The Washington Post
A liberális fővárosi lap vasárnap egy Kanadában dolgozó, világéletében a Demokrata Pártra szavazó kutatóorvos írását közli arról, hogy az az amerikai állampolgár, aki valóban komolyan gondolja az áttelepülést a 49. szélességi körtől északra, annak azt tanácsolja, hogy mégis tegyen le erről a szándékáról az északi szomszédban uralkodó Amerika-ellenesség miatt. A magukat erkölcsileg fölényben érző kanadaiak úgy határozzák meg országukat, hogy az – az egészségügytől a jégkorongig – sokkal különb déli szomszédjuknál, és külföldön sietnek előrebocsátani: ők nem amerikaiak. Szomszédságuk az Egyesült Államokkal kedvenc hasonlatuk szerint olyan, mint együtt aludni az elefánttal, amely akkor is veszélyes, ha nyugton van, hiszen a másik oldalára hirtelen átfordulva agyonlapítja őket. Az amerikaiak szerint viszont Kanada az a sületlen bakfis, aki reménytelenül beleesett a szomszédban lakó népszerű és jóképű fiúba, aki őt észre sem veszi – írta az orvos a washingtoni lap hasábjain. Mint arról korábban beszámoltunk, az amerikai internetes honlapok között George W. Bush győzelmét követően számos olyan jelent meg, amely a csalódott demokrata szavazóknak kínál fel lehetőséget az újrakezdésre. Sokszorosára nőtt a kanadai állampolgárság igénylésére fenntartott kanadai állami honlap látogatottsága is, sokan pedig kanadai társkeresőket kutatnak, hogy oda házasodjanak.
The Spectator
A konzervatív jobboldali brit elit hetilapja Miként avatkozott be az Egyesült Államok és Nagy-Britannia az ukrajnai választásokba? címmel arról ír, hogy az angolszász média az amerikai külügyminisztérium hazug beállítását ismételgeti az ukrán választásokkal kapcsolatban. Azt a „tündérmesét”, hogy a bátor és ostromlott demokrata Juscsenko áll szemben az autoriter, szovjet idők iránt nosztalgikus Janukovics miniszterelnökkel. Minden olyan tényt, ami ennek a mesének ellentmond, elnyomnak. A Nyugat egyszerűen geopolitikai okokból állt az Ukrajnát a NATO-ba bevinni kívánó Juscsenko mellé, aki majd zsíros fegyvervásárlási megrendeléseket ad nyugati fegyvergyáraknak. Oroszország meggyengítése érdekében akarja annak a Janukovicsnak a leváltását, akinek kormányzása idején a gazdaság erőteljesen nőtt, a városok tisztábbak lettek, míg Juscsenko Nyugat-Ukrajnája gazdasági sivatag.
Helsingin Sanomat
A finn napilap tárgyilagos hangnemben számol be a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyarországi népszavazás ügyéről. E szerint a kormánykoalíció két pártja a Magyarországtól elcsatolt területek magyarságának problémáját pénzkérdésnek tekinti, míg az ellenzék pártjai szerint itt elsősorban morális, emberiességi kérdésről van szó. (Finnországban a „kettős állampolgárság” intézménye működik.)

Itt egy gomb az autóban, amit tízből kilencen nem ismernek