Veszélybe sodorhatja környezetünket a genetikai módosítás. Mint minden élő szervezet, a génmódosított növények és állatok is szaporodnak. A manipulált gének elszabadulása visszafordíthatatlan változásokat okozhat. Kiszorítják és kipusztulással fenyegetik a hagyományosan termesztett fajtákat, így az élővilág sokszínűségét veszélyeztetik – olvasható a Greenpeace GM-mentes élelmiszer-ismertető című kiadványában. Ebből azt is megtudjuk, hogy melyek azok a külföldi és hazai élelmiszergyártó és -forgalmazó cégek, üzletláncok, amelyek már garantálták: nem forgalmaznak és nem árusítanak génmanipulált (GM) termékeket.
– A legújabb génmanipulációtól mentes garanciákat többek közt a Nagyatádi Konzervgyártól, a Royal II. Sütőipari Rt.-től, az Első Pesti Malom- és Sütőipari Rt.-től, a Borsodi Sörgyártól és a Henkell és Söhnlein Hungária Kft.-től kaptuk meg, de például a Cooppal is biztató tárgyalásokat folytatunk – mondta lapunknak Nemes Noémi, a szervezet országos kampányának szervezője. Tőle tudjuk, hogy ez idő szerint harminc magyar település, köztük három város, Hódmezővásárhely, Bicske és Marcali önkormányzata adott írásbeli garanciát a génmanipulációtól mentes övezet kialakítására. – Nyilatkozataik nem jogszabály-alkotási kötelezettséget rögzítenek, hanem voltaképpen politikai deklarációk, állásfoglalások. A települési önkormányzatok azt vállalják, hogy a gazdálkodók figyelmét felhívják: tartózkodjanak génmanipulált növények, jelesül szója, repce, kukorica termesztésétől, az önkormányzati fenntartású intézmények, például az iskolák konyháinak beszerzési listáján pedig ne szerepeljen génmódosított alapanyagú termék. Legfőképpen a génmódosított kukoricatermesztéstől óvná a gazdákat a Greenpeace, mert mint Nemes Noémi elmondta: ha egy termelő génmódosított tengerit termel, akkor a földje közelében lévő vetésterületek is beszennyeződnek. – Kampányunk üzenet a politikusoknak. Lássák be és foglaljanak állást arról, hogy a magyar lakosság nem akar génmanipulált élelmiszereket fogyasztani – fogalmazott a kampányszervező.
A múlt héten Somogy megyét járta a Greenpeace kampánybusza: Marcali alpolgármesterének adtak át kitüntető oklevelet, Kaposvár Kossuth terén pedig előadást tartottak.
Amerikai fertő. Ma a génmódosított növények termesztésének 98 százaléka három országban, az USA-ban, Kanadában és Argentínában zajlik, és négyféle haszonnövényt érint. Ezek a repce, a szója, a kukorica és a gyapot. A génmanipulált növények 71 százalékát gyomirtóval, 28 százalékát pedig rovarirtó szerrel szemben teszik ellenállóvá. A termesztett növények megközelítőleg 80 százalékát állati takarmánynak használják.