Tönkreteszik a Dráva élővilágát

A civil szervezetek Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz is eljuttatták annak a levélnek a másolatát, amelyben arra kérik Petar Cobankovic horvát vízgazdálkodási minisztert: vizsgálják felül az újabb drávai kavicskitermelésre kiírt pályázatukat. A hazai zöldszervezetek nem először tiltakoznak a Dráván folyó mohó, a természeti értékeket súlyosan veszélyeztető tevékenység ellen.

2005. 04. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötmillió köbméter kavicsot termeltek ki az elmúlt húsz év során a Dráva magyar és horvát oldalán, s most egy horvátországi pályázati kiírás szerint a határfolyó újabb húsz helyszínén kezdődhet meg a kavics kitermelése. Ez ellen tiltakozik két hazai civil szervezet, a WWF Magyarország és a Dráva Szövetség abban a nyílt levélben, amelyet déli szomszédunk vízgazdálkodási miniszteréhez, Petar Cobankovichoz juttattak el, s amelynek másolatát megkapta Gyurcsány Ferenc, valamint a környezetvédelmi és vízügyi tárca vezetője, Persányi Miklós is.
A természetvédőket aggasztja a horvát fél mohósága. Attól tartanak, súlyos környezetvédelmi károkat okoz a Duna–Dráva Nemzeti Park élővilágában a határfolyó zátonyainak „átrendezéséhez” vezető kavicskitermelés. Azzal ugyanis tovább fogynak azok a kavicsszigetek, amelyeken a kis csér fészkel. Ez az apró madár hazánkban egyedül a Dráva zátonyain lel otthonra. Az újabb beavatkozás változásokat idéz elő a Dráva vízjárásában, tovább mélyül a folyó medre, és tovább száradnak a part menti települések. A Dráva Szövetség elnöke, Toldi Miklós szerint a horvát tervek szerint több mint kétmillió köbméter kavics kitermelése hatástanulmány elkészítését indokolja. A civilek figyelmeztetnek: az EU-csatlakozás előtt álló Horvátország képviselői egy múlt nyári tanácskozáson kijelentették: figyelembe veszik az unió környezetvédelmi előírásait. – A történtek nem ezt igazolják – állítják a magyarországi zöldek, akik többek közt az Európai Unió vízkeretirányelveinek betartására is figyelmeztetik déli szomszédunk vízgazdálkodási és környezetvédelmi hatóságát. Lapunk úgy tudja, a kavicskitermelést horvát részről legfőképpen a felgyorsult autópálya-építések indokolják. A WWF Magyarország igazgatójának, Márkus Ferencnek Persányi Miklós azt ígérte: a tárca nemzetközi főosztálya tájékoztatást kér a horvát féltől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.