A nagyvadban leggazdagabb Somogyban a 2004–2005-ös idényben 8788 gímszarvas, 3758 dámszarvas, 5687 őz és 9555 vaddisznó közül válogathat a megye háromezer hivatásos és sportvadásza – akik egyre elkeseredettebbek, mert a társaságok hovatovább teljesen felélik a vagyonukat. – A vendég vadászok az utóbbi években elkerülik Magyarországot, s a vadban ugyancsak gazdag, de a miénknél jóval olcsóbb vadászatot kínáló Horvátországban, Szlovéniában, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában, továbbá az őzben és vaddisznóban ugyancsak gazdag Ausztriában és Németországban próbálnak szerencsét – mondta Diviánszky János, a Somogy Megyei Vadászok Szövetségének elnöke.
Az új-zélandi import tönkretette a magyar piacot, a hazai vadhús ára csökken, a vadkárok viszont rohamosan nőnek. Két év alatt csaknem százmillió forinttal nőtt a somogyi társaságok vesztesége. A megye mezőgazdaságának okozott kár megközelíti a 450, az erdőkár pedig az 50 millió forintot.
– Nem ritka, hogy a vadászszenvedély hódolóinak évente egyszer mélyen a zsebükbe kell nyúlni. Jóllehet a sportvadászat ma már nem úri passzió, a havi 5–10 ezer forintra rúgó tagdíj mellett – a vadkár enyhítése érdekében évente 50–200 ezer forint egyszeri hozzájárulást is kérnek tagjaiktól a társaságok – sorolja a gondokat a vadászszövetségi elnök.
A megye északi részén zajló autópálya-építés is aggasztja a somogyi vadásztársaságokat, mert bár a Nemzeti Autópálya Rt. azt ígéri, lesznek az új sztrádaszakaszon vadátjárók, valójában csak az védené meg a drávai erdőktől a Balatonig vándorló őzeket és szarvasokat, ha alul- vagy felüljárós vadátkelőket építenének nekik. Márpedig a tervek szerint ilyenekre nem futja a sztrádaépítés költségvetéséből. Így a tervekben szereplő szintbeli vadátjárók továbbra is veszélyeztetik az észak-somogyi erdők agancsosait.
"Ez a hely a hazám" - mutatjuk az év egyik legszebb magyar dalát! - videó