Köppen: Kerüljük el a túlzásokat!

Nem lehet egyszerre költekező politikát folytatni s az eurót is bevezetni – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Jürgen Köppen, az Európai Bizottság magyarországi delegációjának vezetője, akit arról kérdeztünk, hogyan látja hazánk helyzetét alig másfél hónappal az uniós csatlakozás előtt.

2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Köppen úr, államháztartásunk magas hiánya mennyiben jelent majd problémát uniós csatlakozásunkkor?
– Igaz, hogy hosszú távon csökkent a magyar költségvetési hiány, de jött a 2002-es választási év, s az azt megelőző, illetve az azt követő nagyarányú költekezés ismét a deficit növekedéséhez vezetett. Ezt 2003 végére és 2004-re sikerült ugyan újra visszaszorítani, ám nem olyan mértékben, ahogy azt a kormány szerette volna, illetve ahogy kívánatos lett volna. 2004-ben – a dolgok jelenlegi állása szerint – a költségvetési hiány, jóllehet a tervezettnél magasabb lesz, elviekben még mindig lehetővé tenné a csatlakozást az eurózónához kötelező ERM-árfolyamrendszerhez, s később, 2008-ban az euróhoz. Ez azonban csak nagyobb nehézségek árán valósulhat meg, s csupán akkor, ha szigorú költségvetési fegyelmet tartanak az idén és a későbbiekben, így 2006-ban, a választások tervezett évében is. A kormányok számára korántsem könnyű dolog, hogy betartsák az eurózónához való csatlakozás előírta fegyelmet, ám nem lehet egyszerre engedékeny, költekező politikát is folytatni s az eurót is bevezetni.
– Hogyan vélekedik a magyar jegybanki függetlenséget támadó legutóbbi állásfoglalásokról?
– Engem nem aggaszt különösebben, hogy elméleti közgazdászok és mások megkérdőjelezik a független központi bankok gondolatát. Azt hiszem, az EU-ban ez eldöntött kérdés, és az Európai Központi Bank modellként szolgál a függetlenségre. Úgy hiszem, a kérdés inkább az elsődlegesen a kormány felelősségi körébe tartozó költségvetési politika és a jegybank hatáskörébe tartozó monetáris politika összehangolása, ezen belül különösen az árstabilitás közötti együttműködés fontos. Mindkét politika terén az a bölcs, ha kerüljük a túlzásokat, így általában az összehangolt cselekvés a legsikeresebb. Ez azt is lehetővé tenné, hogy a jegybank csökkentse a jelenleg nagyon magas kamatlábakat.
– Mennyiben ért egyet a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Központi Bank hazánkról készült legutóbbi jelentésével, mely szerint bizonyos változtatások szükségesek jelenlegi gazdaságpolitikánkban?
– Nem ismerem részletesen a nyilatkozatokat, az azonban kétségtelen, hogy az eurózónához való csatlakozás jelentős fegyelmet és stabilitást kíván, s e vonatkozásban, ahogyan már korábban is említettem, a legfontosabb a költségvetési hiány ellenőrzése és visszaszorítása az ERM árfolyamrendszer által előírt szint alá. Ugyanez vonatkozik a deviza árfolyamsávjának megállapítására, aminek ugyancsak hosszabb ideig stabilnak kell maradnia, mielőtt sor kerülhetne az euró bevezetésére. E követelmények természetesen csökkentik a manőverezési lehetőséget a költségvetési és a monetáris politika terén, éppen ezért van szükség politikai döntésre azzal kapcsolatban, hogy valóban elfogadhatók és kívánatosak-e ezek a restrikciók. Ha igen, akkor a megfelelő politikát határozottan és hitelesen kell végrehajtani.
– A nemrég bejelentett megszorító intézkedések ön szerint menynyire tudják segíteni a gazdaság jelenlegi helyzetét?
– Az a benyomásom, hogy a költségvetési hiány csökkentését célzó intézkedések sikeresek lehetnek. Az irányuk minden bizonnyal helyes, bár a takarékossági intézkedések alighanem fájdalmasak lesznek egy sor minisztérium és közintézmény számára. Természetesen a mostani takarékossági intézkedésekben megmutatkozó óvatos költségvetési politikát a jövőben is tovább kell folytatni, s meg kell erősíteni.
– Másfél hónappal csatlakozásunk előtt hogyan ítéli meg helyzetünket? Mennyiben tudtuk korrigálni a legutóbbi országjelentésben megfogalmazott agrárpolitikával kapcsolatos kritikákat?
– Úgy vélem, Magyarország képes lesz arra, hogy a csatlakozás idejére megfeleljen azoknak a követelményeknek, amelyeknek eleget kell tenniük ahhoz, hogy kihasználhassa az EU közös agrárpolitikáit. Az idő azonban szorít. Őszintén remélem, hogy a felkészülés a tervek szerint folyik majd, és nem történik semmilyen hiba.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.