Óvatlan fürdőzők fulladtak vízbe

Alig néhány napja, hogy kitört a kánikula, máris tragédiákat okozott a felelőtlen fürdőzés. Szombaton hárman fulladtak vízbe országszerte, egy anyát és gyermekét a tűzoltók húztak ki az Ipolyból, miután elsodorta őket a folyó. Egy-egy szezonban harmincöt-negyven fürdőző életét mentik meg a katasztrófavédelem munkatársai.

2006. 06. 25. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jóformán el sem kezdődött az igazi nyár, hazánkban három esetben is tragédiával végződött a felelőtlen fürdőzés a hét végén – tájékoztatta lapunkat tegnap Dobson Tibor, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) szóvivője. Egy 50 éves férfi Veresegyházán, egy 26 éves fiatalember a Bodrog holtágában és egy negyven év körüli férfi pedig az Omszki-tóba fulladt. Utóbbi akkor járt szerencsétlenül, amikor úgy döntött: átússza a tavat. Alig néhány karcsapást tett, amikor a parttól alig 15-20 méterre elmerült. A szemtanúk azonnal riasztották a szentendrei tűzoltókat, de ők már nem tehettek semmit. A férfi holttestét végül búvárok találták meg, és emelték ki. Veresegyházán, a régi strandon egy középkorú fürdőző járt szerencsétlenül hasonlóképpen.
Sárospataknál, a Bodrog holtágában egy nagyobb társaság két tagja szintén hűsölni ment be a vízbe, és szinte azonnal fuldokolni kezdtek. Egyiküket a parton lévőknek még sikerült kimenteniük, de társa, egy 26 éves fiatalember megfulladt. A sátoraljaújhelyi tűzoltók találták meg az eltűnt áldozat holttestét. A halottszemle eredményétől függően a rendőrség államigazgatási eljárásban vizsgálja az esetek körülményeit.
Szerencsésen végződött egy asszonynak és tizenöt éves fiának a kalandja az Ipolyon közölte a szóvivő. Beszámolója szerint a nő és a gyerek beúsztak a tésai zsiliphez, de a víz erős sodrása a betonoszlophoz nyomta őket, így sikerült megkapaszkodniuk. A helyszínre érkezett tűzoltók kötelet feszítettek ki föléjük, és azon ereszkedtek utánuk, végül mindkettőjüket biztonságosan a szárazra emelték. Dobson Tibor elmondta azt is, hogy évente 35-40 fuldoklót mentenek ki a vízből, tavaly 37 ember köszönhette életét a tűzoltóknak. Tapasztalatait összegezve a szóvivő arra figyelmeztetett: a fürdőzök legnagyobb melegben is lehetőleg a kijelölt helyeket válasszák, és kerüljék el a veszélyt jelentő zsilipeket, hidakat, kikötőket. Mint mondta, hasonló veszélyforrást jelenthet az is, ha valaki felhevült testtel ugrik a vízbe, vagy ittasan, netán teli hassal akar úszni. A vízi rendészet és a vízügyi szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy a korábbi évekéhez viszonyítva az idén magasabb a Balaton vízállása, a viharok viszont ugyanolyan alattomosan csapnak le, mint az elmúlt években.

Pénzhiányos szolgálatok. Csak kijelölt helyen, sötétedés után pedig csak jól megvilágított vízterületen szabad fürdeni – figyelmeztetett Nagy Jenő, a Balatoni Vízirendészeti Kapitányság helyettes vezetője. A balatoni rendőrflotta a nyáron is tizenkét járőr- és négy mentőhajóval vigyázza a fürdőzőket, a szörfözőket, a csónakázókat, a vitorlázókat, valamint a horgászokat. Ahogy a korábbi években, az idén is biztosítják a nagy vízi rendezvényeket, például a Balaton-átúszást is. Miként lapunk hétvégi számában megírtuk, a vízi mentők helyzete nem rózsás hazánkban, a pénzhiánnyal küszködő szolgálatok állami forrásai elapadtak, pályázati pénzből is csak a korábbiak töredéke jutott. Az elkeserítő állapotokról tájékoztatták Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt is, de ez idáig semmi sem történt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.