Powell felszámolná Kádír Hán hálózatát

Hírösszefoglaló
2004. 03. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Felszámolná a nukleáris technológia illegális exportjával vádolt pakisztáni tudós, Abdul Kádír Hán vezette hálózatot Colin Powell amerikai külügyminiszter, aki erről Újdelhiben fejtette ki véleményét. Indiai kollégájával, Jasvant Szinhával lezajlott találkozója után leszögezte: Pervez Musarraf pakisztáni elnöknek ugyanúgy eltökélt szándéka megállítani az atomfegyverek terjedését, mint Washingtonnak, de az Egyesült Államok csak akkor lesz elégedett, ha a pakisztáni atombomba atyjának tekintett Hán vezette hálózatot teljes egészében felszámolják. Abdul Kádír Hán február elején bevallotta felelősségét a nukleáris technológia átadásában Iránnak, Észak-Koreának és Líbiának. Musarraf elnök azonban megbocsátott a nemzeti hősként tisztelt tudósnak. Powell kijelentette: ha kiderül, hogy pakisztáni kormányilletékes is belekeveredett az ügybe, „beszélni fog róla Musarraffal”. Hozzátette, hogy a nukleáris technológia exportjával kapcsolatos további információkhoz is hozzájutott az Egyesült Államok, miután Líbia elhatározta tömegpusztítófegyver-programjának felszámolását.
A nukleáris technológiák fejlesztésével amerikai részről vádolt Irán ugyanakkor feltételek nélkül fogadja március 27-én a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreit. Minderre Haszan Rohani, az iráni legfelsőbb nemzetbiztonsági tanács vezetője tett ígéretet. Teherán előzőleg meghatározatlan időre elhalasztotta a NAÜ múlt szombatra beütemezett iráni ellenőrzését. Arra reagált ezzel, hogy a NAÜ nyugtalanságát fejezte ki az iráni atomprogramról készült iráni „bevallás” hiányosságai miatt, és felszólította Teheránt: sürgősen tegyen meg minden szükséges lépést eme aggodalmak eloszlatása végett.
Előrelépésre tettek javaslatot az észak-koreai atomprogrammal kapcsolatos válság ügyében is. A kínai előterjesztés a tervezett hatoldalú munkacsoportok létrehozásának és majdani tevékenységének módjára vonatkozik. A válság megoldását célzó tárgyalásokon részt vevő hat állam – Kínán kívül a két Korea, az Egyesült Államok, Japán és Oroszország – februárban tartott pekingi értekezletén egyezett meg e munkacsoportok létrehozásáról. A szóban forgó válság 2002 őszén kezdődött, amikor Phenjan beismerte, hogy egy általa aláírt korábbi egyezménnyel ellentétesen felújította atomfegyverprogramját. A munkálatok során újrahasznosították a birtokukban lévő hasadóanyagot az ismét beindított jonbijoni erőműben. Amerikai hírszerzési források szerint két-három atombombához szükséges urániumot tudtak így kinyerni, ám kétséges, hogy a rendelkezésükre álló, viszonylag kis teherbírású hordozórakétákkal célba tudják-e juttatni a kísérleti stádiumban lévő robbanófejeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.