Országszerte elterjedt a gyapjaslepke petéje

Míg tavaly szinte kizárólag Veszprém megye erdőit árasztották el a gyapjaslepke hernyói, ebben az évben országszerte már 280 ezer hektár területet fertőztek meg a peték. Az érintett erdők 35-40 százaléka – 105 ezer hektár – az idén is Veszprém megyére esik. A legsúlyosabb helyzet a Magas-Bakonyban alakult ki: Farkasgyepű és Kabhegy környékén biztos, hogy lombkorona nélkül marad 12 ezer hektár bükkös.

2005. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hét végén tartott szépalmapusztai sajtóbeszélgetésen erdészeti és idegenforgalmi szakemberek figyelmeztettek a Balaton-felvidéket és a Magas-Bakonyt fenyegető gyapjaslepkeveszélyre. Az Állami Erdészeti Szolgálat veszprémi igazgatójától, Vaspöri Ferenctől egyebek mellett megtudtuk: eddig országszerte 280 ezer hektár erdő fertőződött meg. Míg tavaly szinte kizárólag Veszprém megye erdőterületeit árasztották el a hernyók, addig az idén már megjelentek Zalában, Somogyban, Fejér, Győr-Moson-Sopron és Pest megyében, sőt Borsodban, Szabolcsban és Nógrádban is. A fertőzött erdők 35-40 százaléka – 105 ezer hektár – ez évben is Veszprém megye területére esik. A legsúlyosabb helyzet a Magas-Bakonyban, kiváltképp Farkasgyepűnél és Kabhegynél alakult ki. A két település melletti 12 ezer hektár erdőben a kirándulók nem láthatnak majd olyan fát, amelyet ne rágott volna tarra a gyapjaslepke hernyója. De küzdeni kell a kártevő ellen a Keszthelyi-hegységben, Badacsonynál, Szigligetnél, Szentgyörgyhegynél és Almádinál is. Az üdülőkörzet többi településének környékén tavaly ősszel „összeomlott a fertőzés” – nyugtatta meg az újságírókat Vaspöri Ferenc. Megjegyezte: a védekezésre elkülönített állami támogatás teljes összege 450 millió forint, ebből 365 milliót fordítanak az állami és magánerdők helikopteres permetezésére, 85 milliót pedig a belterületek mentesítésére. A védekezés megkezdéséhez az erdészeti és a növényvédelmi szolgálatok Sopronból, a Nyugat-Magyarországi Egyetemről kapják majd a startjelet.
Somogyban 40 ezer hektár, jórészt dél-balatoni erdőt veszélyeztet a gyapjaslepke hernyója, a 60 millió forintos állami forrásból azonban csak ötezer hektáron kezdődhet meg a repülőgépes védekezés. A Somogy Megyei Állami Erdő- és Fagazdaság Rt. (Sefag) szakemberei szerint a gyapjaslepke-invázió miatt várható károk csak mérsékelhetők. Számolni kell ugyanis azzal, hogy a védekezés nélkül maradt területeken megmarad a lombkoronát pusztító rovar. Eddig 8-12 éves ciklusokban jelent meg a gyapjaslepke hazánkban, de olyan mérvű veszélyeztetést, mint a mostani, még nem tapasztaltak – nyilatkozta lapunknak Major László, a Sefag osztályvezetője. Szerinte nincs kizárva, hogy a csupán részleges és elhúzódó védekezés azzal jár majd, hogy a ciklikus megjelenés helyett a rovar véglegesen nálunk marad, és folyamatosan károsítja majd erdeinket és gyümölcsöseinket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.