Csisztafürdőn hallgatnak a vendégvárók

A Balaton közeli Csisztafürdőn nem ért véget az üdülési szezon. A Somogy megyei Buzsák községhez tartozó nyári fürdőhely alkalmi parkolójában jórészt német vendégek kocsijai sorakoznak. Szemközt a fürdő bejáratával a „szolgáltatóház” árusai várják a kuncsaftokat, ám a spórolós németek már jó ideje hozzászoktatták a büfést, a vendéglőst meg a szuvenírboltost a tétlenséghez. Talán csak az újságárus nem unatkozik, a német nyelvű bulvárlapok ugyanis Csisztafürdőn is éppen olyan kapósak, mint néhány kilométerrel odébb, a Balatonnál. Odabenn 42 Celsius-fokos vízben áztatják magukat a többnyire idős, mozgásszervi panaszokkal bajlódó emberek, mit sem törődve azzal, hogy a kiváló gyógyhatásúnak tartott termálvízhez építészeti szempontból nem éppen mutatós medencéket és öltözőket építettek. A zalakarosi, a kehidakustányi, de legalábbis az igali vagy a csokonyavisontai gyógyfürdővel vetekedne ma a csisztai, ha Buzsák egykori tanácsi vezetői, majd a rendszerváltozást követő önkormányzatok nem ügyetlenkedik el a fürdőfejlesztést – mondogatják a környékbeliek. A tíz éve bérbe adott fürdő kézről kézre jár, és csak homályos elképzelések vannak a jövőjéről.

2004. 09. 07. 18:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kétszázötven, alig száz négyzetméteres telek, két tucat olcsó szállásdíjú apartman, két panzió és néhány bódészerű vendéglátó-, illetve szolgáltatóegység várja május elejétől szeptember végéig a vendégeket Csisztafürdőn. A szomszédos Csisztapusztától egy jó kőhajításnyira található fürdőhely akkor kezdett önállósodni, amikor ott olaj helyett 42 fokos vízre leltek a kutatók. Ma 75 állandó lakosa van a hányatott sorsú Csisztafürdőnek. Az itt letelepültek és a bejárók főként szobakiadásból, büfék, kisebb vendéglők üzemeltetéséből élnek. Mint elmondják, egyre rosszabbul, mert rohamosan csökken a forgalmuk. A MÁV végleges vágányzárat rendelt el a balatonfenyvesi kisvasút Somogyszentpál és Csisztafürdő közötti nyolc kilométeres szakaszán – a rozsdamarta sínek egy részét állítólag már el is adták a MÉH-nek –, és mert a zsáktelepülésre a Volán-buszok se mennek be, a vendégek csak személygépkocsival közelíthetik meg a fürdőhelyet.
A gigantomán döntések juttatták oda Buzsák önkormányzatát, hogy 1995-ben lemondott a fürdő üzemeltetéséről. Belefogtak egy drága faluház építésébe, és miután nem volt pénz a befejezésére, hétmillió forint azonnali kifizetése mellett tíz évre bérbe adták a fürdőt egy vállalkozónak. Ezzel levágták az aranytojást tojó tyúkot – mondogatják a nevük elhallgatását kérő csisztaiak. Molnár István, az öngyilkosságba menekült egykori szépségkirálynő, Molnár Csilla édesapja és egy kaposvári vállalkozó jegyzi azt a kft.-t amely ez idő szerint a fürdőt üzemelteti, ám mire e sorok napvilágot látnak, már egy újabb gazdasági társaság kezébe kerül a fürdő. Molnár úr és társa iránt állítólag már nincs bizalma a buzsáki önkormányzatnak, ezért egy évvel a szerződés lejárta előtt működtetőcsere vált „indokolttá”.
Molnár István – amellett, hogy a szerződésben vállaltak szerint kilenc év alatt 2,8 millió forintot költött a fürdőre – a tulajdonos önkormányzat szerint jelentős beruházást nem hajtott végre, ám a fürdő üzemeltetéséből kilenc év alatt állítólag 30-40 millió forint nyeresége származott. Arról is hallani, hogy egyeseket a 400 forintos belépőjegy mellőzésével engedett be, és előfordult az is, hogy a szezonzárás után saját zsebre dolgozott. – A buzsáki önkormányzat nemigen törődik a fürdővel, nem ellenőrzi az üzemeltetőt. A bérlő pedig zsarolja az önkormányzatot. Hogy mivel? Ne kérdezze. Nézze meg inkább a fürdő szociális helyiségeit, az illemhelyeket meg az öltözőket. Omlik a fal mindenütt – mondja az egyik helybeli vállalkozó.
Csupán gyanítható, hogy miért nem beszélnek nyíltan, és miért hallgatják el a nevüket a fürdőről, a buzsáki önkormányzatról, a fürdőt üzemeltető Molnár Istvánról és az igencsak elmérgesedett ellentétekről nyilatkozó csisztaiak. Benne van a levegőben a félelem: akadnak, akik állásukat, kisvállalkozásukat, megélhetésüket féltik, a kiskapun közlekedő ingyenesen fürdőzők meg azért hallgatnak, mert mint mondják, bolondok lennének elesni a Molnár István biztosította kedvezménytől. Azt viszont többen is felpanaszolják, hogy megszüntette a MÁV a fenyvesi kisvasút csisztai vonalát. – Busz sincs meg vonat sincs, és már 1980 óta várunk egy hideg vizes úszómedencére, hogy a sportolni vágyó gyerekek és felnőttek is örömüket lelhessék a fürdőzésben, de látja, még most sem készült el a már régóta ígért medence. A mostani gyógyvizesek alig nagyobbak egy fürdőkádnál – mondja egy idős asszony.
– Molnár István bérli a fürdőt, nem tudjuk, mi lesz a sorsa. Korábban öt-hat vonat jött Fenyvesről, most kocsival járnak a vendégek. Nem itt esznek, isznak a németek, hanem a balatoni boltokból hozzák magukkal az elemózsiát. Rosszul megy itt mindenkinek, aki kívül van – mutat a fürdő kerítése felé a boltja pangásába beletörődött ajándéktárgyárus. Aki ugyan elárulta volna a nevét, ám társa időben figyelmeztette: jobb, ha hallgat. Csisztán egyébként sem nagyon beszédesek a vendégvárók. Mintha félnének valamitől, valakitől. Így hát hiába is kérdezősködtünk az ellentétek valóságos okairól, a válaszok jórészt csak a konfliktusok felületét karcolták.
– Minden családi vagyonomat feláldoztam volna, hogy megépüljön a fürdő, de a hivatal nem adta oda. Amikor ide jöttem, ez egy puszta volt. Gyógyvizet kerestem a betegségemre, így kerültem ide, ebbe az oázisba, majd vásároltam egy vendéglátóegységet, a mai Nádas csárdát. Hogy megérte-e bérbe venni a fürdőt? Uram, ez mindig veszteséges volt – kezdte a bérlemény történetét Molnár István, majd a buzsáki polgármester állítását igyekezett cáfolni. – Ugye, arról tájékoztatta önt a polgármester, hogy 2,8 millió forintot költöttem a fürdőre? Nos, bizonyára a feledékenységének tulajdonítható, hogy nem említette: a szerződéskötéskor azonnal letettem hétmilliót, 1993–94-ben 3,6 milliót költöttem az akkori kút lecsöveztetésére, elkészült a fedett medence, a szauna és a vizesblokk, és felújíttattam az öltözőket. Tudnia kell: a fürdő, miután olaj került a kút vízébe, éveken át zárva tartott. Talán hallott arról, hogy médiaszenzáció lett a Balatonba ömlő csisztai olajos víz. Az új kútból most kifogástalan víz jön fel, igaz, a fürdő még csak próbaüzemi engedéllyel működtethető. Jönnek is az ÁNTSZ-től kéthetente vízmintát venni.
Dől a szó Molnár Istvánból. Ha csak őt hallgatnám és nem látnám a nagyon is falusi színvonalú fürdőt, talán még kedvet is kapnék, hogy megmártózzak a sárgászöld gyógyvízben. Ám végül is úgy döntök: ha nem írják föl receptre, nem itt gyógyítgatom a reumámat.
– Olyan volt a fürdő öltözője, hogy abban a tehén se ellett volna – folytatja Molnár István. – Ez az iroda, ahol most beszélgetünk, korábban egy fészer volt. Balkáni állapotok uralkodtak Csisztán, amikor idejöttem. De most úgy döntöttem, megyek. Ötvennégy éves vagyok, beteg a szívem, a gerincem, a gyógyszerek kikezdték a májamat, akupunktúrás kezelésre járok, életmentő sprayt hurcolok a kistáskámban. Folytassam? De nem hagy nyugodni: hogyan kapott egymilliárdot a Széchenyi-tervből a gyógyfürdőjére Marcali és másfél milliárdot Kehidakustány. Én felajánlottam 13 milliót a kisvasúthoz, 300 milliót ráköltöttem volna a fürdőre. Nem kellett a hivatalnak. Pedig a vendéglátós múltam is elég bizonyíték lehetett volna a sikeres fejlesztéshez. Korábban három, jól menő vendéglőm volt Fenyvesen, illetve Fonyódon. Elvégeztem a nemzetközi menedzserképzőt, ahol sok mindenre megtanítottak. Hihetetlen: a közelmúltban az innen több száz kilométerre lévő Jászárokszállásról is megkerestek állásajánlattal. A fürdővendégek egyébként nem hiszik el, hogy elmegyek. Hogy miért? Másnak kell a bérleti jog. Nem titok, az alpolgármester gazdasági társaságának. Elegem van az itt történtekből, a névtelen feljelentésekből, a hírlevelekből, a buzsáki vezetők ellenem folytatott falujárásából, s hogy áramlopás miatt rám akarták küldeni a Dédász-kommandót. Üdülőfalut szerettem volna csinálni Csisztafürdőből, keresztbe tettek.
A vállalkozó azzal köszön el: ne higygyem, hogy végképp elhagyja Csisztát. Ki fog majd járni naponta.
– Úgy nem jó, ahogyan van – mondja a Molnár Istvánnal kötött, tízéves fürdőbérleti szerződésről Buzsák polgármestere. Tapolcai József szerint kényszerhelyzetbe került a falu 1995-ben. Kellett a pénz a faluházhoz meg a csatornázáshoz, és bár vitát váltott ki a fürdő bérbeadása, az akkori képviselő-testület rábólintott. – Gondolom, azért tíz évre szólt a szerződés, hogy a bérlőnek legyen kedve fejleszteni. Igen ám, de egy ilyen szerződés alapján a bérlőnek nem érdeke a fejlesztés, mert tudja: a megállapodás lejárta után minden a tulajdonos önkormányzaté lesz – érvel Buzsák elöljárója. A polgármester nem titkolja: többet szerettek volna, szeretnének „kihozni” Csisztából. – Ha megszűnik a mostani bérlővel a szerződés, 2006-tól egy olyan gazdasági társaság veszi kezébe a fürdőt, amelyben az önkormányzat is tulajdonosként vesz részt. Akkor majd sikerülni fog, ami eddig nem ment, az eredményes pályázás. Ami pedig az polgármester felelősségét illeti, tudja, nem voltam könynyű helyzetben 2002-ben, amikor „rám szakadt” egy olyan fürdő, amit az olajos víz miatt az ÁNTSZ bezáratott. Új kutat kellett fúratnunk a 700 méter mélyről feltörő vízhez harmincmillióért, és további ötmillióba kerültek a kúthoz tartozó szerkezetek. Ahhoz, hogy ott minden szempontból kulturált körülmények legyenek, ötszázmillió forint kellene. Buzsák egyébként másfél milliárdot szeretne Csisztára költeni – sorolja terveiket Tapolcai József.
Arra a kérdésre, hogy helyesnek tartja-e, ha egy évvel a mostani bérlővel kötött szerződés lejárta előtt az alpolgármester érdekeltségébe tartozó gazdasági szervezet vásárolja meg a fürdőt üzemeltető kft.-t, azt válaszolta: ez nem tartozik rá.
– Felsoroltam Kara Lajos alpolgármesternek a rizikókat, és kifejtettem neki: nem helyes, amit tenni kíván. Ugyanakkor azt gondolom, nem összeférhetetlen a bérleti jog megvásárlása. Ha mégis az ő vállalkozásáé lesz a fürdőt üzemeltető kft., akkor mindenképpen elvárjuk, hogy Csiszta egy év múlva sokkal jobb állapotban legyen, mint most. Egyébként a fürdőt az önkormányzat továbbra sem adja ki a kezéből – szögezte le a polgármester.
Mindezek alapján akár nyugodtak is lehetnének a fürdőjüket féltő csisztaiak és a fürdővendégekből élő kisvállalkozók, ám úgy tűnik: tartanak az újabb üzemeltetőváltástól és a további acsarkodásoktól. És sérelmezik, hogy őket, a helybelieket ez esetben sem kérdezték meg. Az árusok közül egyébként néhányan már feladták, és bezárt a település központjában álló, falusi pajtára emlékeztető jósda is. Azt beszélik: annyit tévedett már a fürdőhely távlatait látni vélő jövendőmondó, hogy jobbnak tartotta odébb állni.



Olaj helyett hévíz. Olajat kerestek az ötvenes évek elején a Nagyberekben, ám helyette 593 méter mélyről feltörő, 42 Celsius-fokos, literenként 5200 milligramm oldott anyagot tartalmazó, alkáli, hidrogén-karbonátos, kloridos hévízre leltek. A kénes vízzel évekig nem törődött senki, és az sem tűnt fel, hogy a mozgásszervi panaszokkal bajlódó betegek jobb híján egy lefolyóárokban ülve gyógyítgatták magukat. Hosszú éveknek kellett eltelni, míg két-három kisméretű medencét kapott a csisztai víz, és egyszerű kivitelezésű öltözőt is építettek az oda járó hazai és külhoni vendégeknek. A fürdő időközben némileg megnagyobbodott, ám a jelenlegi állapotában sem felel meg a gyógyfürdőkkel szemben támasztott követelményeknek. Mindazonáltal vitathatatlan: a csisztai víz kiválóan alkalmas mozgásszervi, reumatikus fájdalmak enyhítésére és egyes bőrbetegségek gyógyulásának gyorsítására. Mivel a kiadós fürdőkúrákhoz ma már szervesen tartozó létesítményi feltételek és szolgáltatások jó része a medencék mellől hiányzik, a viszonylag olcsó Csisztafürdőt elsősorban azok az idős hazai és német vendégek keresik fel, akiknek nem futja hévízi, zalakarosi vagy kehidakustányi gyógyüdülésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.