Napi sajtószemle

2006. 11. 23. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse
„A kormány az Audinak biztosított adókedvezményt háromszor veszi vissza”, nyilatkozott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „a szocialistákkal nem éppen ellenségesen szemben álló Népszabadság napilapnak”, írja a vezető osztrák lap. A lap részletesen ismerteti a háttérben álló törvénymódosítást, amelyet László Csaba volt pénzügyminiszter „nem igazán elegánsnak” nevezett. László hozzátette, az állam a törvénymódosítással a törvény szövegével él vissza, amelyhez foghatót a kommunista érában lehetett csak tapasztalni. Futó Péter, az MGYOSZ egyik elnöke hasonlóan felháborítónak találja azt a tényt, hogy az új adót kedvezményként álcázzák és visszamenő hatályú. Az elfogadásra kerülő törvény révén az államhoz mintegy százmilliárd forint folyhat be. Ezzel – idézi a cikk a Népszabadságot – annak sokszorosa jön vissza, mint amit a kormány az Audinak ad. Az írás végén rátér a nagy magyarországi cégek tulajdonviszonyaira: a Mol 79,8 százalékban, az OTP 75,3, a Richter 66,2, a Matáv 92,86 százaléka külföldi tulajdonban van. E négy cég a tőzsdeérték 83,9 százalékát képviseli.


PESTER LLOYD
A német nyelven kiadott budapesti újság ismerteti az „antiszemita közbeszéddel” foglalkozó legújabb kötetet, amelynek Gerő András történész a kiadója. A cikk címe: „Virulens antiszemitizmus Magyarországon”.


The Guardian
Stewart Purvis – aki azon független vizsgálóbizottság tagja volt, amely a BBC-nek az izraeli–palesztin konfliktusról készült tudósításait elemezte – a baloldali brit lapban arról ír, hogy miközben Izrael nagyjából elvesztette a libanoni Hezbollah ellen vívott PR-csatáját, nagy internetes offenzívát folytat a világ közvéleményének befolyásolására. Egy olyan különleges szoftvert fejlesztettek ki e célra, amelyet világszerte huszonötezren használnak és internetes szavazástól politikusok befolyásolásáig úgy tüntetik fel véleményüket, mintha azok egyéniek lennének. De nemegyszer lebuktak, mint például amikor arról kellett szavazni, hogy Nagy-Britanniában büntetőjogi kategóriává tegyék-e a holokauszttagadást, ugyanis a szavazás lezárása után érkezett külföldről sok szavazat a kriminalizálás mellett. Egy másik esetben pedig Charles Enderlint, egy ismert és nagy tiszteletnek örvendő francia tévés újságírót támadtak meg, miután Enderlin bemutatta azt, hogy az izraeli hadsereg miként ölte meg a 12 éves palesztin Hohammed al-Durát, amint édesapja a második intifáda idején meg akarta védeni életét. A riportert azzal vádolták, hogy meghamisította felvételeit. Cége, a France2 azonban bírósághoz fordult és az a múlt hónapban rágalmazás bűnében találta vétkesnek az internetes propagandahelyet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.