Megkezdődhet a szúnyogirtás a Balatonnál, amint javulni kezd az időjárás. Miként korábban, az idén is repülőgépről vetnek be biológiai és kémiai fegyvert az apró vérszívók ellen.
Biológiai védekezésre 1600 hektárnyi területen, három alkalommal kerül sor, kémiai ritkítást négy esetben, alkalmanként 5300 hektáron terveznek a munkát megrendelő tó környéki önkormányzatok. Az árva szúnyogokat azonban idén is békén hagyják a Balatonnál. A rajokban repülő apró állatot – amely nem csíp, ám a nyaralóházak vagy a vendéglők teraszán üldögélőknek esténként sok bosszúságot okoz – azért kell életben tartani, mert a halak fontos tápláléka. Ugyanakkor víztisztító szerepe is van, mert eltávolítja a tómederben lerakódó szerves anyag jó részét. Mivel áprilisban sok volt a csapadék, és az előrejelzések szerint esős lesz a május is, a szakemberek szerint szúnyogos lesz az idei balatoni nyár.
Már a hét végén fölszállt volna a szert permetező repülőgép, de a szél és az eső miatt elhalasztották a kellemetlen rovarok elleni védekezés beindítását – mondta el az MTI-nek Lázár János, a Balatoni Szövetség titkára.
A Gazdasági és Közlekedési Minisztériumtól és a Magyar Turizmus Rt.-től 26 millió forintot kapott a szúnyogirtást szervező Balatoni Szövetség, a negyven érintett tóparti önkormányzatnak ugyanennyi összeggel kell hozzájárulnia az egész nyáron át tartó védekezéshez.
A balatoni önkormányzatok érdekvédelmi szervezeteként működő szövetség, hogy enyhítse a pénzszűkében lévő tóparti falvak és városok anyagi gondjait, a nevükben újabb pályázatot nyújtott be, s a környezetvédelmi tárca Zöld Forrás nevű pályázatán a települési önrész mintegy harmadát remélik megszerezni.
Megerősíti a kormány a kis és közepes cégeket - ez a jövő évi költségvetés egyik célja