A Balaton körül huszonöt, a Velencei-tónál két lámpa figyelmeztet az idén a közelgő viharra. A víz felől is jól látható izzók első fokú viharjelzés esetén percenként negyvenötször villannak fel, és kilencvenszer akkor, ha a széllökések sebessége meghaladja az óránként hatvan kilométert. Az Országos Meteorológiai Szolgálat által üzemeltetett berendezéseket az idén mobil vészjelző készülékek is kiegészítik. A Balaton-fejlesztési Tanács támogatásával kifejlesztett, félmilliárd forint értékű riasztókat Balatonederics, Csopak, Balatonalmádi, Zánka és Vonyarcvashegy önkormányzata ajándékként vette át a Rádiós Segélyhívó Infokommunikációs Országos Egyesület elnökétől, Dobai Sándortól.
Tatár Attila, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője – miután a Jókai fedélzetéről elindította a viharjelző rendszert – lapunknak elmondta: a tavalyi tapasztalatok azt mutatják, hogy az európai csúcstechnikára épített balatoni és velencei-tavi hálózat maradéktalanul megfelel a fürdőzők és a sportolók biztonságát szavatoló feltételeknek. A rádiós segélyhívó rendszer pedig kiválóan egészíti ki a fényjelzéseket. A katasztrófavédelmi főigazgató szerint a két hónappal meghoszszabbított, áprilistól októberig működő viharjelzés elsősorban a horgászok védelmét szolgálja. A további cél az – tette hozzá –, hogy a fény- és hangjelző riasztórendszer veszélyt jelző szöveges üzenetekkel is kiegészüljön.
A Vízi Mentők Balatoni Szakszolgálata és a Balatoni Vízi Rendészeti Rendőrkapitányság egy-egy hajója bemutatót tartott a Jókain utazó szakembereknek és újságíróknak. Egy elsüllyedt vitorlást és kormányosát emelték ki a tóból a szakszolgálat búvárai, majd – feltételezve, hogy bűncselekmény történt – a vízi rendészet gondjaira bízták a hajót és utasát.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!