Off-road verseny fokozottan védett területen

A hírek szerint nem először rendeztek off-road versenyt a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkhoz tartozó, Tilaj község körzetében lévő természetvédelmi területen, ám a vélhetően súlyos kárt okozó sportrendezvény csak most került a rendőrség látómezejébe. A védett növénytársulásokon átrobogó autósok ügyében a Keszthelyi Városi Rendőrkapitányság folytat nyomozást.

2005. 03. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pannon bükkösöket, cseres tölgyeseket, fokozottan védett madárfajokat – egyebek közt fekete gólyát – veszélyeztetett a magyar és a külföldi versenyzők részvételével megrendezett húsvéti verseny, ám hogy a természetvédelmi terület mely útvonalain dübörögtek a terepjárók, azt majd a rendőrségi nyomozás deríti ki. Kisházi Gábor őrnagy, a Zala Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense lapunknak elmondta: a rendőrségnek ki kell derítenie, hogy a verseny rendezői kaptak-e, s ha igen, kitől kaptak útvonalengedélyt. – A nyomozást ismeretlen tettes ellen rendelte el a keszthelyi kapitányság – mondta el Kisházi őrnagy.
A Keszthely közeli Tilajújhegy és Tilaj községek húsz kilométeres körzetében rendezett off-road versenyzői olyan természetvédelmi – helyenként a látogatóktól is elzárt – területeken is átrobogtak, ahol fokozott védelemre szoruló növénytársulások, védett pannon bükkösök és cseres tölgyesek vannak, ritkaság számba menő, védett madárfajoknak nyújtva élőhelyet.
A nyomozást védett élő szervezettel kapcsolatban elkövetett természetkárosítás gyanújával indította meg a Keszthelyi Városi Rendőrkapitányság. Mint megtudtuk, a természeti kár megállapítására szakértőket kér fel a nyomozó hatóság.

Káosz az erdőkben. Bár az ritkaságnak számít, hogy valaki engedély nélkül vállalkozzon nemzetközi verseny szervezésére természetvédelmi területen, a főváros környéki, illetve a dunakanyari erdőket elözönlő krosszmotorosok vagy a négykerekű homokfutókkal randalírozó fiatalok viszont sok bosszúságot okoznak a természetjáróknak, kirándulóknak. – A turistautakon száguldozó motorosokkal szemben gyakorlatilag tehetetlenek a természetvédelmi hatóságok – tudtuk meg korábban Szabó Sándortól, a Duna–Ipoly Nemzeti Park volt igazgatójától, akit a közelmúltban a Közép-Duna-völgyi környezetvédelmi hatóság élére neveztek ki. A vezető elmondta, hogy a motorosok tavaly ősszel még az intézkedni próbáló kollégáját is elütötték, aki ezután kórházi ápolásra szorult. A drága technikai sport űzőivel szemben a néhány tízezer forintos bírság kirovása nem hatékony megoldás – vélekedett akkor Szabó, rámutatva: a bírság kiszabására amúgy sincsen lehetőségük, hiszen a rendszám nélkül száguldozó motorosokat kellő felszerelés hiányában nem lehet elkapni. Az igazgató úgy véli: miközben a természetőrök elhivatottságuknál fogva sikerrel óvják a védett madarakat, természeti társulásokat, nem alkalmasak az erdő nyugalmát megzavaró motorosok elleni harcra. Hozzátette: mivel elsősorban közlekedésrendészeti kihágásról van szó, a rendőrségnek kellene intézkednie, ám egyelőre a rendőröknél sem gyakorlat, hogy terepjárókkal, kellően felszerelt motorokkal fellépjenek a nyugtalanító jelenség ellen. Szabó Sándor elismerte, hogy miközben a „motorosoknak mindent szabad”, nehéz rávenni a kirándulókat, hegyikerékpárosokat a természetet óvó szabályok betartására. Civil szervezetek eközben arról számoltak be, hogy osztrák motorosok új kedvtelése lett a Bakony erdeinek felkeresése. Itt bátran űzhetik a hazájukban súlyos büntetéssel fenyegetett hobbijukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.