Egyre több hazai és külföldi elemző kérdőjelezi meg a Pénzügyminisztérium (PM) idei hiánytervét a tárca által kedden ismertetett adatok tükrében. A vártnál lényegesen magasabb deficit miatt a szakértők immár bizonyosra veszik, hogy a minisztériumok számára kötelező tartalékképzés pénzösszegeit a tárcák év végén sem költhetik el.
A PM által megjelölt 4,7 százalékos GDP-arányos hiánynál nagyobb, öt százalék körüli deficitet jelez előre Bartha Attila, a Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa. Mint mondta, ez a megemelt hiány is csak akkor tartható, ha a pénzügyi tárca az idén igen szigorú költségvetési politikát folytat.
A tervezett hiány túllépését valószínűsíti Belyó Pál, az Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet igazgatója is, aki elsősorban a költségvetés bevételi oldalán lát veszélyeket. Belyó szerint nemcsak az áfabefizetések lesznek a vártnál alacsonyabbak, de a gazdasági növekedés lassulása miatt a társasági adóbevételek terén is veszély mutatkozik. Hozzátette: a kiadások visszafogása miatt a minisztériumok előreláthatólag év végén sem költhetik el a kötelezően tartalékolt pénzöszszegeiket.
Ha az áprilisra adott hiánybecslés helytállónak bizonyul, az annak a kockázatával jár, hogy még a JP Morgan által jelenleg érvényben tartott 5,4 százalékos GDP-arányos deficitnél is nagyobb lesz az éves hiány, pedig ez is már 0,7 százalékponttal haladja meg a hivatalos pénzügyminisztériumi célt – figyelmeztet a JP Morgan pénzügyi csoportnak az MTI által közzétett elemzése, amely szerint az áprilisra jelzett hiány „igen kedvezőtlen összehasonlításban áll” a tavaly ugyanekkor mért hiánnyal.
A BNP Paribas bankcsoport térségi elemzése kiemeli: a megingott forint, valamint a vártnál rosszabb márciusi infláció miatt várhatóan leáll az MNB kamatcsökkentése. A Magyarországon is aktív Allianz-csoport befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein értékelése szerint kiadáscsökkentő intézkedések nélkül nem teljesíthető a magyar kormány idei deficitcélja.
Felgyorsult a kötvénykibocsátás. Az államadósság finanszírozásához szükséges idei kötvénykibocsátások értéke már most meghaladta a teljes évre tervezett összeg nyolcvan százalékát – derül ki a PM legfrissebb tájékoztatójából. Míg Draskovics Tibor pénzügyminiszter az idei év egészére 3-3,5 milliárd euró értékű kötvénykibocsátást jelzett előre, ebből közel hárommilliárd eurónyi már meg is valósult: február elején egy másfél milliárd dolláros, február végén pedig egy egymilliárd eurós kötvénykibocsátást hajtott végre az Államadósság Kezelő Központ, amely április elején egy további, 500 millió angol font összegű megszervezésére adott megbízást. A felgyorsult kibocsátásokat Kőszegi Márk, a PM sajtóosztályának helyettes vezetője azzal indokolta, hogy a kötvénykibocsátások éves lefutása nem egyenletes. Szavai szerint a PM kibocsátási tervében nem történt változás.
A tárca legutóbbi adatai azt mutatják, hogy az idei év első három hónapjában 734 milliárd forinttal emelkedett hazánk államadóssága.
Nem javult az átláthatóság.Nem tesznek jót a pénzügyi elszámolások átláthatóságának a különböző kormányzati strukturális változtatások – értékelte tegnap az Állami Számvevőszék tavalyi tapasztalatait a szervezet elnöke. Kovács Árpád hozzátette: a direktívák gyakran változnak, az átszervezések logikája néha egymásnak homlokegyenest ellentmond, s adott esetben egy-egy kurzuson belül három-négyféle elképzelés is születik. A központi költségvetés és a társadalombiztosítás vonatkozásában jól láthatóvá vált, hogy eszkalálódtak azok a folyamatok, amelyek a hiánnyal, a hiányfinanszírozás kérdéskörével, a különböző bevételek megtervezésével függtek össze – mutatott rá Kovács Árpád. Mint mondta, elvből helytelenítenek minden olyan lépést, módszert, amelyekkel – adott esetben nemzetközileg tolerált – célirányos könyvelési módszerekkel tüntetnek fel bizonyos kiadásokat. Véleménye szerint ez értelmetlen, mert ettől sem több pénzünk, sem jobb pozíciónk nem lesz, legfeljebb az ellenőrizhetőség romlik. Ez pedig a külföldi megítélésben is visszatükröződik, aminek hitelfelvételi, hitelminősítési, megítélésbeli következményei vannak.