Az unió szabad kezet ad a tagállamoknak

Brüsszelben tegnap többen kifejezték értetlenségüket, hogy a magyar kormány az Európai Unióra hivatkozik, amely állítólag akadályozná a kettős állampolgárság megadását. Uniós parlamenti képviselők, bizottsági tagok és az igazságügyi biztos szóvivője mindezt a leghatározottabban cáfolta.

2004. 12. 03. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tegnap délben Szájer József, az Európai Néppárti képviselőcsoport alelnöke Schmitt Pálnak, az oktatási és kulturális bizottság alelnökének és Ewa Klamtnak, a Néppártot az uniós állampolgári jogi, bel- és igazságügyi bizottságában képviselő tagjának társaságában tartott sajtókonferenciáján kijelentette: a kettős állampolgársággal kapcsolatos jogi helyzet teljes mértékben egyértelmű, ugyanis abba az uniónak semmiféle beleszólási joga nincs, és azt minden tagállam maga dönti el. Szájer kifejtette: csalárd módon jár el az, aki azt állítja, Magyarországra az ügyben külföldi nyomás nehezedik. A schengeni rendszerbe pedig minden uniós útlevéllel rendelkező könnyített módon lép be – fűzte hozzá. Schmitt Pál igen sokféle nemzetiségű – többek között német, spanyol, osztrák és olasz – kollégáival folytatott alapos konzultációi nyomán erősítette meg ugyanezt az álláspontot: az unió semmilyen akadályt nem támaszt, és nem emel vétót az ellen, hogy a határainkon túl élő magyarok a kettős állampolgárság megszerzésével egyenlő jogokat élvezzenek a magyar állampolgárokkal.
A német Ewa Klamt – akinek bizottsága az ügyben a legilletékesebb – kiemelte: az Európai Uniónak nincs beleszólása bármely uniós tagállam állampolgárságot megadó ügyeibe, mert az teljes mértékben az adott ország kompetenciájába tartozik. Klamt asszony példaként elmondta, hogy hazája akkor adott állampolgárságot a Lengyelországban élő német származású polgárainak, amikor Varsó még nem volt az unió tagja. Ennek ellenére az unió semmiféle kifogást nem támasztott ellene. Hozzátette: tömeges elvándorlás sem történt, de a német állampolgárság megadása a Lengyelországban élő német kisebbség jogbiztonságát fokozta.
A Magyar Nemzet tudósítója Szájer Józsefnek feltett azon kérdésére, hogy vajon a nemzet kibővítésétől való idegenkedés netán nem állandó lelki igény-e azoknál, akik korábban internacionalista, ma pedig neoliberális korukban változatlanul ugyanezt az elvet vallják, az alelnök azt felelte, hogy „csodálkozik”, amiért vannak olyanok, akik vehemensen lépnek fel egy közösséghez, egyfajta nagyobb családhoz tartozni akarók pozitív érzése ellen. Schmitt Pál e kérdésre válaszolva kijelentette: értetlenül áll egy olyan törekvés előtt, amelynek célja, hogy „egyre kisebbek legyünk”. Megemlítette, hogy az olaszok büszkék arra a négymillió latin-amerikaira, akik olasz állampolgárságot kértek, noha továbbra is Latin-Amerikában maradtak, nem beszélve a spanyol állampolgárságot kapott, szintén Latin-Amerikában élő sok millió kettős állampolgárról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.