A marokkói gyanúsítottak közül öten szökésben vannak, a hatodikat, Dzsamal Zugamot szombaton őrizetbe vették – jelentette az El País. A merényletsorozat két túlélője azonosította Zugamot. A lehetséges felbujtók között említették a jordániai Abu Muszab az-Zarkavit, akinek Washington a rovására írja az iraki Nedzsefben és az ENSZ irodái ellen Bagdadban elkövetett tavalyi merényleteket is.
George Bush amerikai elnök kedden leszögezte, hogy a terroristák nem törhetik meg az Egyesült Államok elszántságát, miután a Fehér Házban megbeszélést folytatott Jan Peter Balkenende holland miniszterelnökkel. Scott McClellan fehér házi szóvivő aznapi sajtótájékoztatóján a madridi merényletekre és a spanyolországi választásokra utalva sajtóértekezletén kijelentette, nem szabad megengedni a terroristáknak, hogy azt higgyék, befolyásolhatják a választásokat vagy a politikát. Megfigyelők szerint Washingtonban a múlt csütörtöki madridi merényleteket vállaló al-Kaida terrorszervezet győzelmének tekintik a vasárnapi spanyolországi parlamenti választási eredményeket. A választás csapás George Bush amerikai elnökre. Nagy vereség számunkra – írta a The New York Times című amerikai napilap. A washingtoni védelmi minisztériumban elhangzott vélemények szerint az al-Kaidának jobban sikerült rendszerváltozást elérni Madridban, mint az amerikaiaknak Bagdadban. Amerikai illetékesek közben cáfolták a pénzügyi körökben hétfőn elterjedt értesülést, miszerint elfogták volna Oszama bin Ladent.
London rendőrfőkapitánya elkerülhetetlennek nevezte a brit főváros elleni terrortámadást. Sir John Stevens, a Metropolitan Police főparancsnoka azt mondta: „Előbb-utóbb valaki elkerülhetetlenül átjut a szűrőn…, bár az én feladatom annak megakadályozása, hogy ez megtörténhessen.”
Az Európai Bizottság megállapította, hogy „a terrorizmus megérkezett Európába”, s most azon töpreng, milyen javaslatokat terjesszen ezzel kapcsolatban a tagállamok elé – közölte Magyarország brüsszeli állandó EU-képviseletének vezetője, miután részt vett a testület ülésén. Balázs Péter a csatlakozó országokból érkező kilenc másik biztosjelölttel együtt kapott meghívást az ülésére, amelyen először találkoztak a bizottság jelenlegi és május 1-jén hivatalba lépő új tagjai.
Gerhard Schröder német kancellár és Jacques Chirac francia elnök párizsi találkozójukon megállapították, hogy „a szabadság védelméről sem szabad megfeledkezni a terrorizmus elleni harcban, amelynek során a terrorizmus gyökerei ellen is küzdeni kell”.
Berlin a nemzeti hiúságok gyors háttérbe szorítását követeli az EU-tagoktól – jelenti kölni tudósítónk. Otto Schily szövetségi belügyminiszter Németország neuralgikus pontjainak fokozott ellenőrzése mellett hangsúlyozta, hogy a terrorizmus elleni legsikeresebb harc a megelőzésben és felderítésben rejlik, az illegálisan működő terrorcsoportokba beépített ügynökök révén. Bajor kollégája, Günther Beckstein régóta a hadsereg egységeinek bevonását követeli a rendőrség munkájába, de javaslatával mindeddig határozott elutasításra talált Berlinben.
Az együttműködés esélyeit beárnyékolja, hogy a német ARD televízió szerint a spanyol hatóságok hamis adatokat szolgáltattak a németeknek a Madridban csütörtökön elkövetett merényleteknél használt robbanóanyagokról. A spanyolok eszerint a németeket is megpróbálták az orruknál fogva vezetni, hogy a gyanút az ETA szakadár baszk szervezetre tereljék. Csak hétfőn vált világossá, hogy a felhasznált robbanóanyagot az ETA sohasem alkalmazta.
Míg Európa erőfeszítéseket tesz a további terrorcselekmények megelőzésére, a Közel-Keleten és Közép-Ázsiában folytatódik a terroristák elleni hajtóvadászat. Rijádban agyonlőtték az al-Kaida terrorszervezet egyik feltételezett, magas rangú tagját. Az al-Kaida-tagokat rejtegető törzsek ellen indítottak hadműveletet pakisztáni félkatonai alakulatok is a pakisztáni–afganisztáni határtérségben, s a harcban legkevesebb heten vesztették életüket.

Ukrajna EU-s tagságáról szóló szavazásra buzdít a kormány – videó