Városok és vállalatok a tiszta élelemért

Több mint harminc magyarországi település, köztük három város önkormányzati elöljárói deklarálták a Greenpeace felhívására: minden tőlük telhetőt megtesznek azért, hogy megóvják környezetüket a génmódosított növények okozta biológiai szennyeződéstől, s szorgalmazzák a génmanipulált növényekből készült élelmiszerek fogyasztásának visszaszorítását. Emellett több élelmiszergyár és áruházlánc is elvetette a veszélyes áruk forgalmazását. A múlt héten Somogy megyét járta a nemzetközi zöldszervezet kampánybusza.

2004. 10. 20. 18:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Veszélybe sodorhatja környezetünket a genetikai módosítás. Mint minden élő szervezet, a génmódosított növények és állatok is szaporodnak. A manipulált gének elszabadulása visszafordíthatatlan változásokat okozhat. Kiszorítják és kipusztulással fenyegetik a hagyományosan termesztett fajtákat, így az élővilág sokszínűségét veszélyeztetik – olvasható a Greenpeace GM-mentes élelmiszer-ismertető című kiadványában. Ebből azt is megtudjuk, hogy melyek azok a külföldi és hazai élelmiszergyártó és -forgalmazó cégek, üzletláncok, amelyek már garantálták: nem forgalmaznak és nem árusítanak génmanipulált (GM) termékeket.
– A legújabb génmanipulációtól mentes garanciákat többek közt a Nagyatádi Konzervgyártól, a Royal II. Sütőipari Rt.-től, az Első Pesti Malom- és Sütőipari Rt.-től, a Borsodi Sörgyártól és a Henkell és Söhnlein Hungária Kft.-től kaptuk meg, de például a Cooppal is biztató tárgyalásokat folytatunk – mondta lapunknak Nemes Noémi, a szervezet országos kampányának szervezője. Tőle tudjuk, hogy ez idő szerint harminc magyar település, köztük három város, Hódmezővásárhely, Bicske és Marcali önkormányzata adott írásbeli garanciát a génmanipulációtól mentes övezet kialakítására. – Nyilatkozataik nem jogszabály-alkotási kötelezettséget rögzítenek, hanem voltaképpen politikai deklarációk, állásfoglalások. A települési önkormányzatok azt vállalják, hogy a gazdálkodók figyelmét felhívják: tartózkodjanak génmanipulált növények, jelesül szója, repce, kukorica termesztésétől, az önkormányzati fenntartású intézmények, például az iskolák konyháinak beszerzési listáján pedig ne szerepeljen génmódosított alapanyagú termék. Legfőképpen a génmódosított kukoricatermesztéstől óvná a gazdákat a Greenpeace, mert mint Nemes Noémi elmondta: ha egy termelő génmódosított tengerit termel, akkor a földje közelében lévő vetésterületek is beszennyeződnek. – Kampányunk üzenet a politikusoknak. Lássák be és foglaljanak állást arról, hogy a magyar lakosság nem akar génmanipulált élelmiszereket fogyasztani – fogalmazott a kampányszervező.
A múlt héten Somogy megyét járta a Greenpeace kampánybusza: Marcali alpolgármesterének adtak át kitüntető oklevelet, Kaposvár Kossuth terén pedig előadást tartottak.



Amerikai fertő. Ma a génmódosított növények termesztésének 98 százaléka három országban, az USA-ban, Kanadában és Argentínában zajlik, és négyféle haszonnövényt érint. Ezek a repce, a szója, a kukorica és a gyapot. A génmanipulált növények 71 százalékát gyomirtóval, 28 százalékát pedig rovarirtó szerrel szemben teszik ellenállóvá. A termesztett növények megközelítőleg 80 százalékát állati takarmánynak használják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.