéreteit kérte számon, aki a 2002-es kampányban „kezet nyújtott a bérből és fizetésből élőknek”, és elkötelezte magát a magyarországi bérek európai uniós felzárkóztatása mellett. – A bérből és fizetésből élők szívesen kezet fognának önnel, ám ehelyett Veres János politikai államtitkár öklébe szaladnak, aki erre az évre legjobb esetben is egyszázalékos reálbér-növekedést lát megvalósíthatónak – fogalmazott Áder. A Fidesz frakcióvezetője az ülésteremben jelen lévő kormányfőhöz intézte szavait, ám mégsem ő, hanem Veres János válaszolt. A pénzügyi államtitkár közölte: Magyarországon 2002– 2003-ban „soha nem látott mértékű reálbér-növekedés” volt, az átlagos reálbér 24 százalékkal nőtt.
Az Országgyűlés 304 igen szavazattal, kettő ellenében, 14 tartózkodás mellett elfogadta a kormány jelentését a kábítószerhelyzetről. A Ház ugyancsak elfogadta a vám- és pénzügyőrségről szóló törvényjavaslatot; a kétharmados többséget igénylő, a kényszerítő intézkedések alkalmazására, illetve a titkos információgyűjtésre vonatkozó rendelkezések azonban nem kapták meg a szükséges szavazatszámot. Az európai uniós csatlakozás időpontjában hatályba lépő törvény szerint hangsúlyosabbá válik a vám- és pénzügyőrség gazdaságvédelmi, vám- és jövedéki feladata, ami kiegészül fogyasztóvédelmi funkciókkal. A parlament nem vette tárgysorozatba azt a fideszes indítványt, amely a diákhitel visszafizethetőségének elősegítéséről szól.
***

Telefonadót terveznek

Az egyes pénzügyi tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításának részeként telefonadót kíván bevezetni a kormány – mondta tegnap Rogán Antal (Fidesz). A vállalkozásoknak és az intézményeknek a módosítás hatályba lépése után havi háromezer forintos átalányadót kellene fizetniük a telefon-előfizetések után, hacsak nem igazolják tételes híváslistával, hogy a készüléken nem folytattak magánbeszélgetést. Rogán kifejtette: egy, a Pénzügyminisztériumban készült szakértői háttéranyag szerint az újabb adó 55,6 milliárd forintos többletbevételt hoz a költségvetésnek, és 450 ezer vállalkozást és intézményt érint. A kormány még egyszer kifizetteti a telefon előfizetési díját, azaz bevezeti a 13. havi telefonszámlát.
Rogán Antal mindezt kifejtette tegnap a pénzügyminiszterhez intézett interpellációjában is. Veres János, a tárca politikai államtitkára nem cáfolta meg az ellenzéki honatyát. Mindössze annyit válaszolt, a javaslat hamarosan a parlament elé kerül, akkor fejti ki a véleményét. A közületi és cégtelefonok magánhasználatának szabályozására irányuló pénzügyi tárgyú törvénymódosítás célja egyértelmű: a magáncélú telefonhasználatot ne lehessen költségként elszámolni – tudatta az MTI-vel Márfai Péter, az MSZP informatikai és távközlési munkacsoportjának vezetője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.